conjunctivita+fotofobie

02-08-2009
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Buna ziua. Am facut tratament pt conjunctivita, cu alcon ciloxan si betabioptal 7a zile plus gingium si vitreoclar permanent. La trei zile dupa terminarea picaturilor au reaparut secretiile abundente, vascoase si lipicioase, la ambii ochi. La indicatia medicului, am folosit 7 zile tobradex, dar in afarafaptului ca-mi usca ochii foarte tare nu a fost nicio urmare. Acum, dupa inca o saptamana, repet cu alcon ciloxan si betabioptal. Sub pleoapele superioare zona este inca rosie, secretiile s-au mai diminuat, dar am mari probleme cu fotofobia, ameteli si stari de voma. As dori, daca se poate, un sfat de la dr. Alina Zorca. Multumesc mult.
3 comentarii
0
02-08-2009, ora 22:37
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Va recomand ca maine dimineata, sa mergeti la o clinica oftalmologica, pentru a vi se recolta secretie conjunctivala, pentru examen bacteriologic, Ag chlamydial; ar fi bine sa facem si o determinare a Ig G antiHVS tip 1; apoi, sa incepeti un tratament pe care-l putem ajusta in functie de rezultatul investigatiilor; va sugerez o igiena locala riguroasa, cu un sampon pentru bebelusi " No tears", dimineata si seara; fotofobia sugereaza o afectare oculara mai profunda( keratita, irita, iridociclita??); Nu gasesc o explicatie pentru starile de voma si ameteli; trebuie sa faceti un consult oftalmologic complet, examenul atent al polului anterior, vitrosului, examenul fundului de ochi, eventual controlul TIO; daca este vorba numai despre conjunctivita, ar fi bine sa intrerupem administrarea Tobradexului( dar am exclus o keratita, iridociclita) si sa administram in AO, 10 zile:Colbiocin -1 picatura de 5 ori pe zi, Corneregel- 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior, de 5 ori pe zi, la 5 minute dupa Colbiocin, iar seara, Floxal unguent -in sacul conjunctival inferior si la nivelul marginilor palpebrale; faceti un consult la Boli Interne( EKG, controlul TA, investigatii sangvine screening), medicul oftalmolog examinator va poate recomanda si un consult neurologic daca exista sindrom vertiginos; numai bine
0
03-08-2009, ora 12:03
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Inca un exemplu ca cu medicamentele chimice nu se poate vindeca nimeni, mai ales la ochi caci cauzele provin de altundeva. Urmeaza tratamentele prescrise mai departe si te vei convinge prin suferinta proprie de adevarul cuvintelor mele.
0
04-08-2009, ora 22:55
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Buna seara, dr. Alina Zorca. Multumesc pentru raspuns. Sunt din Calarasi, nu exista la noi clinica oftalmologica. Am fost in urma cu o luna la medicul oftalmolog, care mi-a facut, cred, aproape toate investigatiile - fund de ochi sigur pt ca l-am solicitat, mai putin recoltat secretie conjunctivala; diagnosticul a fost : astigmatism AO, angiospasm retinian AO, conjunctivita AO. Pot face examenul bacteriologic la vreun laborator, sau trb sa fie neaparat oftalmologic (pt ca nu avem in oras). Dimineata, primele 2-3 ore, nu se manifesta fotofobia, apoi incepe. Mentionez ca lucrez la calculator cca 10 ore/zi (am ochelari cu anti-reflex). Clipesc f des, chiar si la 1 sec odata, am senzatia de ochi uscat continuu. Igiena e riguroasa, cu sapun pt copii. Medicul oftalmolog m-a asigurat ca, in afara de astigmatism si o usoara miopie, nu am nimic grav, totul e din cauza conjunctivitei. Am gasit Colbiocin, caut in continuare Corneregel si Floxal unguent. Sunt hipotensiva, dar nu foarte tare. Daca mai aveti ceva sfaturi, va multumesc din suflet.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leziuni oculare - primul ajutor
  •