Colecistectomia laparoscopica- nelămurire!

26-09-2016
KlauJessy
Nu este medic/terapeut
KlauJessy
Buna ziua. Miercuri ma opereaza de colecistectomie laparoscopica. Intrebarea mea este in timpul operatiei am inteles ca iti aplica niste clipduri de titan. Acestea vor ramane definitiv in corp sau doar in timpul chirurgiei? La cat timp dupa operatie pot sa ma supun unei colonoscopii? Multumesc
5 comentarii
1
26-09-2016, ora 22:16
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Chirurgie generala, Tîrgu-Mures
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Clip-urile montate in cursul interventiei chirurgicale (2-4 la numar) pot fi de titan sau de plastic. Clip-urile raman definitiv, nu se scot. Cele de titan sunt radioopace, in consecinta se vor vedea pe radiografii, lucru absolut normal. Dupa 48 de ore de la interventie puteti face colonoscopia fara probleme.
0
26-09-2016, ora 22:50
KlauJessy
Nu este medic/terapeut
KlauJessy
Va multumesc din suflet pentru raspuns!O seara placuta.
0
05-10-2016, ora 23:49
Cristina Rebreanu
Nu este medic/terapeut
Cristina Rebreanu
La cât timp după colecistectomie laparoscopica se poate relua activitatea fizica mai serioasă, de exemplu înotul?
0
08-10-2016, ora 03:29
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Chirurgie generala, Tîrgu-Mures
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Daca interventia chirurgicala a fost laparoscopica, minim 30 de zile postoperator ar trebui evitate eforturile fizice intense (inot, schi etc)
0
15-02-2017, ora 19:42
KlauJessy
Nu este medic/terapeut
KlauJessy
Buna ziua domnule doctor. Sunt programata la o rezonanta magnética abdominala. Intrebarea mea este mi se poate realiza tinand cont de faptul ca am acele clipsuri de dupa colecistectomia laparoscopica? Nú pot lua legatura cu chirurgul si nu stiu daca sunt de Titan sau plástic. Dar in urma unei radiografii scrie ca se vad clipsuri postoperator si cum dumneavoastra ATI spus ca Cele de Titan sunt radioopace ma gandesc ca sunt de titan. Si Inca o intrebare este un impediment faptul ca am un tatuaj pe antebratul stang? Nú stiu de ce natura sunt culorile folosite. Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul