Compatibilitate slaba dar iubirea e prezenta

27-06-2017
Alie
Nu este medic/terapeut
Alie
Intre mine si iubitul meu sunt 3 ani diferenţă, eu fiind cea mai ' batrana '. Suntem inca adolescenti si poate asta ne face si mult mai irascibili si incapabili sa ne înţelegem uneori dar suntem impreuna de 9 luni si mărturisesc fara probleme ca ceea ce avem este ce mi am dorit mereu sa am. Nu ne am inselat, nu ne am mintit sau cel putin eu nu am facut o si ce a facut el nu s a aflat. Dar avem probleme in momentul in care nu comunicam fata in fata. Deseori, sensibilitatea lui ne a facut sa ne certam din cauza lucrurilor pe care le faceam fara sa vad. Spre exemplu, e capabil sa se supere pe mine daca ies in pauza 10 minute cu un fost admirator si alti colegi fara sa i spun. Se enervează daca dispar 20 de minute fara sa i spun ce fac si simt ca mai mult decat indragostiti noi suntem obsedati. Suntem putin compatibili pe tema gandirii si vedem lucrurile la poli opusi. Sunt constienta ca trebuie sa lasam unul de la celalat dar nu mi convine sa mi spuna ca nu e ok sa port decolteuri, sa mi spună ca fiind fata ar trebui sa am grija sa fiu acasa pe la ora 11 in timp ce el sta cat vrea unde vrea. Se supara din orice fac si asta ma face sa ma detest si sa ma denigrez in fata mea. Azi imi propun sa fiu mai atenta sa nu l mai supar, maine fac ceva fara sa vreau si o luam de la capat. Uneori am impresia ca eu sunt prea mult pentru el alteori am impresia ca el e prea mult pentru mine. Moralul pe care mi l tine de obicei imi omoara spiritul si simt ca el se vede dumnezeu in relaţia asta in timp ce eu sunt eternul păcătos. As vrea cateva sfaturi pentru ca relatia merita sa tina daca nu cat planuim noi, macat cat se poate. Ce compromisuri ar trebui sa facem? Mentionez ca viata sexuala e foarte satisfacatoare
2 comentarii
0
27-06-2017, ora 13:20
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Cand simti presiune din partea partenerului si mai ales, faptul ca sunteti foarte diferiti in gandire, e normal sa simti si tu nemultumire. Cata vreme nu sunteti compatibili in gandire, greu de dus o relatie. Pt ca daca acum iti pune atatea conditii, mai incolo ce va fi? Iar la tine apare evident, nevoia de autonomie, sa nu dai socoteala si pentru ultimul mers la toaleta. Din ce ne povestesti, reiese ca poate fi vorba de o gelozie tipic adolescentina, dar poate fi si o tulburare de personalitate in devenire, la partener. Orice relatie presupune incredere si respect reciproc, dar nu supunere, pentru ca nu sunteti niciunul mai presus ca celalalt. Gandeste-te care e cu adevarat problema, ce te supara si ce ai dori sa se schimbe si ia masuri in acea directie - pentru ca tu poti sa schimbi ceva doar la tine. Daca simti nevoia de sprijin, cere ajutorul unui psihoterapeut.
0
27-06-2017, ora 16:00
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună ziua!
O relație în care unul din parteneri îl controlează totdeauna pe celălalt și încearcă să-i anihileze personalitatea, este o relație ce nu poate funcționa multă vreme. Încercați să stați de vorbă și cereți-i argumente de ce se poartă așa, poate ceva din comportamentul dvs.îl face să nu aibă încredere, sau în trecut a fost părăsit de cineva și-atunci trăiește cu teama că va fi părăsit și ajunge la comportamente iraționale precum controlul excesiv asupra ceea ce faceți.
Renunțarea din teama de confruntare cu partenerul, de a nu-l înfuria, de a nu fi abandonată, de a nu spune lucruri teribile la mânie pe termen lung vă poate aduce multă suferință. Problemele nu se vor rezolva de la sine, dacă nu faceți ceva. Găsiți timpul, contextul și modalitățile propice discutării problemelor și o să vedeți că încet, încet, apar schimbări. Acceptarea tacită încurajează comportamente incorecte, dacă acestea sunt ignorate. Conflictele persistă până când abordați problemele direct și găsiți împreună modalități de rezolvare.
Dacă nu reușiți singuri, apelați la un consilier sau terapeut de cuplu.
Succes!

ATENȚIE!
Pentru orice aparat electrocasnic, există instrucțiuni de utilizare. În cuplu nu v-a învățat nimeni să trăiți, sau cum să gestionați o relație. De aceea când întâmpinați probleme, încercați să apelați la un consilier de cuplu, pentru ca astfel, să nu mai aveți parte de suferință...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul