Colesterol marit, HDL normal, LDL normal

11-05-2009
ginutza_77
Nu este medic/terapeut
ginutza_77
Mi-am facut analizele si mi-a iesit colesterolul total marit si anume 213, in conditiile in care HDL este 70, LDL este 40, iar trigliceridele 50. TGP si TGO sunt in limite normale, glicemia este 80.Mentionez ca am suferit o colecistectomie laparoscopica in urma cu 6 luni, atat inainte de interventie, cat si dupa tinand un regim fara carne de porc, fara prajeli, fara oua, fara smantana si alte alimente interzise...in schimb am consumat dulciuri.Nu sunt grasa, am 53 kg si 1.68 m, iar de trei ori pe sapt merg la sala la fitness.Sunt speriata de aceasta valoare stiind ca am un regim de viata fara excese in primul rand datorat suferintei biliare. Inainte de colecistectomie aveam colesterolul 170, dar adevarul e ca nu mai puteam sa mananc mai nimic.Ce pot sa fac in acest caz...am inceput sa iau capsule cu ulei de somon si ceai de ventrilica.Ce riscuri are aceasta valoare a colesterolului si cum le pot preveni?
1 comentarii
0
03-06-2009, ora 22:49
Viorel Gheorghe
Nu este medic/terapeut
Viorel Gheorghe
În urma unor investigaţii medicale, soţia mea a fost diagnosticată cu tahicardie. La primele analize valoarea colesterolului a fost de 291 mg/dl, calciul ionic seric 3, 8 mg/dl şi magneziul seric 1, 47 mg/dl. Valoarea TSH era de 2, 63 mlU/l. La al doilea set de analize, efectuate după 3 săptămâni, colesterolul este de 264 mg/dl, calciul ionic seric 4, 0 mg/dl, iar leucocitele 10, 23. Între cele două analize a urmat tratament medicamentos cu metoprolol, pravator, panangin, ginsavit şi cipcal 500. De menţionat că în urma primelor analize a fost diagnosticată cu TSPV, iar după cea de-a doua analiza i-a fost stabilit diagnosticul Tetamie latentă. Soţia mea nu este o fire supraponderală, are înălţimea de 1, 65 m si greutatea de 54 kg si a urmat un regim de alimentaţie disociat timp de o lună, inainte de a efectua primele analize. Avem nevoie de sfatul dumneavoastră pentru urmarea unui tratament pentru scaderea colesterolului şi îmbunătăţirea celorlalţi parametri din fisa de analize. Multumim.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.