constipatie, burta stomac umflat

27-02-2016
515
Nu este medic/terapeut
515
Buna seara

Am o problema cu scaunul de aproximativ o saptamana. Nu reusesc sa mai ies afara, desi am luat Sennalax cu Crusic 2 pastile seara iar a doua zi am reusits a ies, dar foarte putin, fara sa ma simt golit. Am stat o zi apoi am mai luat 2 Sennalax, cu acelasi efect scazut.

Problema este ca si abdomenul s-a marit, desi nu ma simt balonat (deci probabil, de la alimente), este tare la palpare. Nu prea stiu ce sa fac sa scap de aceasta problema, astazi fiind abia Duminica, nu pot merge la o consutlatie.

Precizez ca am un regim echilibrat. Mananc cat se poate de sanatos, cat mai bogat in fibre (paine integrala, legume, etc) ba chiar seara mai consum chefir cu tarate de psyllium sau ceai de musetel.

Asadar, ce as putea face, eventual pana marti cand as putea ajunge la un consult?

Multumesc anticipat
2 comentarii
0
26-03-2016, ora 15:55
monkeyme
Nu este medic/terapeut
monkeyme
Recomand tarate de grau inmuiate cu apa, dimineata pe stomacul gol.

Sanatate!
0
19-08-2016, ora 16:03
Mărcuş Oana
Nu este medic/terapeut
Mărcuş Oana
Recomand asemenea Virginiei Faur urmatoarea reteta impotriva constipatiei: 400 g prune uscate, 200 g caise uscate, 200 g smochine. La aceasta compozitie adaugandu-se 200 g miere si amestecati bine. Pastrati intr-un bol de sticla, iar seara luati o lingurita cu un pahar de apa. Vorbesc din propria experienta pentru ca mi-a reglat scaunul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  • Tratament și remedii constipație
  •