Coloana cervicala

22-03-2017
NTZ
Nu este medic/terapeut
NTZ
Buna ziua!
Va rog sa-mi spune o parere legat de ce se intampla cu, coloana mea cervicala in fiecare dimineata!
Mentionez faptul ca totul a debutat acum 1 an si doua luni, iar varsta mea in prezent este 28 ani, cu usoara slabiciune in maine si picioare, apoi ceva furnicaturi care au durat luni de zile in palma mainii stangi si in zona ochiului drept, care ce-i drept mai revin uneori si azi. Am facut o serie de investigatii de la radiografie cervicala si toracala, apoi RMN toracal, cervical si craniu. Rezultatul a fost o protuzie toracala si o rectitudine cervicala, insa din explicatiile mai multor neurologi nu se observa nimic grav. Fara leziuni, conflict radicular sau mai stiu eu ce alte complicatii...
Problema e ca de 4-5 luni in fiecare dimineata cand ma ridic din pat timp de 5-6 ore la fiecare rotire a capului sau intoarcere normala a capului in zona cervica ceva trosneste, mentionez ca durere sau sa ma tine in zona cervicala am avut foarte rar. Principalul disconfort este troznitul si uneori o stare generala de slabiciune resimtita in corp, desi putere am, pot ridica, impinge sau trage exact ca inainte sa resimt aceste simptome.
La un moment dat in zi acel trosnit nu-l mai resimt, insa la rotirea sau intoarcerea capului sau efectiv miscarile obisnuite din viata de zi cu zi si chiar uneori la respiratie profunda am senzatia ca freaca unosr vertebra pe vertebra sau ca ceva ar fi depus acolo si parca se crapa, desprinde...o stare ciudata in orice caz.
Mai vreau sa mentionez si faptul ca mai toare articulatiile imi troznesc in special dimineata, asta se intampla de ani si nu am prea bagat in seama, insa problema cervica imi da mari batai de cap si am avut momente in care am picat psihic, mai ales cand toate analizele imi ieseau bune iar eu ma simtea foarte rau. In final mi s-a spus ca este un inceput de spondiloza care a debutat acum cateva luni, ultimul RMN cervical a fost facut in iunie 2016 cand nu resimteam inca acest trosnit si zgomot ciudat la respiratie profunda...totul a evoluat progresiv.
Discutand cu medicul neurolog intr-adevar resimt multe din simptomele unei spondiloze, gen ameteala usoara, chiar si acel trosnit, uneori pocnituri in urechea stanga, slabiciune in maini si picioare, usoare tulburari de vedere chiar si ceva probleme legat de mobilitate mai ales a mainilor.
Pana in prezent am efectuat doar 12 sedinte de electroterapie si masaj in luna octombrie 2016, care sincer nu m-au ajutat prea tare.
Astept o parere a dumneavoastra si o eventuala recomandare. Multumesc
2 comentarii
0
22-03-2017, ora 13:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cred ca ar fi salutar un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-03-2017, ora 14:38
NTZ
Nu este medic/terapeut
NTZ
Multumesc pentru sfat! Nimeni nu mi-a recomandat asta pana acum si chiar nu m-am gandit ca ar putea fi o solutie un consult la neurochirurg.
Sanatate multa tuturor va doresc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: