conizatie-anestezie

17-12-2008
aquafresca05
Nu este medic/terapeut
aquafresca05
buna ziua!
am 35 de ani, nu sunt mama si in luna august am facut un pap test ; ginecoloaga m-a sunat sa ma imi zica ca nu e ok si ca am o displazie medie; dupa ce am facut colposcopia s-a decis sa fac o conizatie in luna ianuarie 2009 dar mi-au spus ca sunt eu cea care decide anestezia: generala, locala sau epidurala. Interventia o sa fie cu laser.
Nu am mai facut niciodata nici o interventie chirurgicala si nu stiu ce anestezie sa aleg. Au zis ca e o interventie ce nu necesita spitalizare; daca e asa de ce e necesar anestezie generala(au zis ca e cu masca?) Doctorita zicea ca in majoritate fac anestezie generala si eu insistam ca nu vreau generala. Ce inseamna anestezie generala, cu masca?
Dumneavoastra ce recomandati ca si anestezie in asemenea interventii? care este cea mai eficace pentru pacient si pentru confortul chirurgului(sa nu atinga alte organe limitrofe)?
Multumesc foarte mult! Sabina.

PS: nu mi s-a facut test ptr HPV dar au zis ca automat sunt pozitiva din cauza diagnosticului. Am si condiloame care vor fi cauterizate in timpul interventiei.
6 comentarii
0
23-01-2009, ora 15:36
tonia mitrea
Nu este medic/terapeut
tonia mitrea
Buna.
Imi pare rau pt. ca abia acum vad mesajul tau.Nu stiu daca nu este totusi prea tirziu, dar iti povestesc prin ce am trecu eu.In mai 2008 am facut un ERAD la Polizu. Anestezia a fost generala cu masca, cum spui tu. Nu am simtit nimic, atunci, numai ca, a doua zi spre dimineata, mi-a fost rau (ameteli, voma).Peste noapte am ramas internata in spital.Aceeasi stare de rau am avut si in ziua urmatoare.
Dar, a trecut.
Am o colega care a facut o conizatie cu anestezie generala si seara a fost acasa.La fel de rau i-a fost si ei.In rest, nimic deosebit.
Numai bine si multa sanatate.
0
24-04-2009, ora 21:07
MARICHUI
Nu este medic/terapeut
MARICHUI
buna tonia, la ce doct. ai facut erad-ul la polizu, eu sunt programata la ancar la polizu, si apropo cit te-a costat habar nu am cit sa dau.
0
25-04-2009, ora 12:17
tonia mitrea
Nu este medic/terapeut
tonia mitrea
Buna.ERAD-UL mi l-a facut doctorul Ionaşcu Bradut.Cred ca am dat 3 mil.vechi si la anestezist 1mil.Nu mai tin minte, nu mi s-a parut mult fata de situatia in care eram.A trecut aproape un an. La internare, intrebi si tu celelalte paciente.Eu asa am facut.Sanatate multa.
0
16-11-2009, ora 11:21
aquafresca05
Nu este medic/terapeut
aquafresca05
dupa interventie vi s-a recomandat tratament ptr intarirea sistemului imunitar? daca da, ce anume? mie mi s-a recomandat echinacea, ptr 6 luni dar eu sunt interesata de ovule naturiste sau nu numai ptr sistemul imunitar! cunoasteti ovule naturiste? multumesc.
0
17-11-2009, ora 11:20
tonia mitrea
Nu este medic/terapeut
tonia mitrea
Buna.Dupa ERAD nu mi s-a recomandat nimic, in afara de PAP, la 6 luni.Am facut 2 de atunci si am ramas cu aceeasi displazie medie, adica un C2.Sa speram ca va ramine numai asa si sa nu am de facut decit PAP anual, si tot este bine.
In legatura cu intarirea sistemului imunitar, nu cred decit ca este un lucru bun acea recomandare si cred ca am sa o urmeaz si eu.Stiam ceva despre niste ovule care cred ca erau naturiste, dar nu imi amintesc acum denumirea.Erau recomandate celor cu probleme genitale - infectii.
Iti doresc multa sanatate.
0
17-11-2009, ora 11:38
aquafresca05
Nu este medic/terapeut
aquafresca05
Multumesc! Eu continui cu Echinacea si daca cineva stie de ovule naturiste si nu numai...va rog sa imi spuneti denumirea produsului, multumesc!
Ginecologul a spus ca la ultima biopsie mai am celule aticpice si ca probabil o sa mai fac o interventie chirurgicala dar pe frotiurile care mi le-a facut celulele nu sunt de acelasi nivel.el zicea ca corpul meu lupta si poate am sanse sa elimin virusul!
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •