Coloana cervicala - nelamuriri

31-05-2017
SandraDima
Nu este medic/terapeut
SandraDima
Buna ziua!
Am suferit in decembrie 2016 un episod de deshidratare severa (in urma unei zile de stari de voma, scaune diareice - pe fond de stress si oboseala, care au culminat cu 3 stari de lesin, dar fara pierderea cunostintei, 2 acasa si unul la urgenta, insa m-au stabilizat si m-au trimis acasa dupa 3 ore) - episod in urma caruia au inceput la cateva zile dureri de spate, a coloanei, la mijlocul spatelui, dureri care radiau in stomac, durere in stern, senzatii de ameteala, greata, vertij, tiuit in urechi, pierderea echilibrului, furnicaturi in maini si sunet ciudat la maxilar la deschiderea completa a gurii. Radiografia la coloana arata o dubla deviere, prima in zona omoplatilor, a doua in zona ficatului (arata ca in forma de S coloana, dar gradul de deviatie nu e mare - asa mi s-a explicat mai pe romaneste). Analizele medicale de sange sunt ok toate. Urina, scaun la fel. ORL - OK. Examen neurologic ok.

Durerile au persistat, dar s-au "adunat" in zona cefei... asa ca am ajuns sa fac CT cervical - rezultatul spune asa : minim prolaps discal incipient C5-C6, C6-C7, fara stenoza forminala evidenta ; neinchiderea bordului anterior al gaurii vertebrale C1 din stanga, constitutional.

Imi puteti spune, va rog, ce anume inseamna aceste doua lucruri? Am observat ca din decembrie incoace am si probleme cu vezica urinara, in sensul ca analizele sunt bune, insa nu pot spune ca e chiar incontinenta urinara, dar simt nevoia de a merge mai des la wc, de cel putin 6-8 ori pe zi... Se poate sa aiba vreo legatura acest lucru cu coloana vertebrala?

Multumesc anticipat!!! Cu stima, Sandra
1 comentarii
0
31-05-2017, ora 13:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poate fi vorba, intr-adevar, de un sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala, stenoza foraminala etc).
Pot exista multe alte cauze.
Puteti incepe printr-o examinare clinica la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.