colesteatom atticoantral stg (de operat ?...)

10-04-2013
gbgh
Nu este medic/terapeut
gbgh
Buna ziua. Avem o fetita de 12 ani, operata anul trecut. In martie i s-a facut CT, respectiv:
URECHE STG: masa densa, in antrul mastoidian, cu efect eroziv asupra tegmenului, fara a-l perfora, asupra peretilor antrali, erodand lateral la baza scutumului, , fara a fi inca perforat, , proeminand in spatiul Prussak, extinzandu-se prin aditusul largit catre attica si mezotimpan, ingloband lantul oscicular, cu efilarea procesului scurt al nicovalei, fine eroziuni superficiale ale capului ciocanului, absenta completa a procesului lung si lentiform ale nicovalei si scaritei in intregime.
Fereastra ovala si fereastra rotunda sunt obstruate;
- Canalul facialului este mulat in portiunea timpanica de catre aceasta masa
- Celulele mastoidiene restante sunt pline cu retentie fluida secundara, fara distructia septurilor intercelulare sau a peretilor mastoidieni
- Osul compact al capsule otice este putin erodat posterior adiacent antrului, mastoidian, dar nu deceleaza deschiderea canalelor semicircular
Fara alte anomalii de densitate in osul compact al capsule otice.
Cohlee si canale semicirculare normal derulate si delimitate, fara dehiscente.
CAI, canal carotic, bulb jugular, apeduct cohlear si vestibular normale.

CONCLUZII: Aspect sugestiv pt colesteatom atticoantral stg, eroziune importanta de lant osicular, reactive mastoidiana secundara.

VA RUGAM sa ne explicati ce inseamna acest buletin, ce trebuie facut in acontinuare si unde ne putem adresa (ne-ar fi utile si informatiile despre costuri). Multumim
4 comentarii
0
10-04-2013, ora 07:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numia in clinica ORL..spital universitar...
dupa un consult amanuntit a urechii la microscop.. o sa aveti un raspuns concret
din examenul CT..reese ca necesita interventie chirurgicala
dar numia medicul din clinica dupa consult.. decide !
0
11-04-2013, ora 10:59
gbgh
Nu este medic/terapeut
gbgh
Multumim pt raspuns, dar tot nu ne-am lamurit vis-a-vis de ceea ce inseamna acest dg... sigur, ni s-a spus ca trebuie operata, dar unii zic ca NU in Romania; e chiar atat de grav? oare chiar nu avem unde in tara ?!... poate stie cineva sa ne dea mai multe relatii...Multumim!
0
11-04-2013, ora 16:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, se opereaza in tara in clinici orl... uras universitar
0
22-02-2015, ora 11:38
glory
Nu este medic/terapeut
glory
Buna ziua! Imi pare rau ca citesc postarile dumneavoastra atat de tarziu. Am fost si eu diagnosticata si operata de colesteatom acum mai bine de 5 ani. Este o problema care din pacate poate recidiva. Sper ca ati reusit sa gasiti solutia cea mai buna pentru fetita dumneavoastra si ca acum este bine. Eu am fost operata de domnul profesor Vasile Ciuchi de la Medico-clinique din Bucuresti si am fost foarte multumita. In cazul in care mai aveti nevoie (va doresc sa nu, dar totusi...) vi-l recomand fara ezitare. Eu nu sunt din Bucuresti, dar am fost trimisa la dumnealui de medicul din orasul meu natal, cu sfatul de a ma opera la el, si la nimeni altcineva, sau in strainatate. Multa sanatate!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: