Conceptionale karissa

18-03-2017
vasilica123
Nu este medic/terapeut
vasilica123
Buna ziua...pe data de 14 am avut o scurgere rosiatica in cantitate mica..pe dsta de 15 la fel..crezand ca a inceput perioada menstruatiei pe data de 15 am luat prima pastila karissa...in urmatoarele zile inclusiv azi 18 nu a mai curs nimic..rareori apare cate un pic de tot rozaliu /maroniu.
Nu stiu ce sa cred...precizez ca este prima oara cand iau anticonceptionale...perioada era exacta cand trebuia sa am menstruatie.oare pentru ca am luat pastila a oprit cumva menstruatia ? O sa mai am luna asta sau cand termin pastilele? Sa le iau in continuare?
9 comentarii
0
19-03-2017, ora 09:56
Dr. Arhire Amalia
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Arhire Amalia
Buna ziua! Orice sangerare oricat de mica e considerata menstruatie. Chiar de pe 14 ar fi fost bine sa iei Karissa dar e ok si pe 15 daca nu trecusera 24ore. se intampla sa scada menstra sub anticonceptionale mai ales ca acestea au o doza de estrogeni obisnuita-nu sunt subdozate ca altele ca Belara de exemplu si scad fluxul menstrei. s-ar merita sa te vadacun ginecolog sa fii sigura ca nu esti insarcinata pt ca mici pete (spotting )si nu menstra uzuala pot sa apara initial in sarcina. Si sa iti faca o eco sa vada mucoasa uterina-unele anticonceptionale dau atrofie de mucoasa uterina daca sunt folosite timp idelungat si e bine sa stii cum stai. Inainte fluxul menstrei era normal sau tot putin cantitativ?
0
19-03-2017, ora 13:55
vasilica123
Nu este medic/terapeut
vasilica123
Tot timpul imi venea regulat si incepea direct dimineata in cantitate mare.am luat acum pentru prima oara in viata anticonceptionale...oare sa fie o rectie a lor..sau sa fiu insarcinsta? O sa fac un test...multumesc mult de raspuns
0
19-03-2017, ora 16:49
Dr. Arhire Amalia
Dr. Arhire Amalia
pai spotingul initial a fost fara karissa de asta ar fi mai bine sa faci si un test
0
22-03-2017, ora 08:19
Raluca Svenson
Nu este medic/terapeut
Raluca Svenson
Bună ziua, am şi eu o intrebare..De o lună am inceput să iau anticoncepţionale Karissa.Doctorul mi-a spus să incep să iau pastila in prima zi de menstruație, acum mai am doar 2 pastile din această tabletă iar după o pauză de 7 zile trebuie să incep a doua cutie..Mie menstmenstruația imi vine pe data de 31, la sfârşitul luni, iar daca nu avem 31 in luna respectivă, imi vine pe 3.Intrebarea mea este, daca termin pastilele pe data de 23, trebuie să fac pauza de 7 zile, imi va veni mestruatia inainte de data in care imi venea normal (adica 31) s au imi va veni normal chiar dacă am terminat tableta de 21 de pastile ???
Vă mulțumesc !
0
07-04-2017, ora 18:01
vasilica123
Nu este medic/terapeut
vasilica123
Am scris mai sus ca am avut scurgeri in martie am inceput sa iau anticonceptionale...menstruatia nu a venit toata luna timp in care am facut 4 teste de sarcina care au iesit negative...acum cand am terminat cutia de pastile in urmatoarea zi am inceput sa am menstruatie..in a doua zi de menstruatie am eliminat cand am fost la toaleta ceva /un cheag (sper ca nu fetus)dar era ceva rozaliu si inconjurat de sange rosu era cam 6 cm lungime.era oare fetus ?? Este posibil sa fi fost insarcinata si sa nu iasa la teste ?? Si sa fi avut un avort spontan cu eliminare de fetus??? Ce sa fac azi este vineri nu mai gasesc nici un medic ??este grav ??sa merg la urgenta???
0
08-04-2017, ora 15:59
Dr. Arhire Amalia
Dr. Arhire Amalia
Buna ziua! daca ar fi fost oricum nu de la anticonceptional a fost. Doar un ginecolog iti poate spune in functie de ecografie si examen local. daca testele de sarcina au fost facute in primele 2 sapt si nu dimineata pot iesi negative..ele au o mica marja de eroare. ar fi bine sa consultati un ginecolog. daca nu e sangerare, durere importanta sau crampe nu e o urgenta medicala acuta dar daca nu te simti bine pti merge si la urgente sa te vada un ginecolog.
0
08-04-2017, ora 19:11
vasilica123
Nu este medic/terapeut
vasilica123
Multumesc pentru raspuns.am fost aseara la urgenta.deoarece eram speriata de ce s-a intamplat si pentru ca dupa faza aia nu mi-a mai curs nimic vreo trei ore...la urgenta doamna care era de garda a zis ca la ce am venit acolo sa imi zica ea daca sunt sau daca am fost gravida sau de unde sa stiu eu ce ai scapat tu in buda...deci am plecat acasa la fel cum am ajuns speriata si ingrijorata.luni voi suna la privat la un medic pentru o consultatie...dar oare se poate sa ma duc la control acum cand sangerez sau sa ma programez cand se termina perioada? Multumesc
0
09-04-2017, ora 12:41
Dr. Arhire Amalia
Dr. Arhire Amalia
Acum pentru a face o ecografie daca nu ati facut una la urgente si sa va prescrie un tratament sa opreasca sangerarea daca e importanta.sanatate si numai bine!
0
09-04-2017, ora 13:01
vasilica123
Nu este medic/terapeut
vasilica123
Multumesc foarte mult
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK