cojite dupa ureche

13-04-2008
mihailumi
Nu este medic/terapeut
mihailumi
buna ziua!
este pentru prima data cand va scriu insa am mare nevoie de parerea dumneavoastra.
mama mea sustine ca de ceva timp incoace(ani) are un vajait in urechea stanga, o perioada a avut insomnii, iar acum iau aparut niste cojite in spatele urechii, exact unde urechea se lipeste de cap, cu niste crapaturi, dand impresia ca vrea sa se desparta de corp. asta se intampla la ambele urechi.

va rog din suflet sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca poate fi o problema grava sau nu.

va multumesc anticipat!
2 comentarii
0
13-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara!
trebue sa intelegeti ca problema cu cojitele dupa ureche este o problema ce tine de trofica tesutului cutanat!..este suficient o tualeta corecta cu alcool sanitar si o crema(triderm) sa rezolve problema!
Nu acelas lucru pot sa Va spun..despre Tiuitul din urechi 1
este o patologie ce tine de nervul auditiv.legat de circulatia sangvina la nivelul urechii interne. este un semn de afectare a nervului auditiv cu scaderea progresiv a auzului.
Cervicoartroza, diabetul zaharat, HTA,...ateroscleroza...sunt cateva din afectiunile care provoaca tiuit si scadere progresiva a auzului.
Profilactic se administreaza Vazodilatatoare cerebrale(pentoxifilin, tanacan, sermion).
Este bine sa mergeti la un medic ORL..pentru Audiograma..si un tratament adecvat!
0
14-04-2008, ora 00:00
mihailumi
Nu este medic/terapeut
mihailumi
va multumesc frumos pentru raspuns!
o sa urmez recomandarile dumneavoastra

o zi cat mai placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.