combinarea alimentelor

12-03-2011
colorado_heart
Nu este medic/terapeut
colorado_heart
Stim ca unele alimente nu se potrivesc sa le consumi in acelasi timp..dar..am participat la o cina cu o secta religioasa, nu are importanta care, insa am fost surprinsa de unele restrictii. O masa bazata pe carne, nu va fii niciodata insotita de ou, sau lapte.
Vreau sa stiu daca are vreo relevanta biologica, adica chiar un nutritionist nu recomanda acest lucru?? Si in ce fel interactioneaza.
Multumesc mult.
4 comentarii
0
12-03-2011, ora 15:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Dincolo de cutumele religioase, da, unele "restrictii" s-au nascut din observarea corecta de-a lungul timpului a felului cum actineaza alimentele in combinatie. Carnea si cu laptele nu dau bine impreuna, de ex. La fel, unele popoare orientale considera carnea de porc un aliment murdar. Daca ne gandim, nu religios musai, e normal ca in clima lor, pe cand nu exista posibilitatea de a pastra carnea la rece, carnea de porc sa se strice cel mai repede si sa dea boli urate. Erau deci de evitat, murdare. Deci, unele "interdictii" au si baza stiintifica, altele tin de obicei si nu fac rau. Doar extremele sunt mereu de privit cu retinere...Numai Bine!
0
16-05-2011, ora 17:25
alexandra.t
Nu este medic/terapeut
alexandra.t
eu zic ca e foarte important sa nu combinam aiurea alimentele. unele asocieri chiar nu sunt indicate si ar trebui evitate. am inteles ca o sa apara joia asta, pe 19 mai, o carte a dr. Mencinicopschi intitulata Intelege-ti organismul si ajuta-l. Are informatii despre asocierea corecta a alimentelelor. Eu tin neaparat sa invat cum sa am o digestie mai buna.Voi ce sfaturi imi dati?
0
16-05-2011, ora 17:45
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca esti sanatoasa si cu o digestie buna, mananca ce ti-e pofta in cantitati normale. Pentru mine asta e regula de aur, oricate comentarii impotriva as primi. Pofta, daca nu e patologica, daca esti sanstos si nu ai interdictii, e "glasul" organismului, ea ne spune cam ce i-ar trebui sa functioneze normal. Restul, tine de particularitatile fiecaruia. Ca e normal sa incepi ziua cu lichide, sa mananci o masa calda, sa nu adormi ghiftuit, e de la sine inteles, , , ,
Sanatate!
0
04-08-2011, ora 12:28
Demetra Cucueanu
Identitate neconfirmată
Demetra Cucueanu
Exista demonstratii stiintifice care sunt acceptate de lumea medicala si predate in universitati, de asemenea carti care se bazeaza pe combinarea alimentelor in functie de anumite criterii.
Nu descriu in termeni medicali, doar ca idee amintesc complexitatea acestei teorii, care tine cont de interactiunea unor alimente ce contin amidon (paine, cereale, cartofi, paste, orez), alimente ce contin proteine, grasimi, carne, oua, zaharuri, lapte, branzeturi, legume verzi (salata verde, ardei, rosii, castraveti, varza, etc.), legume uscate (cartofi, morcov, porumb, fasole uscata, mazare, etc), fructe acide, fructe ca nucile si alunele, fructe precum pepenele galben, etc. Conteaza atat modul de combinare, cat si ordinea de consumare la masa, intervalul dintre mese, consumul de apa, etc.
Daca ne gandim la stramosii nostri din pesteri, in mod sigur nu combinau alimentele, nu aveau garnituri sau desert.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.