Condropatie patelara parcelara grade 1 si 2

25-07-2017
Adrian Nita
Nu este medic/terapeut
Adrian Nita
Buna ziua. Am 38 ani, 180 inaltime si 79 kg. Am jucat fotbal de performanta pana la varsta de 19-20 ani cand mi-am rupt ligamentele incrucisate la genunchiul drept. Am fost operat de dl. dr. Doru Filipescu. Nu mai practic sport de performanta, insa cand plec la pescuit imi car o tona de bagaje (cort, barca, baterie de 30 kg) pe scari si cand ma intorc le urc pana la et. 4. In primavara mi-a aparut o durere la acelasi genunchi drept pe care nu prea am luat-o in seama. Cand am simtit ca treaba e mai serioasa, am fost la un doctor care mi-a prescris Arcoxia si mi-a recomandat sa fac un RMN. Am luat Arcoxia si cand parea ca mi-a trecut, m-am gandit sa merg iarasi la pesciut cu ceea ce inseamna caratul bagajelor pe scari. Durerea a reaparut si am decis sa fac un RMN care a insemnat ca si concluzie: Condropatie patelara parcelara 1 si 2. Ligamentoplastie LIA cu grefon integru. Remanieri peri-tunel tibial si retro-grefon LIA. De asemenea, fina lama lichidiana intra-articulara si leziune de grad 3 la nivelul cornului anterior al meniscului extern, cu intersectarea suprafetei articulare superioare.
Cu acestea si cu CD-ul cu RMN am fost la acelasi doctor la care am fost si prima oara, un doctor tanar de care mi-a placut tare mult. S-a uitat pe imaginile RMN (acum doua saptamani) si mi-a spus ca nu e nimic de operat pe aici, nici macar meniscul asa cum se vede pe RMN. Mi-a recomandat sa nu fac efort si mi-a dat un supliment alimentar pentru articulatii Regenovex.
Ideea este ca imi simt genunchiul ceva mai legat, dar ma doare cand vreau sa ma las pe vine. Paradoxal, nu ma doare cand cobor sau urc scarile, nu ma doare cand alerg, dar ma doare cand vreau sa la las la maxim pe vine si asta imi creaza ingrijorare si astept sfarurile dvs. De asemenea as vrea sa intreb in ce masura genunchiul se poate reface 100% si in ce masura pot face sport, adica sa alerg in parc sau sa car lucruri grele pe scari.
Multumesc.
2 comentarii
1
25-07-2017, ora 16:04
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Doare pt ca la flexia maxima presiunea intre rotula si femur este maxima. Daca leziunea de cartilaj este bine delimitata, se pot incerca diferite tehnici chirurgicale de refacere a cartilajului, cu rezultate incerte insa. Altfel se pot incerca diferite infiltratii sau suplimente alimentare
0
25-07-2017, ora 16:15
Adrian Nita
Nu este medic/terapeut
Adrian Nita
Multumesc pentru raspuns domnule doctor. Ati putea sa-mi spuneti despre ce infiltratii ar putea fi vorba? De asemenea, din experienta dvs. ce suplimente alimentare au cat de cat un efect?
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: condropatia

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: