colpita micotica

25-06-2008
daniela81
Nu este medic/terapeut
daniela81
Buna ziua! Numele meu este Daniela si am 26 de ani, sunt din Craiova. Am fost ieri la un control ginecologic, in urma caruia am fost diagnosticata cu colpita micotica. As vreau sa stiu ce presupune aceasta afectiune, mai precis cauzele aparitiei ei. De igiena intima precara nu poate fi vorba, si nici de contact sexual neprotejat. Sa fie oare, de vina detergentul lichid intim> Am inteles ca nu sunt chiar foarte indicate. In orice caz, am acuzat mancarimi, jena si usturimi, si o secretie consistenta. Doamna doctor a presupus ca de colpita ar fi vorba, trebuie sa astept insa si rezultatul secretiei si al testului Papanicolau. Mi-au fost prescrise: ovule (o cura de 3 luni), spalaturi cu Tantum Rosa si ceai Gynosept sau de galbanele (ma spal intravaginal cu ceaiul), iar in perioada menstruatiei, polidin (6 fiole), flamexin plicuri si doxiciclina.
Va rog sa imi spuneti daca este un tratament care da rezulate si daca aceasta " afectiune" este grava sau poate fi tratata. De asemenea, un inceput de rana pe col se poate rezolva prin tratament sau e necsara cauterizarea?
Va multumesc, astept raspunsul D-voastra.
Daniela
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.