Condilomatoza genitala

27-02-2009
Marius24
Nu este medic/terapeut
Marius24
buna ziua am si eu o problema. de un an de zile am aceeasi prietena. am fost primul ei iubit, deci cu altcineva nu a avut contact sexual. la un moment dat a fost la medic si i-a zis ca are condilomatoza. presupun ca de la mine are. dar eu nu am avut nimic niciodata, nu stiu fostele mele prietene (nu au fost multe). i-a dat tratament cu imunostimulant si sa vina la controale-- colposcopie si papanicolau o data pe an. de atunci folosim prezervativ... intrebarile mele sunt. daca vrem sa facem copii... ce trebuie sa facem? are si ea tot 24 de ani si viata ei sexuala a inceput acum un an. si a doua intrebare e mai jenanta asa. eu ei am facut sex oral de mai multe ori... si inainte si dupa vizita la gineco. ce probleme pot aparea din cauza asta? cine stie sa mi zica clar si mai mult asa despre condiloamele astea ca sa stim si noi ce sa facem.
2 comentarii
0
27-02-2009, ora 13:57
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Trebuie vazut daca nu cumva este vorba de o infectie cu anumite virusuri care pot da condiloame. Unele (din fericire, putine) mai sunt si oncogene. In sfarsit, trebuie tratate. Daca sunt perivulvare sau perianale se trateaza preferabil la dermatolog, daca sunt in interiorul vaginului, competenta o au ginecologii. Un consult homeopatic ar fi, deasemenea, foarte util pentru prevenire, desi tratamentul homeopatic in aceste cazuri nu reuseste intotdeauna.
0
27-02-2009, ora 20:19
Marius24
Nu este medic/terapeut
Marius24
dar sexul oral? o sa fie vreo problema... pentru ca logic, eu am prezervativ, dar cand ii fac eu ei nu exista prezervativ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.