Condilomatoza genitala - si eu sunt pe lista bolnavilor

19-08-2008
numaieu
Nu este medic/terapeut
numaieu
Buna ziua,
Va scriu cu speranta ca voi primi destul de repede si un raspuns. Sunt casatorita de 9 ani si nu am avut niciodata o legatura extraconjugala. Cu toate astea am capatat aceasta boala... de la sotul meu. Lui i-au aparut prima data acum vreo 6 luni. A mers la dermatolog si i s-a dat ca tratament condyline. A facut tratamentul, a trecut si la urmatorul contact sexual cu mine i-au reaparut. Iara tratament si iara a disparut, numai ca usor, usor au inceput sa se vindece din ce in ce mai greu (adica tratamentul tine pana la o luna de zile, nu numai o saptamana), apoi au inceput sa ii apara si cand nu mai aveam contact sexual. A mersla un alt dermatolog, care i-a dat acelasi tratament si in plus, sa luam amandoi pastile de imunizare - ibuprofen ( o luna de zile, cu restrictie la alcool, cofeina si mancare picanta asta inca o luna dupa ce terminam pastilele). Am facut si chestia asta, dar condiloamele tot continua sa apara. Mai mici si mai putine, dar tot apar. Intre timp eu am mers la ginecolog si mi-a facut tipajul viral si mi-a luat secretii din col pentru analize. Analizele mele au iesit negative. La fel si toate analizele facute de el. Azi, am mers si eu la medic (din motive diferite si intemeiate, eu nu am reusit sa ajung la dermatolog panaacum) si mi s-a spus ca si eu am condiloame interne, caci extern nu am nimic. MI s-a administrat o solutie - credeti/ma ca nu stiu cum se numeste si mi s-a spus ca va trebui sa merg saptamanal la medic pentru acest tratament, pana vor disparea toate.
Intrebarea mea chinuitoare este cat va mai dura calvarul acesta, ca deja ne chinuim de o jumatate de an. Ce repercursiuni sunt asupra organismului, cesanse avem sa transmitem copilului nostru (in varsta de 3 ani si 8 luni) aceasta boala.
NU cred ca e cazul sa mai intreb cum am luat aceasta boala - ca eu nu am avut nici o relatie extraconjugala, dar sotul meu nu a fost chiar usa de biserica acum 2 ani - in ciuda faptului ca el sustine in continuare ca nu a ajuns pana in dormitor cu... amica lui.
E opsibil totusi sa o fi contactat eu si sa o fi transmis lui? E posibil ca perioada de incubatie (chiar daca l-a contactat el) a virusului sa fie de 14-15 luni???????????? Si...ce mai e de facut? Inteleg ca vindecare totala. nu exista!
5 comentarii
0
04-09-2008, ora 00:00
yahoo
Nu este medic/terapeut
yahoo
CONDILOAMELE DIN CITE STIU SINT PROVOCATE DE HPV CARE SE IAU PRIN CONTACT SEXUAL SAU ATINGEREA ACESTORA CU PIELEA.AVETI GRIJA CU COPILUL CA POATE LUA PRIN ATINGEREA PIELII.SOTUL DACA ARE DEMNITATE(NU E TREABA MEA SA MA BAG IN CASA ALTORA)AR FI BINE SA STEA ACASA PT CA SE IAU BOLI CHIAR DACA SE FOLOSESTE PREZERVATIV.ADICA ACESTE CONDILOAME.CA FEMEIE TREBUIE FACUT SI TESTUL PAPANICOLAU.CAUTATI PE FORUM TELEFONUL DOCTORULUI SI ADRESA -DC.DERMATOLOG AKRAM SALEM.
0
20-10-2008, ora 11:47
cmarius
Nu este medic/terapeut
cmarius
Am si eu aceste condiloame. Au aparut in urma cu multi ani cand nici nu se punea problema de contact sexual, deci pot avea si altfel de origine. Au inceput sa ma deranjeze in urma cu cateva luni, am facut tratamentul cu Condilyn si reapar. Mi sa recomandat sa repet tratamentul iar daca nu trec definitiv sa fac o electrocauterizare. Nu se pune problema sa nu se vindece, mai devreme sau mai tarziu. Desi imi vine greu sa cred, sotia mea nu prezinta nici un semn iar analizele sunt negative.
0
29-10-2008, ora 14:56
Aida_cristina
Nu este medic/terapeut
Aida_cristina
si eu sunt foarte speriata nu stiu ce sa fac am fost la ginecolog si mi-a spus k am condilomatoza, eu am de cam doua luni acesti negi iar sotul meu de doua zile iau aparut niste bubite un fel de iritati, sunt cu el de 5 luni de zile nu imi dau seama care dintre noi e de vina, si sunt insarcinata si mi-a spus k nu ma poate trata ginecologul, nu vreau sa renut la sarcina dar nici sa am probleme mai mari, astept un sfat va rg sunt foarte disperata.
0
29-10-2008, ora 16:15
yahoo
Nu este medic/terapeut
yahoo
eu nu inteleg sincer.CONDILOAMELE SINT UNA SI NEGII SINT ALTA.DACA VA UITATI SI VEDETI POZE O SA VEDETI DIFERENTA.CONDILOAMELE SINT CA BOABELE DE STRUGURI UMFLATE SI NEGII SINT CUM APAR NEGII PE MAINI PE CORP CEVA MIC CIT VIRFUL DE AC SAU DOUA VIRFURI DE ACE.NU SINT CADRU MEDICAL, DACA EU MA INSEL SI NU AM DREPTATE SA SPUNA UN CADRU MEDICAL.DECI ORI SINT CONDILOAME ORI SINT NEGI.
0
05-07-2013, ora 15:37
roxxana2018
Nu este medic/terapeut
roxxana2018
Condiloame: am fosr la dermatologie in grecia si am aflat k am condiloame dar sunt foarte mici mi s-a spus sa le cauterizez dar cum sa o fac cand ele sunt atat de mici? Cred k mi se vor arde impreuna cu pielea deoarece sunt fffff mici. Nu exista o alta solutie pt a ma vindeka?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  •