Condilloma acuminata

15-02-2010
Lavinia P.
Nu este medic/terapeut
Lavinia P.
Buna ziua!In urma cu 8 luni prietenul meu a fost diagnosticat cu condilloma acuminata.I s-a dat ca tratament Condyline.In urma unui control ginecologic si testului Papanicolaus diagnosticul pt mine nu a fost acelasi, a fost trichomonas.Am urmat tratamentul si mi-a trecut.In urma cu 2 saptamanii am hotarat impreuna cu prietenul meu sa facem iar sex neprotejat avand in vedere ca avem o relatie serioasa si ca lui ii trecuse acel neg in urma tratamentului prescris.Insa, acum mi-a aparut o secretie de culoare galbuie, urat mirositoare, dureri si usturimi.Iar prietenul meu nu simte nimic.Imi puteti spune si mie cum este posibil?
4 comentarii
0
15-02-2010, ora 16:01
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
o persoană infectată cu HPV, e posibil să rămână contagios toată viaţa- mai ales atât de repede după ce au trecut negii- un interval minim pt sex neprotejat ar fi trebuit să fie 2 ani- atunci se presupune că ar fi posibilă o eliminare a virusului din organism- desi nu e demonstrat. Tu ar trebui să faci un test HPV pentru a vedea dacă şi ce tulpini ai şi apoi, dacă îţi permiţi să faci vaccinul anti HPV- asta in funcţie de rezultatul la test- pentru că prietenul tău va mai fi multă vreme contagios şi e mai bine să fii sigură
0
15-02-2010, ora 16:26
Lavinia P.
Nu este medic/terapeut
Lavinia P.
Exista acest vaccin anti HPV si pentru barbati?Si daca da el isi mai poate face vaccinul daca este deja contagiat?
0
15-02-2010, ora 16:38
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
nu există şi pentru bărbaţi, şi nu se poate face dacă eşti deja contaminată- e de fapt inutil, sau in fine, nu s-a cercetat îndeajuns
0
31-01-2013, ora 14:25
barbulescu catalina
Nu este medic/terapeut
barbulescu catalina
Buna ziua,

numele meu este catalina barbulescu.
am o fetita de 3 ani si jumatate, a fost diagnosticata cu: condiloame acuminate /creasta de cocos cand avea 7 luni. La un an si 3 luni i-am facut interventie chirurgicala prin electrocauter...insa la cateva luni dupa, au reaparut. Am urmat tratament cu isoprinosine si imunostimulatoare homeopatice, aplicare locala condylin...insa nu reusim sa scapam de ele..se inmultesc si devin din ce in ce mai mari. Nu stim cauza si nici de unde ar fi putut contacta virusul. Nu avem o biopsie...insa se pare ca ar fi una din radacinile HPV. este destul de ingrijorator pentru ca nu stim daca o afecteaza altfel, anestezii generale dese la un copil...clar nu ii fac bine. Suntem dispusi sa mergem oriunde sa scapam de aceasta problema. A devenit traumatizant pentru copil aplicarea solutiei condylin.
Astept un raspuns de la d-voastra.

multumesc,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.