Constipație de 6 ani

22-07-2016
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Bună dimineața!
Am 18 ani și sufăr de constipație de aproximativ 6 ani.
De 2 ani imi ies si niste bubițe cand am scaun, probabil sunt hemoroizi. Aceste bubițe dispar relativ repede, la o zi dupa scaun nu le mai simt, dar cred ca nu dispar definitiv, deoarece la urmatorul scaun apar iar.
Mai demult aveam scaun o data pe saptamana, de o luna, doua ma duc la toaletă cam la 4 zile.
Am o alimentație foarte proasta, nu mânânc fructe și nici legume. De o lună am inceput să mănânc mai multe fructe, deoarece am tot citit pe internet și m-am înfricoșat.
O să îmi fac o colonscopie imediat cum termin cu examenele pentru facultate, dar momentan sunt foarte îngrijorată. Am tot citit pe internet despre cancerul de colon și aș vrea să-mi spuneți si dvs parerea.
Menționez că și sângerez puțin, în ultima vreme nu mereu, deorece mi-am schimbat alimentația și încă lucrez la îmbunătățirea alimentației.
Am fost acum câțiva ani la medic și tot ce a facut a fost să îmi recomande să mănânc mere pe stomacul gol, dar nu am respectat nici acest lucru.
Analize le fac anual, sunt bune.
Am făcut hemoleucograma completă, glicemie, creatinina, uree, sideremie, magneziu, tgp, tgo, vsh, crp cantitativ si sumar de urina.
Toate au iesit bune cu exceptia crp-ului care este 8.27, dar nu știu dacă are legătură cu colonul, deoarece am o infecție urinară.
Aștept părerea dumneavoastră și vă mulțumesc pentru răbdare.
2 comentarii
1
25-07-2016, ora 13:23
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Sangele in scaun poate fi un simptom de cancer colorectal insa e rar cancerul de colon la 18 ani, nu cred ca aveti motive de ingrijorare din cauza asta. Sangerarile sunt probabil de la niste fisuri anale "fortate" de scaunul prea solid (sau hemoroizi).
Sunt insotite de durere in momentul defecatiei? De cat timp au aparut sangerarile? Aveti si dureri abdominale cu o localizare fixa (mereu in acelasi loc)?

Consumati legume la fiecare masa si hidratati-va bine.
Constipatia cronica per se este un motiv de ingrijorare.
1
19-08-2016, ora 16:23
Mărcuş Oana
Nu este medic/terapeut
Mărcuş Oana
Recomand asemenea Virginiei Faur urmatoarea reteta impotriva constipatiei: 400 g prune uscate, 200 g caise uscate, 200 g smochine. La aceasta compozitie adaugandu-se 200 g miere si amestecati bine. Pastrati intr-un bol de sticla, iar seara luati o lingurita cu un pahar de apa. Vorbesc din propria experienta, pentru ca mi-a reglat scaunul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  • Tratament și remedii constipație
  •