Condiloame. Este grav? Scap de acest virus? Prietenul meu ar trebui sa faca vreun test?

15-12-2008
Kallylas
Nu este medic/terapeut
Kallylas
Buna ziua,
Am fost acum 3 zile la o clinica pentru un control. Ceea ce m-a uimit este ca am fost diagnosticata cu condiloame si m-au trimis direct la testul HPV. Am incercat sa aflu mai multe despre acest lucru dar am fost tratata cu indiferenta si practic data afara din cabinet deoarece doctorul astepta weekendul.
Maine urmeaza sa ma duc la alt doctor, sa cer o alta opinie.
Am din nastere 2 alunite si este adevarat ca mi-au aparut de curand 2-3 "alunite" mici de tot, abia vizibile. Ideea este ca nu stiu ce sa cred, am un prieten stabil de aproape 2 ani si nu stiu de unde am contactat virusul asta (dak il am).
Este grav? Scap de acest virus? Prietenul meu ar trebui sa faca vreun test? Mentionez ca el are destul de multe alunite in zona inghinala, dar par alunite nu altceva!
Ar putea fi de la epilat problema asta?
6 comentarii
0
15-12-2008, ora 13:57
dr_vas
Nu este medic/terapeut
dr_vas
buna,
in ce regiune a corpului ai condiloame?
0
15-12-2008, ora 14:54
Kallylas
Nu este medic/terapeut
Kallylas
da..am uitat sa specific, in zona inghinala, zona vulvei
0
15-12-2008, ora 18:35
dr_vas
Nu este medic/terapeut
dr_vas
trebuie sa mergi sa-ti faci testul HPV care se mai numeste si testul Babes-Papanicolau pt screenung-ul cancerului de col uterin.infectia genitala cu HPV este una din cela mai raspandite infectii pe cale genitala. e estimat ca 75% din populatia globului ar avea o infectie cu unul din 100 de tipuri de HPV, dintre care 30 sunt cu transmitere genitala. Afectiunnile pe care le provoaca sunt de natura benigna ( condiloame in jurul anusului, vulvei, vaginului, partea interna a coapselor) sau maligne ( cancer de col uterin, vulva, vagin si anus). La barbati se pot intalni pe varful penisului, in jurul anusului, scrot, coapse. Sunt foarte contagioase si se transmit pe cale sexuala. De cela mai multe ori necesita interventie medicala la ginecolog sau dermatolog prin electrocauterizare, antivirale sistemice, unguente topice uneori chiar chirurgie.
Incurajeaza-l si pe prietenul tau sa mearga la dermatolog.
Epilatul in zona inghinala e un traumatism in plus adus epidermului...ceea ce ar putea favoriza infectia cu HPV.
Sper ca am fost inteles, daca mai apar intrebari nu ezita sa ma intrebi
good luck
0
17-12-2008, ora 09:40
Kallylas
Nu este medic/terapeut
Kallylas
Am fost la alt ginecolog si intradevar mi s-a spus ca am cateva condiloame, 3 mai exact f micute. Mi-a dat tratament cu Wartec si acum astept sa fac Papanicolau.
Intrebarea mea este: cum am putut sa iau virusul asta? De 1 an si jumatate am un prieten stabil iar pana acum nu am avut nimic. Este posibil sa am virusul de la el? El nu are nici un simptom si sustine ca nu are nimic.
Sau l-am avut eu si nu am stiut? Am inteles ca exista o perioada de incubatie de pana la 8 luni...
Sunt f stresata ca nu ne mai intelegem si dam vina unul pe celalalt.
0
17-12-2008, ora 18:03
dr_vas
Nu este medic/terapeut
dr_vas
buna,
dragii mei, ascultati sfatul meu si incetati sa va certati pt ca nu se mai poate afla cine a contactat primul virusul...nu e chiar sfarsitul lumii 3 condiloame...se trateaza ff bine.
ca sa-ti potolesti "piticii" mergeti impreuna la un dermatolog ca sa va convingeti cine si ce are...
good luck
0
17-12-2008, ora 18:17
Kallylas
Nu este medic/terapeut
Kallylas
Multumesc mult pentru sfaturi dar pe el nu pot sa il conving sa mearga la dermatolog, nu vrea !!! Asa ca nu-mi ramane decat sa ma tratez cum trebuie si sa am grija de mine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •