Colica renala sau apendicita?

12-02-2010
Florin1369
Nu este medic/terapeut
Florin1369
Buna!

Am 23 de ani si de cateva zile ma confrunt cu urmatoarea problema: timp de cateva zile am avut dureri usoare in partea dreapta, fara ca acestea sa fie permanente sau sa se acutizeze. Dupa circa trei zile acestea m-au lasat. Dupa inca doua zile, adica astazi, dupa ce am consumat o cafea de dimineata, am avut o durere foarte puternica, care a durat circa doua-trei minute in partea dreapta, in zona laterala a ombilicului, care ulterior s-a lasat pe spate, spre coasta...Dupa cateva minute, aceasta a cedat complet. Dupa inca cateva ore am simtit usoare intepaturi in partea dreapta, fara ca acestea sa mai fie atat de intense.
In urma cu circa un an si jumatate am mai resimtit dureri in partea dreapta. Am crezut ca este apendicita si am fost la doctor, insa atunci mi-au fost descopriti niste microcalculi la rinichi...Durerea de astazi a fost destul de acuta si ma intreb in ce masura sunt de vina acei microcalculi sau daca nu cumva chiar este vorba de apendicita... Care sunt simptomele tipice care diferentiaza apendicita de alte inflamatii? Va multumesc!
1 comentarii
0
12-02-2010, ora 16:34
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Fa-ti ecografie, numai asa se poate stii daca senzatia este cauzata de rinichi, colecist, apendice, etc. Si medicul care te va consulta, tot la ecografie va apela sa se lamureasca, chiar daca din experienta stie 100% cauza...Numai Bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.