Colpovaginita si Suspiciune de infectie cu HPV

19-09-2008
chiqitita
Nu este medic/terapeut
chiqitita
In urma testului Papanicolau si al unui examen microbiologic, am fost diagnosticata cu Colpovaginita (Garnerella Vaginalis) si suspiciune de HPV. Mi s-a recomandat tratament de 7 zile cu Fasigyn (si eu si sotul meu)+ spalaturi vaginale cu Tantun Rosa + ovule Flagyl. Mentionez ca inainte de acest tratament, la prima consultatie mi s-a gasit o leziune pe colul uterin de marimea unei monede de 0.5 Ron; la recomandarea medicului, am luat timp de o saptamana, Augumentin (2/zi) + Polidin (injectabil 2/zi) + Flamexin (un praf seara). Acum am niste mancarimi in zona genitala; posibil sa fie de la antibiotic?
As vrea sa imi oferiti un raspuns pt urmatoarele intrebari:
- ce sa fac mai intai: tratamentul prescris si apoi testul de genotipare HPV, sau invers? Eu am inteles ca sunt 2 lucruri diferite. Ma sperie foarte mult acest HPV si leziunea mea...
- exista tratament medicamentos definitiv pentru HPV? Este adevarat ca acest virus reapare in decursul vietii? Este vorba de o boala venerica?
- este posibil ca toata infectia mea (cu Gardnerella si cu HPV) sa se datoreze faptului ca am folosit in mod frecvent uleiuri pt masaj? (de la Herbagen, Elmiplant; acestea erau doar pt uz exterior dar noi le-am folosit si pt vagin)
- Intentionam ca anul viitor sa facem un bebe... si de asta am inceput o serie de investigatii, poate diagnosticul primit sa influenteze fertilitatea sau sa genereze probleme de sarcina?
Va multumesc anticipat si astept cu mare interes parerea dvs.
Va multumesc anticipat si astept cu mare interes parerea dumneavoastra.
1 comentarii
0
19-09-2008, ora 00:00
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
pai mancarimile pot fi date de o posibila candida care apare dupa tratament antibiotic. HPV nu dispare din organism, dar cu imunitatea puternica nu ti va cauza probleme. fa genotiparea ca sa vezi ce tip e. este intr adevar o boala venerica. copil poti sa faci oricum, dar iti scade imunitatea si trebuie sa tot faci papanicolau in timpul sarcinii sau foarte repede. uleiurile de masaj nu au nimic de a face... decat ca ti-au schimabat ph ul vaginului si au permis bacteriilor sa intre acolo usor.
sanatate multe. si eu am hpv si vreau sa fac copil peste 2-3 ani...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.