Coccis - aspect degenerativ infiltrativ lipomatos?

31-03-2016
PaulTT
Nu este medic/terapeut
PaulTT
Buna ziua. In urma cu circa 5-6 ani am utilizat un scaun care avea pe sub burete o umflatura de plastic (defect de fabricatie), si fara sa stiu am stat timp de cateva luni cu coccisul sprijinit pe acea ridicatura. Dupa ce am inceput sa am dureri de coccis, am demontat scaunul si am descoperit acest defect. L-am inlocuit si dupa 3-4 saptamani au disparut durerile, insa de atunci aceasta durere revine intotdeauna daca stau in sezut pentru o perioada de timp de cateva zile (de ex. 7-8 ore/zi timp de 2-3 zile). Daca nu evit aceasta postura a corpului, durerile se manifesta apoi timp de cateva saptamani (uneori si in timpul somnului, indiferent de pozitia corpului). Mentionez ca aceasta durere este doar la varful coccisului.
Saptamana trecuta mi-a fost facuta o examinare RMN pelvis, va rog sa-mi spuneti ce inseamna aceste informatii si la ce tip de consultatie medicala trebuie sa merg (banuiesc ca la ortopedie). Multumesc.
"Modificari de semnal la nivelul coccisului si a portiunii inferioare sacrate, cu aspect degenerativ infiltrativ lipomatos. Fara modificari de structura osoasa sugestive pentru leziuni tumorale."
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.