Coaja la urechiuse, ce sa fac?

06-11-2009
d_iulia
Nu este medic/terapeut
d_iulia
Fetita mea de numai o luna are coaja dupa urechi si in interiorul pavilionului urechii stangi de 2 zile.Dati-mi un sfat cum sa scap de aceasta problema.Cineva mi-a spus ca poate fi din cauza ca o spal in fiecare zi cu sampon pe cap.O fi oare adevarat????
3 comentarii
0
06-11-2009, ora 17:12
daniela italia
Nu este medic/terapeut
daniela italia
te preocupi pentru nimic!!!!!se chiama in termeni populari coji de lapte!tu chiar nu ai o carte despre cresterea copilului?te-ar ajuta sa scapi de multe temeri, eu cu ajutorul cartilor am crescut 2 copii, singura!incearca sa nu-l speli pe cap in fiecare zi, e deajuns baita corporala iar pentru coji foloseste ulei de copii.peste ceva timp o sa-i apara si pe cap foloseste pieptanul dupa ce le-ai inmuiat cu uleiul de care ti-am zis.in rest sanatate si sa stii ca nu-i de la sampon
0
06-11-2009, ora 19:26
AbS3nt
Nu este medic/terapeut
AbS3nt
are dreptate daniela italia.
Dar daca ar fi fost mai mare ar fi alta problema.
Eu de exemplu am 18 ani da imi amintesc ca cand eram clasa 6/7 aveam coji in cap, la urechi, la buric.
Si la urechi aveam rau de tot ca aveam si sange ma dadeam cu tot felul de alifii.
Unii spuneau ca alergie altii ca o ciuperca.
Oricum imi treacea numai cand ma dadeam cu nidoflor, si reaparea cam 1, 2 zile.
Dar dupa o vreme fara sami dau seama nujtiu dak ma mai dadeam sau nu, parca nu dar mia trecut.
Adica si uitasem ca as avea ceva.Mama mia zis ca poate ceva pe pe fond emotional.
Oricum ma afectat chestia aia, ca acuma urechea dreapta e putin mai mare.
Dar nuti face griji daca are numai 1 luna
0
30-11-2009, ora 14:08
catalinachirita
Nu este medic/terapeut
catalinachirita
Fetita mea facea la fel coji dupa urechi. Dupa ce i-am dat in mod repetat cu crema pentru bebe, n-a mai facut. Crema trebuie sa fie emolienta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul