constipatie cronica la un copil de un an jumate

14-03-2011
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Buna ziua!Am o fetita de 1 an si de la 6 luni avem probleme cu constipatia.Nu stiu ce sa-i mai dau am incercat cu prune, pere, smochine, multe lichide, miere, fulgi de ovaz, tarate, trat cu duphalac, Humana Milchzucher, dar fara nici un rezultat.Face numai bilute si foarte greu plange si acum am observat si nuste firisoare de sange in scaun.Ce pot sa mai fac?ce sa mai incerc?nu as vrea sa iau la rand toate laxativele din farmacii.Va rog ajutati-ma cu un sfat.
20 comentarii
0
14-03-2011, ora 20:49
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
daca ar dori ca dimineata pe stomacul gol sa bea:
-un pahar cu 100 ml apa in care se pune de cu seara o pruna uscata (prune uscate se cumpara din piata)...
si sa bea si apa si pruna.
NU UITA sa scoti, mai intai samburele, inainte de ai da sa bea.

Rezultat garantat!..
..problema e..DACA va dori sa bea..e cam micuta..

Sa va traiasca fetita, sanatate si s-auzim de bine..

O seara placuta.
0
14-03-2011, ora 21:27
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Am incercat si am pus si cate 3 prune la inmuiat de seara dar degeaba...multumesc oricum pt sfat
0
15-03-2011, ora 05:02
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
De ce sa dai miere la un copil sugar ? Aia o dai intamplator mult mai tarziu, poate dupa 3 ani.
taratea sau orice ar include gluten, lactatele sunt o eroare. De fapt incetinesc tranzitul intestinal, intarzie golirea gastrica.

Cititi aici:

http://forum.romedic.ro/prod/constipatie_047251.html
0
15-03-2011, ora 07:24
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
M-as gandi si la un supliment de genul asta:

http://www.biomatrixone.com/support_mucosa.html
Contine compusi foarte utili in refacerea mucoasei intestinale a copiilor.

Constipata de la 6 luni pana la 1 an ? Ati hranit-o cu lapte sau formula ? Varianta 2 perturba si mai mult flora intestinala specifica sugarilor.

http://coolinginflammation.blogspot.com/2010/05/necrotising-enterocolitis-low-birth.html
http://coolinginflammation.blogspot.com/2010/08/why-discuss-mothers-milk-on.html
0
15-03-2011, ora 07:26
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Se subintelege ca totul supervizat de un medic caruia sa-i dati si articolele astea.
0
15-03-2011, ora 20:11
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Mierea i-am dat-o pt ca se da de la un an iar eu i-am dat-o sapt trecuta.Fetita a papat formula de cand era f mica si pana l;a 6 luni nu au fost probleme acum i-am dat si lapte pasteurizat cu 1, 5 grasime dar degeaba, nu laptele era problema.Am auzit de multi copii care s-au tratat cu apa de la taratea de grau bauta pe stomacul gol si de asta am incercat.Nu i-am dat nimic dupa ureche tot ce i-am dat a fost cu acordul medicilor.
0
15-03-2011, ora 20:40
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Dvs urmariti sa va distrugeti copilul inca de pe acum ?
Daca dati un id de messenger pe privat, va mai pot da alte detalii.

Presupun ca nu vorbiti engleza.
0
15-03-2011, ora 21:16
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Nu va inteleg intrebarea.cum adica vreau sa imi distrug copilul??cu fructe?miere?sau cu ce?tocmai ca nu vreau sa-i dau medicamente...sincer chiar nu va inteleg???
0
15-03-2011, ora 21:58
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Pana nu faceti un efort personal de documentare nu vad de ce as mai raspunde aici. Mai intai trebuie sa va clarificati erorile fundamentale.
0
16-03-2011, ora 10:44
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Chiar nu stiu de ce ati mai scris aici daca nu ma puteti ajuta cu ceva, in fine...
0
16-03-2011, ora 11:07
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
http://translate.google.ro

Astfel puteti traduce articolele alea ca sa intelegeti cat de cat.

Ideea este ca a consuma miere sub varsta de 2-3 ani este totusi un privilegiu. Copii mici au un intestin foarte sensibil, iar daca a fost deranjat de constipatie si flora bacteriana ce a fost astfel favorizata, pot aparea o multime de probleme.
Cu siguranta printre cei care dau liber la miere deja de la 1 an, cate 2-4 lingurite /zi sunt si cei care vand aceste produse.
Chiar si adultii trebuie sa consume limitat mierea, ocazional cand vrei sa indulcesti ceva.

Apoi "Formula" favorizeaza flora specifica adultilor, ori sugarii au cu totul altceva. Dr. Art Ayers a descris mai pe larg consecintele pe termen lung, deci este posibil ca fata dvs sa fi pierdut
0
16-03-2011, ora 11:18
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
sa fi pierdut startul.

In rest va asigur ca sunteti pe un drum gresit, fiindca cerealele cu gluten prin definitie incetinesc tranzitul intestinal, lactatele la fel. Mai mult, ambele categorii de produse permeabilizeaza intestinul si deschid calea pentru tot felul de elemente nocive.

ca sa stiti la ce expuneti bietul copil, iata niste articole in romana

Bariera mucozala intestinala
pe acelasi blog in categoria Imunologie

Boala celiaca si diabetul Tip I

De vreun an tot citesc despre intestinul permeabil si patologia asociata.
0
30-03-2011, ora 13:55
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
Nu innebuni pe saraca femeie cu toate alea...Daca ai un sfat da-l concret...
0
02-04-2011, ora 17:04
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Saraca femeie este victima ignorantei medicilor. Este fundamental sa feresti UN COPIL de aceste anomalii dietetice.
0
03-04-2011, ora 19:35
raisamea
Nu este medic/terapeut
raisamea
Si fetita mea de 1 an si 4 luni a fost constipata cateva saptamanaui bune, facea doar biluta, i-am dat lichide multe sa bea, ceai de tei, apa, suc de morcovi si intr-un final i-am luat de la farmacie biotics care a fost foarte bun.Acum face treaba mare normal.Din cand in cand la cateba saptamani ii mai pun in lapte cate un plic de biotics, dar acum foarte rar.Biotisul se da 5 zile, dimineata si seara, sunt pliculete care se pun in lapte ceai sau apa.
0
04-04-2011, ora 18:27
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Eu am incercat cu eubiotics sunt produse simbiotice pt reglarea tranzitului intestinal la fel ca si bioticsul dar degeaba.Inca nu am gasit nici o rezolvare, la noi problema e de 8 luni de zile
0
13-06-2011, ora 01:01
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
Cea mai buna solutie pt constiaptia copiilor este Extract din mladite de mestecan pufos de la Plantextract, si eventual extract din mladite de maces, acceeasi firma. eu cu astea am reusit sa ii redau zambetul fetitei atunci cand sta pe olita...pt ca de la tratamente s-a dezenchilibrat intestinal...
1
16-06-2011, ora 17:07
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Am citit prospectele de la extractele de care ati spus mai sus dar nu au nici cea mai mica legatura cu constipatia.sincer nu mai am nici o speranta ca intr-o buna zi voi gasi rezolvarea.
1
07-11-2011, ora 01:09
sandap82
Nu este medic/terapeut
sandap82
Buna, cu aceesi problema ma lupt si eu cu fetita mea de 1 an si 5 luni. De cand s-a nascut numai cu constipatia ne luptam.
Am alaptato la san pana la 1 an si 2 luni, iar 6 luni exclusiv numai de la san. De cand am terminat cu sanul ne luptam groaznic cu constipatia cronica.I-am dat lapte praf o per si apoi am trecut pe cel de vaca din magazin - milli sau zuzu. Am ajuns si in spital cu aceasta problema si ne-au zis sa ii facem clisme cand vedem ca nu face mai mult de 2 zile si sa ii administram duphalac.
Un regim exact nu poate sa ne dea din cauza ca este prea mica, iar ea re nevoie sa se dezvolte si sa creasca. sa incercam sa evitam ciocolata, carne sa ii dam de 3 4 ori pe sapt si cat mai multe fructe si legume.
Mi se rupe sufletul cand o vad cum se chinuie cand face caca cu striatii de sange. Mai nou numai in cada la baie face caca sau cu clisma, deja supozitoarele cu glicerina le-am uitat.
Ajutati-ma pt ca nu vrem sa ajungem la operatie cum ne-au zis medicii.
0
20-09-2012, ora 15:28
Horatius
Nu este medic/terapeut
Horatius
Dle Rica Venturiano, va rog contactati-ma prin email. Doresc conilierea dvs intr-o problema medicala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •