coloptoza - operatie au ba?

17-04-2010
. alissa
Nu este medic/terapeut
. alissa
am fost diagnosticata cu ptoza a colonului transvers. e picat pana jos la pelvis
am probleme cu constipatia, mereu ma simt umflata, .. mananc doar ce trebuie (evit prajeli, mancaruri care provoaca balonare..)
am un copil, deci am trecut printr-o nastere.. altfel nu imi explic de ce am asa ceva.

cum sufera ovarele si alte organe pe care apasa colonul?
poate fi operat? cat cota?? ce complicatii apar??? (mentionz ca am alergii la unele medicamente si la un anstezic)
sau mai bine imi vad de treaba?
1 comentarii
0
27-04-2010, ora 23:26
Adell
Nu este medic/terapeut
Adell
buna alissa! si eu am fost de curand diagnosticata cu ptoza a colonului transvers. prezint aceleasi simptome, am probleme foarte mari cu constipatia si de asemenea senzatia de plenitudine. am avut si zile in care am putut sa beau doar apa. ptoza poate avea ca origine o nastere, o slabire brusca, un efort foarte mare, sau factorii care cauzeaza 90 % dintre bolile existente: stresul si oboseala(ceea ce mi-a cauzat mie). am fost consultata de un medic internist si mi-a spus sa nu cumva sa merg la vreun doctor chirurg care se ofera sa-mi ia banii degeaba deoarece ptoza colonului nu se corecteaza prin operatie. se pot lua doar medicamente care sa imbunatateasca digestia(cred ca le-am incercat aproape pe toate) si intr-un caz bun se va corecta, dar nu este batut in cuie. mie mi-a prescris forlax- un pliculet dimineata si unul seara, debridat-3 tablete pe zi si espumisan- 6 tablete pe zi (3x2tb). trebuie sa urmez tratamentul 3 luni si sa revin la consultatie intr-o luna, sper sa dea roade.
in speranta ca v-am fost de folos, multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul