Conjunctivita, nisip in ochi...

04-04-2012
VGM
Nu este medic/terapeut
VGM
Buna seara!

Totul a inceput acum o luna, cand am facut rubeola, iar de la aceasta am facut si conjunctivita virala. Medicul de familie mi-a prescris Tobradex pentru aceasta, dar nu mi-a spus cate zile sa urmez tratamentul. Mi-am administrat tobradex timp de 4 zile, iar conjunctivita a disparut, insa a reaparut cam dupa o saptamana, dar sub o forma mai 'usoara', cel putin la nivel de simptome: pleoapele nu s-au mai lipit, am simtit doar nisip in ochi si aveam roseata mai putina decat aveam in timp ce aveam rubeola.

Am plecat de aceasta data la medicul oftalmolog si mi-a spus ca pare sa am conjunctivita bacteriana si ca nu prea seamana cu cea virala. Mi-a spus si ca trebuia sa continui tratamentul cu Tobradex mai mult timp (7-10 zile). Acesta mi-a prescris antibioptal picaturi, sa iau de 5 ori pe zi. Am luat picaturile timp de o saptamana, totul OK... pana azi. Ieri s-a implinit o saptamana dupa ce am terminat tratamentul, insa azi m-am trezit cu senzatia de nisip in ochi din nou, insa simptomele sunt si mai 'usoare' decat la a 2-a revenire a conjunctivitei. Nu stiu sigur daca conjunctivita a revenit iar, de aceea am si deschis acest subiect.

Mentionez ca stau si destul de mult in fata calculatorului (studiez informatica), nu prezint simptome de mancarime, nu prezint roseata, in schimb am cateva vase de sange subtiri in stanga si in dreapta corneei.

As dori un sfat de la dumneavoastra, daca e grav sau nu... Multumesc!
1 comentarii
0
27-11-2016, ora 04:37
florinexu
Nu este medic/terapeut
florinexu
Buna dimineata VGM,

Am avut o perioada ochii inflamati. Dimineata cand ma sculam ma stergeam la ochi si simteam ca aveam nisip. Niste particule fine ca de nisip scotem cu degetul. Am fost la doctor la spitalul de ochi de la Lahovari si mi-au dat un unguient si picaturi TOBRADEX. Mi-au facut bine insa am observat ca atunci cand mananc mult patesc asta. Sunt un pofticios la mancare si de cand nu mai mananc nimica dupa ora 6 iar in cursul zilei consum paine putina, nu mai imi apare la ochi aceste inflamatii. Nu-mi dau seama care este fenomenul insa de cand respect acest program si consum minim 2 litri de apa plata pe zi, nu mai imi apare. La ora 22 ma bag la somn, obligatoriu si dorm foarte bine.Cand mancam tarziu in noapte nu dormeam bine, ca de exemplu acuma cand nu am respectat programul sa nu mai mananc tarziu si uite ca nu mai pot dormii de la ora asta...
Sper sa-ti fie de folos cu ceva raspunsul meu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.