Constipatia are leac!

01-02-2015
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
De o perioada de 7 luni sufar de constipatie, am cautat un tratament dar am ajuns la multe tratamente, dar nici un efect.Am luat laxative pentru un scaun moale, dar nici un efect, si am mai luat si alte produse dar nimic. Am inceput sa iau sirop pentru constipatie de 2 saptamani dar nici un efect, datorita ca nu beam multe lichide.

De cateva zile am inceput sa beau multe lichide, in 6 ore 2 litri (dupa 6 ore am si fugit la veceu).Am ajuns sa consum peste 5 litri de apa pe zi, impreuna cu siropul Duphalax, si aici am rezolvat problema.

Problema mea este si alta, am fisuri anale din cauza constipatiei, si acum ca fac scaunul moale si zilnic, incetisori sper sa scap de fisuri. De moment nu mai simt asa dureri, dar mai iau o supozitoare Hermozon (pentru dureri) dupa ce termin scaunul.Asta intro perioada scurta cu supozitoarele, doar daca durerile anale dispar, dar daca nu se vindeca nici cum, atunci voi fi nevoit sa fac operatie!
6 comentarii
0
03-02-2015, ora 18:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Constipatia este de la tratamentul pe care il iei. Nu se poate schimba ?
Crema de tataneasa local.
0
03-02-2015, ora 20:59
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
De 4 luni am revenit la vechiul tratament( din perioada anului 2005 nu am fost constipat).
0
03-02-2015, ora 21:05
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Eu cred ca e pe baza unei boli digestive sau pe baza de psihic.
0
06-02-2015, ora 09:27
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Constipatia a reaparut dupa 2 zile, azi am inceput tratamentul pentru flora intestinala, administrez medicamentul Linex (nu observ nici o reactie adversa).O sa vad rezultatele in cateva zile, plus ca iau si siropul Duphalax un paharel si jumatate, are flaconul cu sirop un paharel.

Sa vedem rezultatele in cateva zile, problema e ca am si fisuri anale de la constipatie, si sunt nevoit sa folosesc zilnic supozitoare cu glicerina sau microclisme.Iar pentru dureri folosesc crema proctolog, si pentru dureri puternice folosesc supozitoare Hermozon.

Am facut si clisma cu 1 litru de apa, dar pare ca forteaza fisurile anale, si durerile puternice apare dupa cateva ore si dureaza pana la 3 sau 4 ore, depinde cum fac scaunul.
0
05-03-2015, ora 19:45
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Am adaugat si pe pagina aceasta despre experienta mea cu constipatia, eu cred ca nu e o rusine tema aceasta.

Am rezolvat problema constipatiei, a fost din cauza altele. Asa cum am scapat de constipatie, am eliminat tratamentul pentru flora intestinala, si siropul, din pacate nu mi-au fost de folos.

Acuma sunt in finalizarea vindecari fisuri anale, nu mai simt nici o durere dupa scaun, dar inca mai folosesc crema unguien inca o saptamana.

Am fost programat pentru operatie, am facut multe tratamente dar nici o schimbare. Totul a fost in rezolvarea cauzei constipatiei, si aceasta constipatie s-a finalizat.

Inca ceva, fisurile anale pot fi vindecate si fara operatie.

Va doresc o seara excelenta.
0
05-03-2015, ora 21:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu cred ca si tratamentul pe care l-ai luat te-a ajutat sa scapi de constipatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  • Tratament și remedii constipație
  •