colposcopie+examen secretii de col

08-05-2009
miso
Nu este medic/terapeut
miso
De curand am fost la un control ginecologic unde mi s-a efectuat o colposcopie care are urmatorul diagnostic:
FP- Col cu chist de retentie pe peretele anterior endocervical, AA(?)JSC -tip 2 epiteliu exocervical fara leziuni, epiteliu cilindric fara relief papilar, cu vase groase cu traiect anormal, TL-fixare neomogena a sol.LUGOL pe epiteliul exo si endovaginal.Colpita cu punctatie poliforma.Fac mentiunea ca atunci cand mi-a introdus instrumentul in interior, dupa ce a vazut chistul de pe col pentru cateva secunde, a inceput sa sangereze ceva acolo si nu l-a mai putut vizualiza.Intrebarile mele sunt:
-rezultatul colposcopiei este ingrijorator?(nu mi s-au dat detalii)
-din ce motiv poate fi sangerarea?(ulterior nu mi s-a scurs nici un pic de sange in exterior)
-pentru colpita mi s-a prescris colposeptine si de cand le folosesc am niste secretii foarte urate, e normal?
-examenul de culturi de col este acelasi lucru cu Papanicolau?
3 comentarii
0
10-05-2009, ora 07:35
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu este ingrijorator rezultatul, dar investigatiile trebuiesc continuate cu ocazia controlului pe care-l vei efectua dupa perioada de terapie.Colul uterin este foarte bine vascularizat si, avand acel chist, cu ocazia controlului [ mobilizat, impins si examinat de ginecolog cu valvele ] a sangerat putin.E normal sa ai acele secretii urate, sunt rezultatul amestecului dintre secretia ta vaginala cu microbi si medicament; sa nu te speli decat a doua zi la pranz.Nu, nu sunt acelasi lucru. Papanicolau este un frotiu citodiagnostic, pentru el se racleaza, se "culeg" celule din zonele suspecte si se cauta daca acestea sunt canceroase sau nu.Pentru ex. cultura col se recolteaza secretie vaginala in care se vor detecta microbii cauzatori de infectie [ examen microbiologic].Astfel terapia va fi cat mai exacta.Parera mea este ca ar trebui sa faci si un test HPV. Urmeaza tratamentul si sa mergi cand ti s-a spus la control.
0
10-05-2009, ora 09:45
miso
Nu este medic/terapeut
miso
multumesc mult pentru raspuns.despre testarea hpv mi-a spus si dr.ca trebuie facuta.ceea ce nu inteleg este de ce nu mi-a recoltat si pentru papanicolau, care este cel mai relevant test, din cate stiu.ma rog...voi continua investigatiile, mai ales ca suspicionez o infectie cu hpv, dupa ce m-am informat mai mult in legatura cu manifestarile virusului.sper sa nu fie prea tarziu...
0
22-07-2009, ora 22:11
danadinca
Nu este medic/terapeut
danadinca
Buna ziua! Va rog daca puteti sa ma ajutati sa interpretez si eu niste analize la secretie col uterin:
- celule epiteliale poligonale - frecvente, izolate si in gramezi, plicaturate si distruse in proportie de 75%
-celule epiteliale rotunde -rare
-celule cu aspect de "clue cell" - absente
-leucocite - rare
-hematii - absente
-trichomonas vaginalis-absent
-levuri-absente
-flora microbiana: bacili gram pozitivi, polimorfi (probabil doderlein)
Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: