Complicatii dupa lumbago?!?

27-08-2010
Christiana Christiana
Nu este medic/terapeut
Christiana Christiana
Buna ziua!
Acum o luna am fost diagnosticata cu lumbago si mi sa dat tratament midocalm, paracetamol si fenilbutazona.Precizez ca am 115 kg, 1, 66 m si 35 de ani.Am slabit 20 de kg si continui sa slabesc.Problema este ca durerile din regiunea lombara nu mi-au trecut ci s-au agravat.Am dureri foarte mari in special noaptea cand stau in pat sau daca stau in sezut.Daca ma misc, merg sau fac orice altceva decat sa stau, nu ma doare spatele...Poate doar daca fac miscari bruste.Acum durerea radiaza cumva in sus pana sub omoplati.
In afara de asta, nu stiu daca are vreo legatura, am dezvoltat un sindrom vertiginos.Neurologul mi-a spus ca-i din cauza spondilozei cervicale (desi nu am dureri dupa cap )si mi-a dat ca tratamenu milgama si ketonal injectabil timp de 7 zile+betaserc_3 luni).
Ceea ce ma ingrijoreaza este durerea de spate care se acutizeaza pe zi ce trece.Stiu ca trebuie sa slabesc si fac eforturi in acest sens, dar, pana la a scapa de surplusul de kilograme, ce-i de facut?
Cu respect, Christiana
2 comentarii
0
27-08-2010, ora 18:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Singura solutie, alaturi de limitarea drastica a eforturilor fizice, este scaderea ponderala (trebuie sa slabiti vreo 60 de kg...).
Coloana D-voastra vertebrala este supusa unor eforturi enorme (de 5-10 ori mai mari decat la un om normal), prin urmare incepe sa cedeze, si nu exista nici un tratament din lume pentru a ameliora situatia.
Din pacate, la aceasta greutate enorma aveti si o contraindicatie relativa pentru interventia neurochirurgicala potential necesara, prin urmare este posibil sa ajungeti la carucior rulant pentru tot restul vietii..
Tineti-ne la curent cu progresele in fiecare luna.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-08-2010, ora 20:57
Christiana Christiana
Nu este medic/terapeut
Christiana Christiana
Multumesc pentru raspunsul prompt si pentru sinceritate.Cu respect, Christiana
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: