constipati cronica ;

26-05-2010
mimi26
Nu este medic/terapeut
mimi26
Buna,

Oricine ar putea sa ma ajute va rog sa-mi raspunda.De aproape un an sufar de constipatie.Se manifesta prin balonare excesiva de dimineata incepand, gaze, am observat ca tot timpul am impresia ca fermenteaza ceva, asa se aude.Am ajuns sa am depresie din cauza asta.Scaun nu am regulat, dar de obicei e la 3-4 zile si foarte fragmentat sau tare.Multumesc oricui imi va raspunde.
14 comentarii
0
26-05-2010, ora 23:24
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Primul lucru pe care l-as face ar fi sa merg sa fac analizele pt boala celiaca sau cel putin intoleranta la gluten si cazeina.
Deseori nu prea ajuta abundenta de fibre, fiindca exista o perturbare motilitatiii colonului din motivele mentionate mai sus, iar de asta poate fi vinovat Maria sa glutenul si cazeina.

Dupa testare le eliminati pentru o sapatamana cel putin. In rest vedeti si aici:

http://forum.romedic.ro/prod/constipatie_043058.html

http://forum.romedic.ro/prod/Nu_imi_vine_sa_fac_scaun_043460.html
0
27-05-2010, ora 00:15
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
uitasem de topicul asta

http://forum.romedic.ro/prod/constipatia_cronica_043324.html

Evident ca mai sunt si alte remedii pt constipatie.
0
06-06-2010, ora 19:23
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hello!

Stimată d-nă, vă rog să încercaţi să răspundeţi la următoarele întrebări:
- De când au debutat problemele pe care le acuzaţi? (debutul acestora poate fi precizat în mod estimativ (este foarte importantă specificarea contextului));
- Balonarea excesivă matinală este prezentă numai după micul dejun sau şi pe stomacul gol?
- Fermentaţia apare la orice tip de alimentaţie? (dacă nu, la ce tipuri de alimente?);
- Aţi avut vreo problemă cu psihicul înainte de a debuta constipaţia cronică?
- Aţi suferit sau suferiţi de vreo afecţiune gastroenterologică sau endocrinologică? (dacă da, vă rog să menţionaţi numele afecţiunii şi tratamentul prescris (în mod succint));
- În urma unor testări serologice şi nu numai, vi s-au depistat intoleranţe / sensibilităţi alimentare? (dacă nu vi s-au făcut astfel de testări, dvs., ca şi observator zilnic, vă suspectaţi de anumite intoleranţe / sensibilităţi sau chiar hipersensibilităţi?);
- Aţi făcut vreodată abuz de medicamentaţie? (dacă da, ce fel de medicamentaţie şi cât timp)?
- Aţi fost sau sunteţi o persoană sedentară?
- De-a lungul timpul, din câte vă aduceţi aminte, aţi ignorat frecvent necesitatea fiziologică de a merge la toaletă? (valabil pentru procesul de defecare).


Cam atât! :-)
Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)

P.S. Vă rog să răspundeţi cu un maxim de obiectivitate!
0
06-06-2010, ora 21:58
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Nu vreau sa cred ca ma bag aiurea in seama...dar...si eu am fost constipata o perioada dar de cand folosesc argila nu mai am nici o problema, si o amica de-a mea care era constipata a folosit argila si acum nu mai are nici o problema, acum folosim argila doar pentru intretinere.Multa sanatate
0
11-06-2010, ora 14:19
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Încă sunt în aşteptarea unui răspuns din partea dvs., d-nă Mimi :-)

Toate cele bune!
P.S. - Bestiutza, argila, ca şi produs naturist, este extraordinar de benefică pentru organismul uman şi nu numai. Din păcate, constipaţia nu tot timpul beneficiază de latura pozitivă a argilei, pentru că argila nu poate suprima şi cauzele constipaţiei auto-induse în permanenţă (de exemplu, cine ignoră mult timp necesitatea de defecaţie, din păcate, în mod automat îşi auto-induce constipaţia ulterioară - argila, în astfel de cazuri, nu face decât să înrăutăţească simptomatologia). Numai bine!
0
14-06-2010, ora 08:28
mimi26
Nu este medic/terapeut
mimi26
Buna dimineata,

Raspunsul meu a fost trimis direct la id-ul Mr.Nick, adica privat.Sper sa -l gasiti, presupunand ca aveti f multe mesaje.

Multumesc
0
18-06-2010, ora 01:43
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Ok, mă voi uita în lista cu mesaje private (le verific foarte rar).
Toate cele bune!


