Concluzii IRM cranio-cerebral si angio

22-02-2013
pin2na
Nu este medic/terapeut
pin2na
Concluziile unui examen IRM cranio-cerebral si angio sunt:
Prezenta a doua mici leziuni demielinizante, probabil de etiologie vasculara si
Hipoplazia arterei comunicante posterioare stangi.
As vrea sa ma ajute cineva (de preferinta de specialitate) sa inteleg cam despre ce este vorba, daca toxocaroza cu care am fost diagnosticata poate fi o cauza a cel putin uneia din concluziile de mai sus si daca acestea din urma pot fi o cauza unei isuficiente cardiace.
Multumesc
4 comentarii
0
23-02-2013, ora 16:29
DrW
Identitate neconfirmată
DrW
Buna ziua!

In primul rand, prezenta celor 2 leziuni unde mai exact? Mica inseamna o dimensiune de? 3 mm? 5 mm? Toxocaroza poate afecta si sistemul nervos, intr-adevar, dar leziunile pe care le descrieti nu sugereaza acest lucru. Hipoplazia arterei comunicante posterioare nu este chiar atat de rara si de obicei e insotita de o dezvoltare proportionala a vascularizatiei, care compenseaza potentialul deficit.
Dvs ce simptome aveti?
Toxocara teoretic ar putea conduce la o insufcienta cardiaca, dar pot spune cu certitudine ca aceasta e cauza.
Ce grad e insuficienta? Ce arata examenele cardiologice? Enzime, EKG, echocord?
Toxocara cum a fost diagnosticata?

Cu stima
0
23-02-2013, ora 19:15
pin2na
Nu este medic/terapeut
pin2na
Este vorba de doua leziuni in hipersemnal FLAIR de 3 mm localizate in lobul frontal drept
La sf.anului 2010 am fost diagnosticata cu pericardita, in 2011 mi s-a facut punctie si multe analize cu rezultate bune, deci cauza ramane necunoscuta, lichidul a recidivat, in 2012 mi s-a facut fereastra pericardica (nu s-a putut face punctie din cauza localizarii lichidului|), recidiveaza din nou si atunci am hotarat sa iau legatura cu un dr.generalist pentru a -mi pune cap la cap toate analzele
Astfel am fost indrumata catre alergo, unde am fost diagnosticata cu toxocaroza, am tinut tratament cu duador in 3 reprize de cate 3 saptamani cu repetare analze dupa fiecare etapa.
Obisnuiesc sa-mi fac anual analize si in 2011(inainte de a mi se face punctia) datoria eozinofilelor peste valoarea normala m-am gandit sa fac si Ige.Surpriza a fost foarte mare pentru ca valoarea a fost de 2500 cea maxima normala fiind de 100; si mai mare este surpriza pentru ca in acest timp de 2 ani aceasta valoare ata de mare nu a atras atentia niciunui dr..Mi-au scazut valorile penru toxocara si Ige(la 1560).Am luat destul de mult duador si se pare ca nu scap prea usor de dusmanul meu.Ca simptome-ma inadus si trebuie sa oftez chiar uneori fortat pentru a ma simti bine si obosesc .Mesajul e cam lung dar cred ca poate fi util.Multumesc
0
23-11-2013, ora 18:39
gina.dumitru24
Nu este medic/terapeut
gina.dumitru24
Buna ziua! Rog daca se poate sa imi raspunda cineva de specialitate. Am avut in urma cu o luna vertij rotator, am fost la orl, mi-a zis ca am un usor VPPB si ca se va remite intr-o saptamana. S-a remis dar am ramas cu dureri de cap, mai exact migrene si am fost la neurolog care mi-a dat sa fac Angio IRM cerebral. Rezultatul este cam asa: "Hipoplazie/varianta anatomica a arterei cerebrale anterioare(segment A1) si artere comunicante posterioare.Asimetria ventriculilor laterali(obs.varianta anatomica) Sinuzita cronica discreta maxilara bilaterala. Va rog daca stie cineva ce inseamna, cat de grav este si ce pot sa fac. Va multumesc anticipat!
0
20-01-2019, ora 20:38
zanovel
Nu este medic/terapeut
zanovel
Buna seara, in urma unui RMN si a unei Angio Rm, am obtinut urmatorul diagnostic:

- diminuarea fluxului in seg cavernos al ACI in dreapta:
- A 1 a arterei cerebrale anterioare in dreapta hipoplazica varianta anatomica, in rest aspect normal in seventele ANGIO.

Concluzie: Modificarea descrisa la nivelul ACI in dreapta in seg cavernos tulburare de flux ? si mai putin probabil zona de stenoza; pentru certitudine se recomanda ANGIO CT.

Rezultatul RMN:
Fara modificari cerebrale semnificativ patologice.

Am facut angio CT, astept rezultatul.


Insa nu mai am rabdare simt ca a cazut cerul pe mine. Ce am, ce este de facut? exista medicamentatie pt asa ceva? o sa fiu oare ok? am o fetita de 10 luni, nu ma asteptam sa mi se intample exact mie asa ceva..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.