conjunctivita - 20 ani

12-09-2009
deealexx
Nu este medic/terapeut
deealexx
Buna ziua,

Luni m'am trezit cu ochiul drept foarte rosu. Am crezut ca m'a tras curentul si'mi trece cu niste comprese de ceai de musetel. Marti am vazut ca nu e chiar asa si am cumparat picaturi "Garasone" si am inceput sa ma dau. a ameliorat situatia. Am mai luat si picaturi "Nafa-Gal". Mai mult ma dau cu Garasone si e bine. Intre timp, mi s'a infectat si ochiul stang. Tot prin primele zile. Am citit pe internet ca e normal sa se intample asta si ca tratamentul ar dura 7-10 zile. Ideea e ca azi dimineata aveam ochii foarte rosii (mai ales stangul), avand in vedere ca seara precedenta erau chiar bine. Acum s-au mai ameliorat si parca imi simt mai bine dreptul si e nasol stangul.

Va intreb daca mai am nevoie si de alte medicamente sau sunt astea de ajuns? Nu am mai avut conjunctivita niciodata si de aceea sunt putin speriata ca nu mai trece :(
5 comentarii
0
12-09-2009, ora 16:11
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Simptomatologia sugereaza o inflamatie a polului anterior( conjunctivita, keratoconjunctivita, episclerita, irita???); mergi la un medic oftalmolog pentru stabilirea unui diagnostic corect si a unei conduite terapeutice corecte; daca este o conjunctivita virala sau bacteriana nu iti recomand preparate pe baza de corticoizi, asa cum este si Garasone ; Pe langa tratamentul prescris de catre medicul examinator( antibiotic???, antiviral???, sau ramane Garasone daca se diagnosticheaza o keratita, episclerita, irita), iti mai recomand igiena locala riguroasa cu un sampon " No Tears", lacrimi artificiale pe baza de acid hialuronic, ( Lubristil, Visustrin). 1picatura de 5 ori pe zi, in amandoi ochii, 10 zile; Numai bine
0
14-09-2009, ora 12:47
catalin
Nu este medic/terapeut
catalin
Buna ziua!!!AS vrea sa imi dati si mie cateva idei despre cum se trateaza episclerita.Am fost la mai multi doctori oftalmologi, dar in zadar.Am folosit medicamente precum Nettacin, flumetol, tobradex, si numarul lor continua.Astept raspunsul dumneavostra.Va multumesc!!!
0
14-09-2009, ora 12:49
catalin
Nu este medic/terapeut
catalin
Am ochii foarte rosii, mancarimi si secretii, nu mai stiu ce sa fac...daca se poate o idee ceva va multumesc anticipat
0
14-09-2009, ora 21:31
deealexx
Nu este medic/terapeut
deealexx
am fost astazi la oftalmolog si m'a diagnosticat cu, conjunctivita acuta. mi'a dat picaturi TobraDex si Diclofenac :) sper sa'mi treaca cat mai repede
0
15-09-2009, ora 11:13
catalin
Nu este medic/terapeut
catalin
Deealexx depinde la ce medic ai fost.Asa mi-au zis la mine in orash ca am conjunctivita, tot la fel mi-a dat trobradex si diclofenac si niciun rezultat.Apoi la Bucuresti mi-au zis ca am episclerita.Nici nu mai stii ce sa crezi...Dak dau rezultate medicamentele la u imi dai si mie un add kobra_20_06.Msik!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ochi înroșiți
  •