colegul de serviciu a fost diagnosticat cu TBC

18-01-2012
sebastian_26
Nu este medic/terapeut
sebastian_26
Buna ziua,

Tocmai ce am aflat ca un coleg de serviciu a fost diagnosticat cu TBC.

Mentionez ca in biroul cu pricina lucram aproximativ 10 persoane insa in total suntem mai multi raspanditi prin alte birouri, colegul a avut tangente cu noi noti pentru ca a fost intocmit un tabel si va trebui sa mergem la un control.

Pe scurt povestea este urmatoarea:

Este un coleg nou angajat, dupa aproximativ o luna si ceva nu a mai venit la birou fiind internat.

Am inteles ca a urmat un tratament puternic si a stat o perioada de cateva saptamanii in spital, insa la un moment dat el s-a intors la servici.

Apoi am aflat ca suntem chemati la un control cu totii.

Eu personal nu am stiut de acesta problema a lui, dar nu am avut contact cu el decat un simplu Noroc dand mana, in rest nimic.

Va rog sa ma ajutai cu sfaturi sau sugestii, pentru ca am avut tangente cu multe persoane( prietena mea, parinti, prieteni, rude...etc).

P.S.: Toata lumea din jurul meu este preocupata si ingrijorata atat pentru mine cat si pentru ei
3 comentarii
0
18-01-2012, ora 11:38
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
stai linistit ca tuberculoza se transmite pe cale respiratorie, dar nu la modul trecem unul pe langa celalalt si gata..
trebuie sa mergi sa faci radiografie, cu siguranta esti ok.
cei din jurul tau n-au de ce sa se teama, daca tu esti sanatos.
poti afla multe lucruri despre tuberculoza cautand pe google.
Ozi buna si stai linistit,
0
18-01-2012, ora 11:54
sebastian_26
Nu este medic/terapeut
sebastian_26
Sper si eu asa sa fie...a fost cumva o panica si vad ca mai persista:(

Daca dumneavoastra spuneti asta mai ma linistesc:)

O zi placuta sa aveti si va multumesc pentru raspuns
0
18-01-2012, ora 15:58
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
te citez:
"Toata lumea din jurul meu este preocupata si ingrijorata atat pentru mine cat si pentru ei".sa inteleg ca cei de la serviciu?!?
intrebare:
-DE CE sunt ingrijorati pt.TINE?...
pt. ei.inteleg...fiecare pt. el..DAR pt. tine?..ce probleme speciale ai?..de toti isi fac probleme pt. tine??
daca-s cei dragi, DE CE doar tu intrebi (f. bine, sa te documentezi..) DAR cei care va platesc salariile si carora le-a dat acel C.M. de la spital cu diagnosticul de TBC...CUM? de l-au reprimit la 1 luna de la internare- sa revina..intr-un colectiv?? cum de NU v-au adus la cunostinta acest fapt?...
PE EI AR TREBUI SA FII SUPARAT SI SA-I INTREBI..DE CE nu au facut public..de acum o luna, acest fapt?
...chiar Nu-I de joaca cu sanatatea...
precizare:
- un coleg de-al meu a fost diagnosticat cu TBC (ulterior s-a dovedit a fi un diagnostic FALS..si f. bine, asta),
DAR
au venit de la spitalul de boli infectioase si au dezinfectat TOT biroul si toate birourile de la etaj...si cred ca..s-a procedat corect;
cele bune,
Un An Bun.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tuberculoza (TBC)
  •