Colesterol marit

17-05-2006
andrudav
Nu este medic/terapeut
andrudav
Am facut in urma cu 3 saptamni anlize la un laborator si mi-au gasit colesterolul cu o valoare de 278 mmol/l si trigliceridele 686 mmol/l. restul rezultatelor se incadreaza in parametri normali. Mentionez ca nu sunt fumator, nu consum alcool decat rareori, in schimb cred ca am mancat cam gras. Rugamintea mea este daca imi puteti da o sugestie referitoare la tratament si la regimul alimentar ( cam ce alimente ar trebui sa consum).
Va multumesc
3 comentarii
0
20-05-2006, ora 00:00
Dr. Adam Evelina
Identitate neconfirmată
Dr. Adam Evelina
Ar fi foarte bine sa excludeti complet din alimentatie urmatoarele: carnea de porc, slanina, sunca, untul, smantana, mancarurile prajite. Sa va rezumati la consumul a 2-3 oua pe saptamana.
Consumati 2-3 salate din verdeturi, cu mult patrunjel, ceapa si eventual usturoi, zilnic. Ele contin multe enzime care vor ajuta ficatul sa-si regleze metabolismul.

Ar trebui sa faceti un tratament de 3 luni cu Normocolesterin (produs de Santo Raphael), cate 30picat de 3 ori pe zi intr-un pahar cu apa inainte de masa.
0
20-05-2006, ora 00:00
andrudav
Nu este medic/terapeut
andrudav
Va multumesc mult pentru raspuns. Acum medicul de familie mi-a prescris Simvacard 20 1/zi timp de 28 de zile.
0
02-03-2018, ora 13:47
Flory777
Nu este medic/terapeut
Flory777
Cum mai stati cu colesterolul? V a scazut? Mai luati pastile?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.