P.S. - Răspunsul doriţi să-l primiţi tot în mod privat? :-)
0
18-06-2010, ora 07:09
mimi26
Nu este medic/terapeut
mimi26
Buna dimineata,

Da, daca se poate si nu va suparati.

Multumesc foarte mult inca o data.
0
18-06-2010, ora 22:55
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Ok, stimată d-nă, vă voi răspunde aşa cum doriţi. Nu ştiu cu exactitate când anume vă voi răspunde, pentru că în această perioadă sunt foarte ocupat cu unele acte filantropice - şi nu numai - dar vă asigur că veţi primi un răspuns cât mai curând posibil (în câteva zile!). Mulţumesc pentru înţelegere!


Toate cele bune şi multe binecuvântări dvine.
Cu iubire şi respect,
Nick :-)

P.S. - " Da, daca se poate si nu va suparati. " - Nu mă supăr absolut deloc, staţi liniştită; vă respect decizia pentru că aveţi dreptul să beneficiaţi de confidenţialitate.
0
15-07-2010, ora 23:14
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată d-nă Mimi26, vă rog să vă verificaţi mesageria privată. Îmi cer iertare! Abia astăzi am reuşit să-mi decongestionez agenda. V-am răspuns la mesajul privat, şi v-am sugerat ce anume aţi putea face, în vederea vindecării de constipaţia cronică.
Să fiţi binecuvântată!

Cu iubire,
Nick
0
16-09-2010, ora 07:54
mimi26
Nu este medic/terapeut
mimi26
Buna dimineata,

Am ajuns intr-o stare de disperare si depresie acuta.De vreo 2 saptamani am un scaun moale, galbui-lutos, in fiecare zi, dupa ce timp de 1 an jumate am suferit de o constipatie urata cu scaun tare la 4-5 zile uneori.Nu stiu ce se intampla, de unde schimbare asta brusca.Mi-e f frica sa nu fie vorba de altceva, de hepatita spre exemplu.Mentionez ca sunt o persoana care tine fffff mult la igiena ei dar se pare ca nimeni nu scapa de ceea ce ii este frica.Va rog ffffff mult cine a mai patit asa ceva sa ma ajute cu un sfat in special la Mr.Nick care m-a ajutat si data trecuta.Nu mai am incredere in doctori, m-am dus la doctorul de familie si ffff calma mi-a spus Espumisan, adica 0.

Multumesc
0
16-09-2010, ora 16:00
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Probiotic, cateva miliarde microorganisme pe zi
Eliminare completa si sigura a glutenului, reducere drastica a amidonului
Niste fibre din canepa timp de cateva zile
omega 3 distilat molecular cu vit E 100 ui /zi
combaterea tendintelor ipohondriace prin angrenarea in diverse activitati in aer liber.
0
24-01-2011, ora 06:14
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată dnă Mimi26, îmi cer iertare pentru răspunsul foarte tardiv. Sunt extremamente ocupat, atât pe Romedic, cât mai ales în afara Romedicului; primesc zeci şi sute de mesaje pe săptămână, câteodată chiar şi pe zi, şi vă imaginaţi că nu pot să răspund decât în limita disponibilităţii, disponibilitate care se referă cel puţin la timp şi cunoştinţe.
Scaunul moale, gălbui-lutos, a apărut în timpul vreunui tratament făcut pentru constipaţie? Dacă răspunsul va fi afirmativ, specificaţi tratamentul, vă rog! (s-ar putea ca acest scaun să fie normal!).
Mai aveţi probleme cu constipaţia? Dacă răspunsul va fi afirmativ, vă rog să specificaţi localitatea domiciliului dv., pentru a vă recomanda un medic (un medic care să vă trateze cauza sau cauzele constipaţiei, pentru a-i anula sau a le anula efectele - efectele cauzei sau cauzelor care vă produce/produc constipaţia - nu să vă trateze efectele cauzei sau cauzelor, pentru a le inhiba temporar, ca după discontinuarea medicaţiei problemele să revină).
__

Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick
0
27-01-2011, ora 11:18
Nectaria
Nu este medic/terapeut
Nectaria
Pentru constipatie cronica puteti lua tratament cu bitter romanesc. Se gaseste in farmacii. De cand il iau am digestia ceas si pot manca orice. Nu mai am arsuri pe stomac, gaze, balonori etc. Innainte de el era un chin si nu stiam ce sa mai folosesc. Am luat tot felul de tratamente si nu am avut rezultate. Si argila e foarte buna dar ca sa dea rezultate trebuie regim. Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Balonarea
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • De ce apar balonările?
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  •