colpita mixta

25-03-2009
andrea_me
Nu este medic/terapeut
andrea_me
Salut, am fost ieri la un control ginecologic: consultatie + papanicolau + ecograf transvaginal. In urma consultatiei medicul mi-a spus ca am uterul deplasat in partea stanga din cauza unei inflamatii a ovarelor, raceala. Imi poate spune cineva cam ce consecinte are asta pe termen lung.de exemplul in cazul in care decid sa raman insarcinata? Rezultatele de la Papanicolau le primesc abia peste o saptamana si sincera sa fiu si de asta mi-e oarecum groaza.In urma ecografului mi-a zis ca am ceva foliculi pe ovarul stang, mai multi decat e normal. Diagnosticul final pe reteta a fost colpita mixta (i-am zis ca am si ceva secretii). Imi poate spune cineva exact ce inseamna asta? Mi s-a prescris ovule Klion si Flucoric 150 mg. Mi-e cam groaza de ovule deoarece in urma altel consultatii de acum 6 luni am luat Cervugid si nu mi-a fost deloc ok :(. Mersi pentru un eventual raspuns.
1 comentarii
0
25-03-2009, ora 13:07
dear
Nu este medic/terapeut
dear
colpita mixta este inflamarea colului uterin.nu trebuie sa te sperii este o boala care se trateaza dar trebuie sa fi perseverenta adica dupa terminarea tratamentului sa te duci iar la control, cu rezultatele de la testul papanicolau sa mergi deasemenea la medicul ginecolog sa ti le interpreteze iar de ovule n-are de ce sa-ti fie groaza pentru ca le administrezi ca sa iti faca bine.toate astea nu o sa aiba consecinte pe termen lung daca le tratezi oricum cind te hotarasti sa ramii insarcinata trebuie sa fi perfect sanatoasa.multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.