Coji in ureche | Forumul Medical ROmedic

Coji in ureche

04-11-2008
Mirelia
Nu este medic/terapeut
Mirelia
De ceva timp am cojite in urechi, desi curatarea o fac zilnic. In ultima perioada au devenit tot mai numeroase si curatarea urechii este tot mai dureroasa. Poate fi ceva grav ?
11 comentarii
0
05-11-2008, ora 16:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.
conductul auditiv este acopperit cu o piele foarte subtire si fina, sub ea se afla osul.. Dvs. ati traumatizat.. si continuati sa traumatizati piele, prin excesul de zel.
1.
NU mai introduceti betisoarele inureche profund...
2 betisoarele trebue muiate in Biter suedez.., scuturate.. si foarte fin de sters pielea conductului.
3.NU dati apa in ureche.
cand faceti baie puneti vata imbibata cu o crema. ca sa nu patrunda apa. si dupa baie.. uscati conductul cu uscatorul de par.
4. daca simtiti ca nu puteti curata complet conductul.. NU fortati.. mergeti la ORL.. sa.l curate si sa va administreze ceva medicatie local.
0
06-11-2008, ora 00:08
Mirelia
Nu este medic/terapeut
Mirelia
Va multumesc pentru raspuns. Deja am fost la medic.
0
06-11-2008, ora 00:08
Mirelia
Nu este medic/terapeut
Mirelia
Va multumesc pentru raspuns. Deja am fost la medic.
0
23-02-2010, ora 10:33
lidia1985
Nu este medic/terapeut
lidia1985
Bunaziua!De cativa ani...nu-mi amintesc de cand...mi-au aparut coji in ureche, care dandu-le jos ramane pilea rosie...rana(sangereaza)...am fost la medic acum cativa ani, dar nu am fost lamurita...este foarte VIZIBIL( si neplacut...nustiu ce sa fac pentru a le tarta...este indicat sa le dau cu o crema??precizez ca nu sunt tara si imi este mai greu sa merg la medic momentan...Ce as putea sa fac???De la ce au aparut aceste cojii pe toata suprafata urechii??Si daca ar trebui sa merg la medic, unde ar fi indicat...la dermatolog sau ORL?Va multumesc anticipat!
0
23-02-2010, ora 12:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca problema este pe pavlionul urechii si e pielea care este vizibila din exterior.. tre sa mergi la dermatolog
daca este in interiorul conductului.. tre sa mergi la ORL.
0
23-02-2010, ora 13:08
lidia1985
Nu este medic/terapeut
lidia1985
Problema este pe pavilionul urechii si e pielea care este vizibila din exterior.deci trebuie sa merg la dermatolog cum banuiam.Acum sa vad cum am sa reusesc sa ajung aici la un dermatolog...ca alta solutie se pare ca nu e...:( Va multumesc foarte mult pentru raspuns!!!
0
23-02-2010, ora 13:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
oana ajungeti la dermatolog..
1. NU spalati acea regiune niciodata cu apa.. si nici cu ceai !
numai cu dezinfectante pe baza de alcool ( se poate vodca40 gr)
2. adimnistrati crema Triderm... sau ceva cicatrizant.. Galbenele sau Arnica
0
23-02-2010, ora 13:41
lidia1985
Nu este medic/terapeut
lidia1985
se poate spala aceea regiune si cu spirt, nu?am sa rog parintii sa-mi trimita una dintre aceste creme mentionate de dvs.:triderm, crema de galbenele sau arnica.va referiti la aceea crema de galbenele de la farmacie, nu? multumesc
0
16-10-2011, ora 18:45
Toma88
Nu este medic/terapeut
Toma88
Buna seara Domnul Doctor, de la un timp am senzatia ca aud mai putin cu o ureche, nu ma doare, nu imi curge. Se poate sa se fi format un dop? Cum se indeparteaza acele dopuri sau cum se curata corect o ureche. Va multumesc si in continuare apreciez efortul exercitat de dumneavoastra. O seara buna si multa sanatate.
0
16-10-2011, ora 19:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA. poate fi un dop de cerumen
trebuei sa mergeti la ORL.. pentru a avea un diagnostic corect
Dopul NU poate fi extras acasa fara riscul de a traumatiza conductul auditiv.
IN mod Normal.. cerumenul se elimina singur din ureche..fiindca pielea conductului.. creste spre exterior ( ca si parul sau unghia)..si scoate cerumenul afara este suficient sa nu se spele urechea cu multa apa..si sa nu se introduca betisoare in ureche
cel mai bine este sa uscati dupa baie ibteriorul urechii cu uscatorul de par
0
17-10-2011, ora 08:57
Toma88
Nu este medic/terapeut
Toma88
Va mutumesc frumos !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant cohlear: o nouă metodă de monitorizare ar putea ajuta la dezvoltarea unor implanturi mai performante
  • Cum curățăm corect urechile
  •