colon iritabil, aproape in fiecare dimineata ma trezesc cu crampe la burta

11-10-2011
mihaela82
Nu este medic/terapeut
mihaela82
in urma cu doi ani am facut o colonoscopie iar medicul mi-a spus ca am colon iritabil, am urmat un tratament care atunci ma ajutat.dar de 4 luni aproape in fiecare dimineata ma trezesc cu crampe la burta si apoi sunt nevita sa merg la tualet.am facut examen coproparazitologic care este negativ, doamna doctor mi-a recomandat sa iau :debridat, spitomin, duspatalin, dar nu au nici un efect.va rog frumos sa-mi dati un sfat unde sa merg sau ce medicamente as mai putea lua.va multumesc
3 comentarii
0
11-10-2011, ora 21:27
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
De un regim alimentar nu v-a spus??
0
12-10-2011, ora 14:07
mihaela82
Nu este medic/terapeut
mihaela82
nu mi-a recomandat nici un regim.
0
13-10-2011, ora 17:42
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
De multe ori colonul iritabil isi are originea in anumite tulburari nervoase. Sotul dvs sufera de anxietate, depresie? Daca da, atunci asa s-ar putea explica de ce tratamentul luat nu a avut efect, in aceste situatii fiind necesar tratament anxiolitic dat de psihiatru.
Nu pot garanta ca aceasta este problema sa, e doar o posibilitate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de burtă
  • Prevenirea cancerului colorectal: colonoscopia sau probele de fecale, care metodă este mai eficientă pentru prevenirea bolii?
  • Sindromul intestinului iritabil a fost asociat cu o diversitate bacteriană mai scăzută în intestine
  • Tratament colon iritabil
  • Sedarea mai profundă poate ajuta la detectarea polipilor în timpul colonoscopiei
  •