colita + constipatie severa

30-08-2010
georgi30
Nu este medic/terapeut
georgi30
Buna ziua,

In urma unor episoade de balonare, murmur intestinal, durere in partea stinga si mai ales contipatie mi s-a pus diagnosticul de colita...

Tin regim recomandat de medic, durerile m-au mai lasat, urmez tratament cu ibutin si dygenzim forte.Problema care ma supara cel mai tare este ca ma constip ff tare. Indiferent ce am facut, nu am avut nici un rezultat notabil. Scaunul este fff dur, slab cantitativ si au aparut si complicatiile evidente- hemoroizii... plus ca de la sine nu se intimpla nimic, nu ma apuca senzatia in nici un fel...

Beau 2 litri cel putin de apa pe zi, fac gimnastica abdominala in fiecare dimineata, urc pe scari, merg pe jos cit de des am ocazia, beau ceaiuri gen musetel, ceai verde, sunatoare. dimineata pe stomacul gol maninc tarite inmuiate in apa de cu seara la care mai adaug miere, iaurturi cu cereale...etc Din pricina colitei nu pot consuma legume sau fructe crude, dar fac tot ce pot sa nu-mi lipseasca din meniu- fierte sau coapte ori in cazul fructelor compotul...

Am facut analiza de singe THS si inca ceva pentru tiroida, se pare ca sunt in parametrii normali...si totusi ce sa fac?? Care ar putea fi cauza?

multumesc
2 comentarii
0
31-08-2010, ora 17:41
nissa
Nu este medic/terapeut
nissa
mi-am facut testul de secretie iar doctora nu a vrut sa imi citeasca rezultatul, mi l-a pus in brate si atat.nu stiu unde sa merg cu el si ce sa fac.imi spune si mie cineva ce inseamna frontui, cocobacilar...habar nu am ce sa fac
0
03-09-2010, ora 02:43
silviu05
Nu este medic/terapeut
silviu05
e intr-adevar o problema afurisita. de mai bine de o luna nu mai stiu ce-i aia senzatie de defecatie.pur si simplu pot sa stau si-n cap, sa alerg, sa mananc orice..degeaba.am folosit un laxativ acum vreo doua saptamani si abia atunci am reusit in sfarsit sa mai ajung pe la toaleta. in rest, nicio sansa.n-am fost la doctor pana acum pentru ca am crezut ca-i o constipatie obisnuita dar var ca am facut ditamai burta, sunt balonat iar senzatia aia nu mai apare.am avut si o durere violenta in partea dreapta sub coaste si in spate acum cateva zile dar a trecut de la sine.pe net nu am gasit mai nimic legat de lipsa senzatiei de defecatie.cat de grav poate fi?aa si am incercat toate variantele.am mancat prune uscate cu iaurt, am exagerat cu lichidele, ceaiuri peste ceaiuri si supe dar degeaba.poate ne vede cineva si se indura sa scrie 2-3 randuri daca stie cate ceva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Balonarea
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • De ce apar balonările?
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  •