constipatie cu sangerari dese la copil de 2 ani

11-07-2008
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
fetita mea in varsta de 2 jumatate este in general destul de constipata; de cateva ori a iesit afara si cu firisoare de sange; am fost la medic si ne-a prescris lactuloza; mentionez ca mananca destul de multe legume, chiar si fructe, dar in schimb nu se omoara cu lichidele;
acum a ajuns sa faca in fiecare zi, (cu tratamentul cu lactuloza) dar daca nu face o zi sau doua, scaunul urmator iese cu firisor de sange;
deja incep sa ma ingrijorez; sangele este rosu aprins, este pe scaun, chiar la sfarsit, si cantitatea nu este mare;
toata lumea spune ca este probabil o fisura anala care nu se vindeca; ma intreb, este posibil sa nu se vindece la 3-4 saptamani de la ultima sangerare si sa sangereze chiar daca nu face doar o zi? de cate ori sangereaza, imi zice ca a durut-o putin, iar scaunul este destul de tare, chiar bobite legate la inceput(scuze pt aceste detalii)
sunt destul de speriata si ma gandesc daca are rost sa o chinui cu alte investigatii, gen colonoscopie, chiar daca ea nu are alte simptome? ce ma sfatuiti?
6 comentarii
0
11-07-2008, ora 00:00
antoaneta
Nu este medic/terapeut
antoaneta
xxx
0
11-07-2008, ora 00:00
terapeut
Nu este medic/terapeut
terapeut
Ce inseamna "in general este destul de constipata?" Cat de des apare aceasta situatie, la ce intervale are scaun?
Ati putea face o cura de vara, in care sa eliminati pentru o perioada produsele pe baza de carne, in special mezelurile si sa le inlocuiti cu pireuri din diferite legume si salate proaspete? In plus, sa manace mai putin cantitativ la fiecare masa, dar mai des si doar atat cat ii trebuie ei. Lichidele sunt de asemenea foarte importante, ele ajuta la spalarea organismului. Puteti prepara sucuri proaspete la storcator.
Este posibila si o abordare complementara prin terapii naturiste, care sa vina in sprijinul tratamentului recomandat de medic, fiind complet neinvazive.
0
11-07-2008, ora 00:00
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
multumesc de raspuns;
de anul trecut ne confruntam cu aceasta problema; face scaun si la 3 zile, nu am stat niciodata mai mult de 3 zile, am ajutat-o cu supozitor; a avut o perioada in care nu vroia sa faca, se tinea si intram in cercul vicios;
carne mananca aproape in fiecare zi, mezeluri deloc, iar fructe mai rar, dar mananca; in general am grija la meniu;
ma ingrijoreaza in schimb acea sangerare, care a aparut chiar daca nu a facut scaun doar o zi;
e adevarat ca ziua urmatoare scaunul era tare, si mi-a zis ca durut-o putin.
0
12-07-2008, ora 00:00
terapeut
Nu este medic/terapeut
terapeut
Este posibil sa se creeze un cerc vicios daca fetita sesizeaza ca va preocupa mult problema aceasta. Copiii in general au tendinta de a evita sa-si "supere" parintii sau sa ii vada ingrijorati. Astfel, la durerea provocata de scaun se adauga teama de a va ingrijora si acest lucru poate intari simptomul. Pentru a evita acest lucru, ati putea sa va ganditi la o poveste frumoasa pe care sa o spuneti fetitei cand are scaun, si care sa ii distraga atentia de la procesul in sine. Si nu va exprimati ingrijorarea in prezenta ei, abordati situatia cu multa blandete. In rest, nu uitati de lichide...
0
12-07-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Buna!Sant si eu ammica de fetita dar, din fericire, nu ne confruntam cu asa probleme...
Cu metode naturiste gen:apa de tarate de grau sau iaurturi ati incercat?
Folositoare sant si prunele uscate...
0
14-09-2009, ora 18:54
vali_iza12
Nu este medic/terapeut
vali_iza12
am un baietel de2 ani si din luna iunie (cand a avut o enterocolita) are scaun la 3 zile. din ziua a 2-a spune "doare fundu" iar in a -3a zi iese numai dupa ce folosim sup cu glicerina. am fost la medic cu el in august si ne-a prescris debridat 3x 5ml/zi si laxativ pe baza de lactuloza 5ml/zi. are dureri mari la defecare, nu face cu sange dar plange, topaie, transpiram amandoi pana reusim sa faca ceva. scaunul eliminat este(scuze expresia) bobite legate tari ca de adult + scaun lichid(cred ca de la supozitor). nu stiu cum sa-l ajut. astept un sfat cat mai repede. multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •