Concepere copil

12-06-2017
Iep
Nu este medic/terapeut
Iep
Buna seara ! Sunt noua pe forum si as avea o întrebare: am uter retrovers si ovare mari micropolichistice... credeți ca exista riscul sa nu pot concepe un copil ?
5 comentarii
1
13-06-2017, ora 11:19
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

va recomandam ca pentru ovarele micropolichistice sa consultati un medic care sa va stabileasca o conduit medicala care va favoriza conceperea unui copil; uterul retrovers nu este o conditie de infertilitate, sunt femei care raman insarcinata si duc sarcina la termen cu uter retrovers, pentru ovare este important sa va gasiti un medic care sa va ajute sa ramaneti insarcinata

O zi buna,
Echipa Medicala Marie Stopes
0
13-06-2017, ora 12:44
Iep
Nu este medic/terapeut
Iep
Mi s-au dat anticoncepționale pentru a încerca sa " scap" de chisturi... mi s-a zis ca daca totul decurge bine abea dupa aceea o sa mi se dea un tratament pentru a putea concepe un copil... dar totul dureaza 2-3 ani poate si mai mult ... mi-aș fi dorit copil mai repede...
0
13-06-2017, ora 12:51
Iep
Nu este medic/terapeut
Iep
Pe lângă acest lucru am frica si de o eventuala sarcina... din cauza secrețiilor, răcelilor pe care le am si le-am avut... zilnic am parte de disconfort si durere dar si de senzația de balonare
1
13-06-2017, ora 16:45
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Pentru sarcina cu ovare micropolichistice e important sa lamuriti daca ovulate sau nu (se monitorizeaza ecografic ovulatia) si daca nu aveti se face stimulare ovariana pentru a compensa acest lucru.
Pentru infectii faceti analize vaginale complete (e important sa le excludeti inainte de sarcina).
0
13-06-2017, ora 17:24
Iep
Nu este medic/terapeut
Iep
La ultimul control mi s-a spus ca nu mai am infecție dar am in continuare acele secreții... mi s-a spus de asemenea ca nu am ovulatie si ca dupa tratamentul cu anticonceptionale o sa primesc un tratament pentru stimulare... dar totul dureaza destul de mult. Va mulțumesc pentru răspunsuri !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: