Mă simt trădată și cel mai rău simt că a trădat copilul nostru

20-09-2018
Helen2018
Nu este medic/terapeut
Helen2018
Eu și partenerul meu suntem împreună de 3 ani și avem o fetiță de 4 luni. De 3 zile partenerul mi-a spulberat orice vis, într-o seară îmi spune că a avut o aventură cu ceva ani in urmă, femeia respectiva are acum un băiețel și îi spune că el este tatăl biologic ca să fie mai ok îl și sună un prieten care spune că îi seamănă leit.
Am simțit cum mă scurg efectiv de atunci doar acolo îmi stă gândul și aia visez, nu pot sa nu mă gândesc.
Daca se joacă cu fetița mă întreb dacă i-ar fi plăcut să se fi jucat așa și cu celălalt.
Mă simt trădată rău mai ales că știa dinainte să mă cunoască și cel mai rău simt că a trădat copilul nostru, puiul meu a cărui tată nu este doar al ei...
Cum să gestioneze așa ceva? Mă simt pierdută...
El a spus că și-a oprit contul de Facebook doar din această cauză și că femeia respectiva a avut mai mulți parteneri și el nu crede că este al său..da cine mai da preț pe vorbele sale dacă lui doar ascunzișurile îi plac.
Voi cum vedeți situația?
4 comentarii
0
20-09-2018, ora 19:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa faca test de paternitate si sa aiba grija de ambii copii daca sunt ai lui. E tatal lor.
Puneti-va si in pielea copilului celeilalte femei.
1
20-09-2018, ora 20:27
Psiholog Tudor Razvan Pop
Psihologie, Cluj
Psiholog Tudor Razvan Pop
Personal consider ca ar trebui sa se afle exact ce si cum, altfel chinuindu-va cu tot felul de scenarii, poate inutile.
Aflati adevarul. Prima etapa. Pe urma luati niste decizii impreuna.

Daca v-a spus ca a avut acea aventura inseamna ca sotul dv vrea sa comunice poate mai multe dar va verifica reactiile (cat de mult puteti duce)
Cel mai bine ar fi sa-l rugati sa va spuna intreaga poveste, asigurandu-l ca ii veti ramane aproape (cel mai bun scenariu)

Mult succes!
0
28-09-2018, ora 14:57
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Cred ca nu-ti e deloc usor Helen…insa oare nu era diferita situatia voastra “cu ani in urma” cand a avut aventura?
Dupa cum spun si colegii e important sa incerci sa privesti situatia cat mai ‘la rece’, fara sa ignori insa trairile tale bineinteles.
Pentru asta o discutie cu un psiholog te-ar putea ajuta.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
0
30-09-2018, ora 18:10
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Primul lucru ce trebuie făcut e stabilirea paternității pentru a ști sigur dacă-i copilul lui. Altfel veți sta tot timpul cu emoții și vă veți pune întrebări.
Dacă se constată că-i copilul lui, e normal să îl accepte și decideți împreună ce aveți de făcut mai departe. Rezolvați situația cu calm, fără acuze, fără certuri, pentru că reproșându-i nu faceți decât să-l îndepărtați. Faptul că e alături de dvs. înseamnă că vă iubește, că vă apreciază, depinde de dumneavoastră dacă veți fi înțeleaptă să nu-l faceți să se îndepărteze de dvs. și de copil.Nici-un bărbat nu pleacă dacă are tot ce-i trebuie acasă și trăiește în armonie.
Dacă nu puteți gestiona situația singuri, apelați la un consilier de cuplu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul