Colangiocarcinom.

18-03-2012
bobby1981
Nu este medic/terapeut
bobby1981
Buna ziua,

mama sufera de colangiocarcinom la ficat, de 12 cm, stagnat, si am vrea sa stim ce posibilitati am avea ca acesta sa dispara, prin tratament naturist, si nu numai, chiar daca stiti vreo clinica aflata in strainatate la care a'ti fost si a'ti avut rezultate bune, va rog sa imi spune'ti.

Deasemenea as vrea sa stiu, daca a'ti incercat tratamentul naturist al D'nei Doctor Haimovich, si ce rezultate a'ti avut.


Va multumesc.
19 comentarii
0
18-03-2012, ora 23:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate pentru tumorile primare de cai biliare (colangiocarcinoame) care NU SUNT OPERABILE, nu exista nici o solutie de vindecare din punct de vedere medical. tratamentele "naturiste" cu atat mai putin ofera vreun beneficiu, ba multe dintre ele fiind toxice chiar pentru ficat, organ care este primul afectat in aceasta boala, indiferent ce zic toti "naturistii" de pe planeta, care de fapt nu au nici o dovada pentru ceea ce sustin.
singurele tratamente care se pot incerca au ca scop prelungirea vietii si intarzierea progresiei simptomelor. includ masuri chirurgicale (stentare, etc), radioterapie si chimioterapie. si desigur tratament simptomatic/suportiv.
0
19-03-2012, ora 02:50
bobby1981
Nu este medic/terapeut
bobby1981
E bine sa fim realisti, am sa ma duc sa cumpar o cruce. Diagnosticul dumneavoastra, a pus pe picioare o lume intreaga, bineinteles, cei care citesc acest forum. La magazinul de cruci, am sa observ preturile si modele, ca sa stim exact la ce spital mergem. Va multumesc. Altcineva cu cunostinte de cauza mai bune ar fi ?
0
19-03-2012, ora 16:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sarcasm ?
0
19-03-2012, ora 18:20
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@bobby., opiniile de pe forum n-ar trebui tratate cu asa sarcasm.
Ceea ce ti-a spus DR.Raul Duke, din pacate este purul adevar.cum poti sa crezi ca un cancer de cai biliare se poate trata naturist???
Mie personal imi pare rau prin ce treci, am trecut si eu, dar cu voia Domnului sunt azi ok, iar sfaturile de pe forum m-au ajutat, mai mult decat m-ar fi ajutat un psiholog.
Daca iti doresti asa de mult acest fel de tratament decizia iti apartine.
II doresc mamei multa sanatate si tie putere si intelepciune.
0
19-03-2012, ora 20:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, si mie imi pare rau, as vrea sa se poata face mai mult, dar nu se poate. nu astazi, cel putin.
nu eram sigur ca postarea de mai sus era pe un ton sarcastic... totusi, orice te face sa te simti mai bine !
0
05-04-2012, ora 15:16
LauraEO
Nu este medic/terapeut
LauraEO
Bobby, nu stiu daca mai esti activ pe forum si daca vezi mesajul meu.
Eu nu am mai intrat de mult.

Aici, am deschis si eu un subiect asemanator: http://forum.romedic.ro/prod/COLANGIOCARCINOM_de_lob_stang_hepatic_063834.html

La momentul acesta, mama mea este foarte bine. Analizele s-au normalizat si maine urmeaza sa faca un RMN.
A facut ecograf si medicii au fost surprinsi de ce au vazut. Ficatul arata structural si functional mult mai bine decat la diagnosticare. De fapt arata perfect normal, exceptand tumora care inca exista dar nu poate fi dimensionata prin examen ecografic. Au disparut si dilatatiile de cai biliare. Doctorita a zis cu jumatate de gura ca pare remisie dar nu isi explica cum e posibil asa ceva.
Prin urmare ne-au dat trimitere la RMN.

Mai multe pot sa-ti zic dupa ce avem rezultatul de la RMN.
Cert este ca tratamentul naturist i-a adus multe beneficii. Au disparut toate simptomele care o suparau si transaminazele sunt in limite absolut normale. GGT-ul a scazut mai lent dar in cele din urma a scazut.
Astept cu mare interes examenul RMN de maine desi am un feeling ca o sa primesc vesti bune. Vad asta din starea ei.
Dupa cate ne-au spus medicii la diagnosticare, acum ar fi trebuit sa aibe tubul de drenaj montat dar uite ca nici gand.

Multa sanatate ! si abordeaza cu mare incredere medicina naturista. Cu siguranta, daca face ce trebuie si respecta intocmai indicatiile medicului va fi bine. Nu e suficient sa bei niste sucuri si sa mananci fara proteina animala...sunt multe de facut...
0
05-04-2012, ora 19:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, minunat intr-adevar si miraculos! iti uram si tie si mamei tale cat mai mult noroc si in continuare! in cazul in care chiar a fost (este) vorba de cancer, va urez o remisie cat mai lunga! altfel, exista (asa cum vorbiseram si atunci) inca mica posibilitate ca NU a fost vorba de cancer, mai ales in conditiile in care, din cate imi amintesc din discutia de atunci, nu a existat nici o biopsie, nici o atestare histopatologica, intrucat nu era cazul de asa ceva.

inca odata, numai bine si noroc !
0
06-04-2012, ora 12:15
LauraEO
Nu este medic/terapeut
LauraEO
Raul, iti multumesc pentru gandurile bune.
Iti dai seama ca reluam investigatiile. Noi suntem primii care ne dorim sa nu fie cancer. Medicii deja cred ca diagnosticul a fost pus gresit.
0
06-04-2012, ora 12:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu a fost un diagnostic de certitudine totusi. acesta se pune, cum am zis, DOAR pe baza unei biopsii.
0
06-04-2012, ora 13:03
LauraEO
Nu este medic/terapeut
LauraEO
Asta spui tu.
Dar medicul care ne-a privit in ochi si ne-a spus ca nu se mai poate face nimic, absolut nimic, nu a pus un diagnostic ?
Fundeniul care ne-a dat o iesire din spital cu "COLANGIOCARCINOM" semnat si parafat, nu a pus diagnostic ?
Da, stiu ca in cazul cancerului se face biopsie pentru confirmare, dar cand e vorba de cancerul de ficat, incizia nu e chiar atat de benigna, cu atat mai mult cu cat medicii au afirmat ca in proportie de 99% e cancer, chiar fara rezultatul biopsiei.
Acum se gandesc la tuberculoza hepatica. Ce parere ai? Ar putea fi in contextul tomografiei prezentate ?
0
06-04-2012, ora 13:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
exact, e vorba de 99%, deci ramane un procentaj de situatii in care NU este cancer, desi pare. importanta cautarii unui diagnostic de certitudine, in acele cazuri, e mult mai mica decat raul pe care poti sa-l faci prin biopsie, neexistand beneficii prea mari.

practic logica e in felul urmator: se prezinta ca un cancer; pentru a dovedi asta trebuie sa facem niste chestii foarte riscante, chiar fatale; chiar daca reusim, oricum nu putem face tratament etiologic; ca atare cel mai benefic este sa lasam lucrurile asa; daca este cancer oricum NU avem ce face, iar daca NU este cancer, atunci oricum este o sansa sa se remedieze situatia de la sine.

poate ca in momentul de fata ar trebui intr-adevar sa asteptam rezultatele examenului RMN... sa vedem ce informatii mai aduce. mult noroc !
0
08-04-2012, ora 08:57
LauraEO
Nu este medic/terapeut
LauraEO
' iar daca NU este cancer, atunci oricum este o sansa sa se remedieze situatia de la sine. '

Iar daca nu este cancer, omul se duce acasa si isi asteapta moartea si probabil intr-un final si moare, pentru ca in lipsa unui tratament adecvat pe un diagnostic corect intr-o afectiune grava, asta se intampla.
Tu crezi ca mama mea are o boala care se remediaza de la sine ? A ajuns la 55 kg de la 80, e galbena la fatza si la ochi. Probabil daca nu ar fi recurs la naturopatie era deja moarta indiferent care este diagnosticul.

Tu pe tomografia aia vezi o boala care se remediaza de la sine ?
0
08-04-2012, ora 12:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, este o posibilitate. nu toate cauzele de OBSTRUCTIE BILIARA sunt ireversibile, nu stiu daca esti constienta.

variantele medicale erau 2:
1 - boala incurabila
2 - boala curabila spontan ("de la sine")

in ambele cazuri, nici o indicatie pentru vreo interventie medicala intempestiva de orice tip. nu exista "tratament adecvat", cum zici tu. medicina nu poate face orice, in orice situatie, din pacate. daca tu vrei cu nestramutare sa crezi si in varianta 3 - boala vindecabila prin tratamente naturiste, eu nu pot sa te impiedic! dar ma tem ca asta e mai mult dorinta ta interioara decat ceva cu cea mai mica legatura cu realitatea. iar sa spui ca "finalul/rezultatul conteaza"... nu cred ca e un argument in favoarea "produselor naturiste".

oricum ma bucur ca lucrurile au mers spre bine. totusi despre siguranta unui cancer nu putem vorbi, fara o biopsie, in nici un caz.
0
08-04-2012, ora 14:18
LauraEO
Nu este medic/terapeut
LauraEO
Eu cred ca o sa se confirme varianta 3:
Tuberculoza hepatica - boala curabila dar NU SPONTAN;

Elemente noi care au aparut, lichidul de ascita nu contine nimic malign si duce cu gandul la tuberculoza peritoneala sau/si hepatica;

Si nu are legatura cu a crede sau a nu crede in naturopatie. Cum e sa vezi un om care vomita si cade din picioare la 3 zile si la scurt timp de la inceperea tratamentului naturist si pana in prezent nu mai are nici un simptom?
Si sa zicem ca mie mi s-a parut imbunatatirea starii, dar analizele de sange nu spun acelasi lucru? Nu mi-am propus sa te contrazic dar vad ca insisti. E ca si cum incerci sa ma convingi de inexistenta unor lucruri pe care eu le-am vazut cu ochii mei.
0
08-04-2012, ora 14:43
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
tu nu ai vazut nimic decat niste fenomene ale caror cauze nu le stii. eu nu te contrazic de nimic, pentru ca inca nu ai nici o dovada pentru nimic si nici un argument. ai doar niste ipoteze pe care nu cred ca vei putea sa le confirmi. de asemenea, nici TUBERCULOZA nu e o boala care se poate vindeca sponan si in nici un caz cu "naturiste", ci numai cu antibiotice specifice. nu exista nici un diagnostic, nu s-a cunoscut boala. despre corelatia ta dintre imbunatatirea starii/analizelor si perioada introducerii medicamentelor naturiste... la fel, o ipoteza nedemonstrabila ce nu poate fi discriminata de o coincidenta. altfel exista foarte multe ipoteze care niciuna nu conteaza foarte tare, mai ales daca nu sunt aparate de medici.

viitorul este posibil sa contribuie si el la transarea ipotezelor (desigur, daca este cancer, evolutia va fi inevitabila si va surveni in scurt timp, iar daca se intampla altfel, fara nici un fel de tratament medical, este aproape imposibil ca este vorba de cancer, de exemplu). va urez succes in continuare !
0
25-09-2012, ora 19:37
victorianedelcu
Nu este medic/terapeut
victorianedelcu
buna seara, am nevoie de ajutor.sora mea are multiple metastaze pe ficat si plaman.a fost operata de cancer la san in luna noiembrie2011.in urma tratamentului numarul de leucocite scade, mentionez ca sufera si de diabet. As dori sa stiu daca exista un medicament sau tratament naturist care sa o ajute.mesajul meu este pentru domnul doctor Raul Duke. Multumesc!
0
25-09-2012, ora 22:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
mai intai trebuie sa ne dai niste detalii mai tehnice, cum ar fi histologia (rezultatul de la biopsie), adica CE FEL DE CANCER, in primul rand. ce varsta are, ce tratamente a facut pana acum, ce face ACUM si ce v-a spus medicul oncolog ultima data ?
0
08-10-2012, ora 19:50
victorianedelcu
Nu este medic/terapeut
victorianedelcu
Biopsie: carcinom ductal invaziv, stadiu 3B, 7 ganglioni din 7 invadati.
Diagnostic: T.C.- noduri pulmonari inferiori drept de 11/16 mm, revarsat pleural dreptde 15 mm grosime. Sanul stang partial examinat, cu o formatiune tumorala de 28/16 mm. Ficat de 176/ 87 mm cu multiple formatiuni tumorale hipocaptante ambi lobi, cea mai mare masurand 20 mm.
Tratament: Gemzar si Paditaxel.
Are 57 de ani.
0
10-10-2012, ora 22:58
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
are un examen IMUNOHISTOCHIMIC facut ? asta ar fi util pentru viitor.

iar momentan este in curs de chimioterapie cu produsele respective, sau a terminat tratamentul de mai mult tim ? daca e in curs de tratament, intr-adevar leucocitele scad, dar acest lucru este temporar. de obicei valoarea minima este atinsa la aproximativ 7 zile dupa administrarea chimioterapicului, lucru care predispune la infectii si se monitorizeaza prin analize de sange repetate sistematic. nu exista medicamente "naturiste" care sa ofere o solutie la asta, dar in functie de nevoie medicul poate decide sa foloseasca anumite medicamente (injectabile intramusculare) care exact asta fac: cresc nivelul acestor leucocite, atunci cand e nevoie. probabil ca a si facut injectii cu lucruri de genul Neupogen, Zarzio, filgrastim, Neulasta, etc.

cat de mult scad si cand ? si cat sunt acum ? isi revin ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: