Colesterol mare (260), HDL colesterol mic (40)

22-04-2008
tery_v
Nu este medic/terapeut
tery_v
Am 41 de ani si din ultimele analize rezulta un colesterol mare (260) si un HDL colesterol in scadere (40). Medicul de familie mi-a spus ca prezint un risc mare la boli cardio-vasculare, mai ales din cauza ca am antecedente in famile, si mama si tata au suferit accidente vasculare, mama mai grav, având si hemi-pareza.
Având in vedere ca regimul meu alimentar de câtiva ani (2) consta in:
- fructe, legume, lapte (degresat), brânza mai rar (o data, max de 2 ori pe saptamâna), doar carne de pui sau peste max o data pe saptamâna si atunci fiarta, la gratar sau la cuptor, nu manânc nici un fel de prajeli, nu manânc oua

ce altceva as mai putea sa fac (alt regim alimentar, suplimente nutritive ?) pentru a reduce colesterolul si implicit factorul de risc ?

Mai mentionez ca nu sunt grasa (50 kg, 1.67 inaltime) si zilnic fac cel putin o ora plimbare, in week-end si mai mult.

Va multumesc anticipat
20 comentarii
0
22-04-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Medicul dumneavoastra de familie are mare dreptate. regimul alimentar este unul corect, daca este respectat permanent, dar, in conditiile date nu este suficient. Va trebui sa urmati un tratament cu un medicament din grupa statinelor, pe care vi-l va prescrie medicul de famile, cu certitudine. Trigliceridele sunt in limite normale? In plus eu va recomand ceaiul de ventrilica (1 cana/zi seara), un adjuvant excelent in tratamentul hipolipemiant. Multa sanatate!!!
1
22-04-2008, ora 00:00
tery_v
Nu este medic/terapeut
tery_v
Trigliceridele sunt in limite normale (121, 4).
Va multumesc mult pentru sfaturi.
0
22-04-2008, ora 00:00
arten
Nu este medic/terapeut
arten
vinul rosu in cantitate de max 50 ml pe zi favorizeaza cresterea HDL-ului si protejeaza impotriva accidentelor vasculare.Oricum in conditiile unui regin asa strict este clar vorba de o tulburare de metabolism.Statinele sunt eficiente.
0
25-04-2008, ora 00:00
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Medicul dumneavoastrav de familie v-a sfatuit foarte bine.Nu intotdeauna
aparitia dislipidemiei si cresterea ponderala sunt concordante.Un regim alimentar strict, fara grasimi este bine sa urmati in continuare dar nu este suficient.Avand in vedere ca aveti un risc pentru boli cardiovasculare crescut trebuie sa adaugati un tratament hipolipemiant cu statine (crestor 20mg/zi) cu repetarea profilului lipidic precum si a probelor hepatice(TGO, TGP) peste 3 luni, dupa ce a-ti urmat in tratamentul
0
07-05-2009, ora 15:26
Codrutta
Nu este medic/terapeut
Codrutta
Am LDL colesterol - 175 mg/dl, TGP - 17 U/l, TGO - 15 U/l, triglicerdele - 85 mg/l si HDL colesterol doar 29.62. Imi poate explica si mie cineva de ce HDL colesterol este atat de mic (mult sub limita inferioara)?
0
11-02-2010, ora 15:21
marius iancu
Nu este medic/terapeut
marius iancu
colesterol - 260 mg/dl, triglicerdele - 210 mg/l am un tratament cu crestor 10 mg dat de medicul de famile. Iau tratamentul de 10 zile dupa cate zile repet analizele?
0
07-04-2011, ora 11:19
janmurtaza
Nu este medic/terapeut
janmurtaza
datorita colesterolului 286 si a trigliceridelor 450 mi s-a dat urmatorul tratament lipantyl1/zi aspenter1/zi preductal2/zi dar mie imi este zilnic rau ce sa fac?
0
07-04-2011, ora 11:33
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Colesterolul si trigliceridele crescute sint dusmanii nostri silentiosi, nu dau stari de rau. Preductalul pe care il iei ma duce insa cu gindul spre probleme cardiace. Prin urmare, consulta-te cu doctorul si spune-i in ce consta raul, e singurul in masura sa-ti dea sfaturi pertinente ! Sanatate multa !
0
07-04-2011, ora 11:41
alinuta20
Nu este medic/terapeut
alinuta20
va rog din suflet.
analizele facute mi-au dat colesterol 460, medicul de familie zice ca e f mare, am facut tratament cu vasilip si preductal
si tot revin simptomele :
durere in piept si neputinta inspirarii aerului in cantitatea necesara
ce puteti spune?
0
19-04-2011, ora 12:35
mihaela_123
Nu este medic/terapeut
mihaela_123
ai incercat si un stil de viata sanatos insotit de ceva tratamente pe baza de plante?
0
26-04-2011, ora 16:57
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
alinuta20, colesterolul este exagerat de mare, in general medicatia trateaza efectul acestor depuneri de colesterol pe vasele de sange, nu insa si cauza.Mult mai eficient este omega 3.
0
18-01-2012, ora 16:59
coraiu
Nu este medic/terapeut
coraiu
Colesterolul total de 246 si HDL 56 necesita tratament medicamentos??? fara factori de risc 44 ani...
As vrea sa stiu daca a folosit cineva produsul Fitosteroli de la Lab Remedia? Ce as mai putea folosi???
0
18-01-2012, ora 19:39
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Coraiu, ca sa nu mai folosesc medicamente de sinteza si pentru colesterol eu aplic cu succes urmatoarea formula zilnic:
1 capsula de omega 3-6-9(din seminte de in)+1 capsula lecitina de soia de 1200 mg+1 capsula/drajeu de anghinare.
Despre fitosterolii pomeniti de tine nu stiu nimic,
0
19-01-2012, ora 00:48
Dr. Alexandru Cristian Ion
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Alexandru Cristian Ion
Valorile tinta in cazul dumneavoastra sunt pentru colesterolul total 190mg/dl, iar pentru LDL colesterol 160mg/dl.Prin urmare in mod clar sunteti peste limita normala.
In ciuda diverselor pareri orice medic bine intentionat va va spune ca singura clasa de medicamente care reduce colesterolul total si LDL de asemenea sunt statinele, in cazul dumneavoastra Rosuvastatina fiind o alegere buna.Rosuvastatina de 20mg o tb/zi seara.Pot provoca mialgii, ca urmare a unui posibil sindrom de citoliza musculara, poate provoca cresterea transaminazelor datorita afectarii hepatice, insa in general rosuvastatina da mai rar aceste reactii decat restul statinelor.DOAR ca efect adjuvant puteti folosi acizii omega 3.
Orice alt sfat cu privire la medicamente naturiste.pot fi bine intentionate.dar fara nici o baza reala.
Scuze pentru deranj...dar unele lucruri tb spuse exact asa cum sunt.
0
28-02-2012, ora 20:40
Buriu Gheorghe
Nu este medic/terapeut
Buriu Gheorghe
La ultimele analize mi-a iesit colesterolul HDL 115, 1 mg/dL, iar LDL colesterol 150, 5 mg/dL.Va rog sa-mi spuneti daca este bine sau nu!.. Si daca nu este bine ce trebuie sa fac??
0
18-07-2012, ora 10:25
coraiu
Nu este medic/terapeut
coraiu
La un LDL de 155mg/dl as dori sa stiu ce statina ar fi mai bine sa folosesc Crestor sau Sortis!!! Ambele mi-au fost recomandate de 2 medici diferiti!! Care ar fi mai indicata??? Eu as inclina spre Sortis nu as vrea sa sar direct la Crestor!!!
0
23-02-2018, ora 14:53
Flory777
Nu este medic/terapeut
Flory777
Am colesterol total 250, HDL-38, 70, LDL-194, 64si Trigliceridelr 107, 73, si dr gastro mi a dat tratament cu Lipantil si Rosuvastatina, dar vb ar este necesar sa iau tratamentul? Am tinut un an regim ca am avut gastrita si mi a scazut colesterolul de la 280 la 250, am citit da de toxice sunt statinele si mi e frica, am 1, 78 inaltime si 68 kg, inainte de gastrita aveam 73 kg, si la ecografue abdominala a vazut dr steatoza pe ficat, si pe organele interne pancreas, splina, intestine, eu as vrea sa l scad in continuare din regim decat sa ma intoxic cu statine!!!!!!Sunt Florentina Serdin pe fb, sa vb cine are ca si mine colesterolul mare!!!
0
01-08-2018, ora 13:24
Narcisa27
Nu este medic/terapeut
Narcisa27
Buna ziua in analizele mele au iesit colesterolul 270mg/dl trigliceride 86 si nu am primit nici un fel de tratament este normal?am 27 ani si 52 kg
0
11-09-2021, ora 16:51
ares_buc
Nu este medic/terapeut
ares_buc
Dar, sport...miscare nu v-a recomandat nimeni ? Eu am 54 de ani, fac sport de vreo 40 si am colesterolul 116. E un lucru de luat in seama.
0
17-06-2022, ora 14:24
ovi1
Nu este medic/terapeut
ovi1
Coraiu, am foslosit eu produsul cu fitosteroli de la Remedia. Este bun, dar mi se pare greoi sa inghit 4 tablete pe zi. De curand am trecut la colestinol care contine fitosteroli, bergamota si niste vitamine si ma simt ca am mai multa energie cu el, si analizeze mi-au iesit foarte bine. Avantakul la Colestinol este ca se administreaza doar 1 capsula pe zi si ajunge 30 de zile cutia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.