Condropatie rotuliana.

05-03-2011
aymary
Nu este medic/terapeut
aymary
Buna, in urma operatiei de menisc medial la ambii genunchi, am facut un RMN in uram carea s-a dovedit ca am condropatie rotuliana la ambii genunchi.Consultand ortopedul care m-a operat mi-a spus ca trebuie sa fac un transplant de cartilaj, pe cand un alt ortoped mi-a spus ca e mai bine sa astept pana la 60 de ani ca sa-mi puna proteza.Precizez ca am 32 ani si o greutate 55kg la 1.70 inaltime.Va multumesc!
12 comentarii
0
05-03-2011, ora 16:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu se practica "transplantul de cartilaj" la rotula. Acest procedeu ("mozaic-plastie") este unul paleativ si se aplica in leziunile cartilaginoase ale condililor fenurali, la nivelul suprafetelor portante (de sprijin).
NU RMN-ul cuantifica importanta defectului cartilaginos, ci numai artroscopia, care permite vizualizarea directa.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-03-2011, ora 20:47
aymary
Nu este medic/terapeut
aymary
Buna seara, va multumesc pentru raspuns, as dori sa stiu daca ortopedul care m-a operat mi-a spus ca as avea nevoie de acea operatie, , mosaic-plastie, , este bine sa o fac, cat mai curand sau sa mai astept.Tin sa precizes ca am dureri zilnic si de putin timp a inceput sa ma doara si soldul.Problema e ca niciunul dintre cei 2 ortopezi nu mi-a vorbit deschis, sa-mi explice daca sunt riscuri in cazul in care ma operez, de aceea sunt nedumerita si nu stiu ce sa fac.Va multumesc!
0
08-03-2011, ora 16:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Mozaic-plastia este un procedeu relativ frecvent aplicat, ce ramane insa profund controversat.
Cartilajul este un tesut ce nu poate fi refacut dupa distrugere, iar mozaic-plastia este doar un recurs final, ce trebuie inteles ca o solutie singulara si nu una miraculoasa, ce vindeca articulatia. Prin acest procedeu se aduce tesut osteo-cartilaginos din alta regiune anatomica, insa transplantul acestuia determina aparitia unui tesut nou cu proprietati biomecanice inferioare cartilajului original.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-03-2011, ora 20:26
aymary
Nu este medic/terapeut
aymary
Va multumesc mult pentru raspuns, as vrea sa stiu daca aceasta metoda se poate aplica chiar daca situatia se agreaveaza si daca se poate face la orice varsta.Nu stiu ce decizie sa iau dat fiind durerile tot mai mari in ultimul timp, precizez ca locuiesc in Italia si imi este foarte greu sa gasesc un loc de munca, iar tratamentul care mi s-a dat pentru refacerea cartilajului (comprese+piscina )este suficient de scump si dupa cat am inteles din discutiile cu alti pacienti oricum nu se vor face vreodata.
0
08-03-2011, ora 20:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu cred ca ati inteles esenta acestui tratament: cartilajul distrus nu se mai reface niciodata, iar mozaic-plastia este doar o solutie extrema, o incercare, dar nu are pretentia sa repare cartilajul..
In general mozaic-plastia se aplica la tineri, desi prezinta propria iatrogenicitate, motivul real al controversei asupra acestui gen de tratament.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-03-2011, ora 10:26
aymary
Nu este medic/terapeut
aymary
Buna ziua, in mare parte am inteles despre ce este vorba problema e ca sunt nedumerita si nu stiu ce sa fac.Va multumesc mult pentru raspunsurile date;O zi buna !
0
10-03-2011, ora 16:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ne puteti tine la curent cu decizia si mai ales cu evolutia in perioada urmatoare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-03-2011, ora 17:42
aymary
Nu este medic/terapeut
aymary
Buna, binenteles ca va voi tine la curent, multumesc pentru atentia acordata!
0
09-04-2016, ora 11:54
Pandelevladut
Nu este medic/terapeut
Pandelevladut
Buna ziua, am 13 ani si am fost accidentat la
Fotbal in urma căruia s-a constatat ca am cartilajul puțin ciupit de la genunchi.uni doctori spun ca trebuie operat, alții spun ca se reface prin repaus între 6-8 saptamâni. Ce sfaturi aveți pt mine.
0
09-04-2016, ora 21:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cartilajul articular, odata distrus, nu mai poate fi "reparat" sau vindecat prin nici o modalitate imaginabila la ora actuala.
Procesul de distrugere continua, iar distrugerea este agravata de practicarea unor sporturi agresive pentru genunchi (foot-ball, jogging, etc).
Sfatul cel mai logic este sa evitati sporturile agresive pentru genunchi.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
09-04-2016, ora 22:08
Pandelevladut
Nu este medic/terapeut
Pandelevladut
Eu fac sport de performanța fotbal 'si vreau sa știu cum ma fac bine pt a începe activitatea sportiva'se poate reface prin repaus?
0
09-04-2016, ora 22:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Dupa o leziune a cartilajului nu mai poate exista notiunea: ""ma fac bine"".
Cartilajul articular, odata distrus, nu mai poate fi "reparat" sau vindecat prin nici o modalitate imaginabila la ora actuala.
Procesul de distrugere continua, iar distrugerea este agravata de practicarea unor sporturi agresive pentru genunchi (foot-ball, jogging, etc).
Sfatul cel mai logic este sa evitati sporturile agresive pentru genunchi.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: