colesterol mare... amorteli, ameteli, dureri de cap

21-02-2007
paulama
Nu este medic/terapeut
paulama
aveam o stare de rau general :imi amorteau mainile, numai ziua si in crize de 2-3 ori/zi, si ameteli, dureri de cap, nu foarte mari dar existente, eram si racita, simteam ca ma pierd;am facut analizele si rezultatele au fost:colesterol
HDL=43.86mg/dl(min.65), colesterol LDL=146.41mg/dl(max.100), colesterol=211.92mg/dl(max200); urina:corpi cetonici=urme, leucocite=+;electroforeza proteinelor serice:gamma=19.6%(max17.2);calciu total=8.65mg/dl(min8.84);VSH=26(MAX20);FIBRINOGEN=423mg/dl(max400).
Pana au iesit rezultatele la analize(o saptamana) am facut injectii cu calciu si magneziu(2 fiole/zi) si am luat neuromultivit(vit B)o pastila/zi.nu imi mai amortesc mainile si nici starea de ameteala nu o mai am dar, ce parere aveti de rezultatele analizelor, mai ales de colesterol credeti ca trebuie sa iau medicamente sau numai regim alimentar;dar vsh si fibrinogenul credeti ca trebuie sa-mi fac probleme sau a fost de la raceala pe care am avut-o cand mi-am facut analizele?MULTUMESC ANTICIPAT.
5 comentarii
0
21-02-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Era foarte important daca specificati ce virsta aveti.Este posibil ca fibrinogenul si vsh sa fie marite datorita racelii dar poate fi si o infectie urinara(mr. de leucocite din ex.de urina nu este foarte clar ). In ceea ce priveste cloesterolul nici una din simprome nu tin de el.(simptimele colesterolului nu se vad si nici nu se pot simti) In prima etapa tratamentul consta in a reechilibra alimentatia, lasarea de fumat, exercitii fizice in mod regulat, controlul greutatiietc.In ceea ce priveste alimentatia fiti atenti la cantitatile de grasimi din alimentatie, ferindu-va de alimentele bogate in colesterol, fiti atenta la cantitatile de zahar si alcool consumate si evitati sa rontaiti intre mese.In a doua etapa daca dupa 3 luni nivelul de de colesterol si trigliceride ramine ridicat se trece la tratamentul medicamentos.
0
22-11-2008, ora 13:58
leana_love
Nu este medic/terapeut
leana_love
B.ZIUA AM SI EU O ANTREBARE MAMA MEA ARE 56 ANI SI ARE COLESTEROLU 180 ESTE MARE VA ROG SUNETIMI CAT ESTE DE GRAV CA LA MEDICUL CARE A FOST NU IA DAT NICI UN RASPUNS A ZIS CA NU ESTE TRATAMENT PENTRU SA SCADA DOAR REGIM DAR NU STIE CE REGIM SA TIE VA ROG ZICETIMI CE REGIM SA TINA SI CE TRATAMENT SA EA SI CAT ESTE DE GRAV VA ROG ASTEPT RASPUNS
0
22-11-2008, ora 17:07
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Colesterolul 180mg/dl nu e mare.<200mg/dl este fara risc cardiovascular. Mai conteaza si valorile HDL, LDL col si trigliceridelor.Oricum este bine sa tina un regim cu cat mai putine grasimi animale si celputin 30min de mers pe jos zilnic.
0
30-11-2008, ora 21:51
R.M.
Nu este medic/terapeut
R.M.
Buna ziua! Va rog interpretati urmatoarele analize: Hemoglobina 12, hematocrit - 35, eritrocite -28, sideremia - 59, calciu seric - 8.6, calciu ionic - 3.6. Prezint ameteli, stari de oboseala, in special la menstruatie. Fac tratament cu calciu + D3, de 6 luni de zile, si nu simt nicio imbunatatire. Fierul este in limite normale? Va multumesc.
0
09-02-2011, ora 15:45
bianca2011
Nu este medic/terapeut
bianca2011
Buna ziua, va rog sa-mi interpretati si mie niste analize facute de sotul meu, fiind suspect de hepatita c.
Alfa2 Macroglobulina 1.72
Haptoglobina 0.84
Apolipoproteina A1 1.38
Bilirubina 5.13
Gamma GT 38
ALAT/TGP 77
ASAT/TGO 38
Glicemia a jeun 4.55
Trigliceride 0.97
Colesterol total 7.47
Viremia 25 299 087 Ui/mL

Astept un raspuns cat mai repede.Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • MIT: Consumul de ouă crește colesterolul
  • Durerea de cap după somn
  • Colesterolul alimentar nu influențează riscul de infarct miocardic
  • Privarea de somn ar putea duce la scăderea colesterolului bun
  • Fluctuațiile LDL-colesterolului au fost asociate cu reducerea funcțiilor cognitive
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Colesterolul din ouă nu crește riscul de demență sau Alzheimer
  •