Constipatie de vreo 10 ani

02-08-2012
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
De 10 ani stau pe laxative, am incercat de toate: alimentatie tratamente naturiste etc.Si daca mananc numai ciorba de varza 4 zile nimic nu se intampla.La experimentul asta am stat o saptamana si 2 zile fara scaun.Iau laxative pt ca alta solutie nu am..o data la 3 zile sennalax.Am trecut prin ceauri, ulei crusin etc.Activitate fizica am atat cat imi permite sanatatea cam subreda.
Cum ati rezolvat voi?
35 comentarii 12 Înainte ›
0
02-08-2012, ora 02:39
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Imi pare rau sa aud de problema ta. Eu nu sufar de constipatie cronica insa mi se intampla ca atunci cand sunt plecata de acasa intr-o vacanta sa nu pot merge la toaleta. Este psihic la mine.. Daca nu ies dimineata, atunci nu se mai intampla in ziua respectiva.
Eu iau o lingurita de miere dimineata pe stomacul gol si nu mananc nimic timp de 30 de minute. Imi provoaca imediat.. De asemenea si cafeaua pe stomacul gol or simplul miros al cafelei ma face sa am nevoie la toaleta.
Mierea si cafeaua functioneaza la multe persoane, foloseste-le si tu daca nu ai incercat pana acum.
0
02-08-2012, ora 06:13
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Incercat:(. A mers o vreme cafeaua cu tigara 3 luni cam asa sau alternam rece cald inghetata cu, cafea fierbinte.Asa m-am apucat si de fumat:))Mersi:*
0
02-08-2012, ora 11:16
parvuiordana
Nu este medic/terapeut
parvuiordana
simplu:am facut si altfel de analiza, am luat tratamentul prescris si acum nu mai am probleme
0
02-08-2012, ora 16:06
Mari_Meli
Nu este medic/terapeut
Mari_Meli
Dragi doamne si domni :) constipatia cronica e o problema MAJORA pt sanatate. Daca "gunoiul" nu iese din organism (toxine din mediu, produsi reziduali metabolici etc), absolut toate (toate, de la aspectul pielii la imunitate, functionarea organelor, etc) functioneaza mai prost. Scapati de problema asta cat mai curand, pentru binele DV.

Cat mai curand NU inseamna insa sa folositi laxative, mai ales de tipul crusin is senna. Va invit sa cititi ce este Melanoza colonului, a carei cauza principala este abuzul de astfel de laxative, si cercetatorii care spun ca exista o legatura intre melanoza si cancerul colorectal. Nu vreau sa va sperii, stiu foarte bine cat de greu se scapa de dependenta de laxative si de constipatia cronica, dar cu rabdare, incredere si perseverenta se poate, credeti-ma :).

Va recomand din experienta urmatoarele, lucruri mai soft sau mai hard :D, vedeti cum reactionati, daca doriti:
- putina cafea cu miere dimineata, pe stomacul gol. Putina!
- tarate inmuiate in apa de cu seara - dimineata strecurati, beti lichidul, apoi mancati taratele amestecate cu seminte, miere, fructe confiate.. un deliciu
- dimineata, zeama de varza murata - dar nu pe termen foarte lung, daca va irita la stomac
- tarate de psyllium in combinatie cu seminte de in macinate, luat cu iaurt /kefir/sana. Fibrele solubile si nesolubile, Omega 3 din in, probioticele din iaurt sunt o comoara pentru sanatatea Dv. Eu am avut experiente foarte bune, si familia mea la fel, cu Colonhelp. Va indemn sa citit ipe site-ul lor despre constipatie, cauze, rezolvare, influente asupra sanatatii, apoi decideti Dv daca urmati cura. Cititi si separat despre psyllium, in si lactate cu culturi vii si vedeti ca fibrele nu ajuta doar la reglarea constipatiei, de ex, ci au un rol foarte mare (exista studii..) in protectia sistemului cardiovascular, printre altele..

si beti APA, CEL PUTIN 2 litri pe zi, vara/iarna. Sa va devina un obicei zilnic. Pe tatal meu cura cu Colonelpul asta l-a invatat si sa bea apa, si a ramas cu obiceiul, dar indiferent ce cura alegeti, BETI APA, MEREU! E extrem de important, nu doar pentru constipatie :).

Succes si mai dati un semn cum merge!
0
02-08-2012, ora 16:35
the_artivist
Nu este medic/terapeut
the_artivist
Bine spus Mari-Meli cu mici corecturi si anume : produsele lactate.
Acestea nu sunt recomandate in special pentru persoanele trecute de 50 de ani deoarce sunt mari eliminatoare de calciu din organism la fel cum este cafeaua, ceaiul negru, ceaiul verde, alcoolul ducand mai mult ca sigur persoana spre osteoporoza.Calciul din lactate nu se abosarbe de organism deoarcece raportul Calciu/Fosfor are valoarea de 1.2 desi ar trebui sa aibe valoarea de peste 1, 7 pentru a putea fi asimilat de organism.Acest raport Calciu/Fosfor este unul dintre principalii factori ce contribuie la absorbtia si fixarea calciului in oase.
Cel mai puternic raport Calciu/Fosfor dintre produsele de origine animala se regaseste in branza si are valoarea de 1, 2. De aici rezulta clar ca lactatele nu sunt sursa de calciu ci chiar o sursa mare de eliminator de calciu.
0
02-08-2012, ora 18:13
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
In 10 ani am incercat: ceaiuri, tarate cu apa, miere, colonhelp, fructe multe, prune uscate, ulei crusin 1 lingurita in fiecare dimineata, aloe vera(inca il mai consum)Zile intreagi in care am mancat numai ciorba de varza, pe termen lung si completam cu clisma ca nu puteam sta mai mult de o saptamana fara scaun.Poate la altii au functionat.la mine nu.Singurul moment in care tranzitul meu este normal este atunci cand sunt la menstruatie.E mai buna clisma?
0
02-08-2012, ora 19:52
the_artivist
Nu este medic/terapeut
the_artivist
fa-mi si mie te rog un plan alimentar. De exemplu cam ce ai mancat un ultimele 3-4zile detaliaT si cam ce mananci mai des si te rog fara sa omiti nimic nici chiar gustarile dintre mese.
Deasemenea vreau sa imi spui cata apa bei si urina ce culoare are si daca are miros.
0
03-08-2012, ora 18:20
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Stiu deja ca sunt la regim si le notez:P Mersi multtttt.
Luni- Dimineata Cereale Cu lapte.Dupa masa Ciorba de cartofi cu zeama de varza
Marti-Ciorba cartofi zeama varza/ Varza calita
Miercuri-Smatana cu mamaliga/2 nectarine si seara am trisat 5 linguri mancare mazare cu carne
Joi-2 nectarine/varza calita
Azi-cafea decat ca abia m-am trezit.
In fiecare dimineata beau cafea pe stomacul gol si imediat iau un omeprazol ca am o gastrita care o tratez.
Beau numai suc de aloe vera de la king 2 l pe zi, urina inchisa la culoare si miroase plus putin tulbure cateodata.Am infectii urinare destul de des, probleme cu rinichii de mult timp.Mai iau cateodata Complex de slabit de la alevia..am sarit o saptamana pt ca am avut o criza de stomac.Mai beau cateodata o cana cu lapte indulcit cu miere seara(aprox 5 zile pe luna)
0
03-08-2012, ora 18:23
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Am uitat sa mentionez ca sunt tot timpul balonata si am gaze, mult mai rau acum decat in ultimii ani.
0
03-08-2012, ora 20:42
the_artivist
Nu este medic/terapeut
the_artivist
E posibil sa ai (eu sunt aproape sigur) intoleranta la lactate plus ca mananci si des din ceea ce observ.Branza este unul dintre cele mai pro constipante alimente cunoscute ca de exemplu iar semintele de in printre cele mai anticonstipante. Elimina total orice tip de lactate din alimentatie pentru o saptamana sau chiar 2 recomand si vezi cum e diferenta.
Eu notandu-mi de fiecare data ce mananc si eliminand cate un produs pe rand din alimentatie si luand notite la efecte am ajuns sa nu mai am deloc probleme cu nici un fel de constipatie.
Deci eu in locul tau as fi fooooarte atent la consumul de lactate. In plus lactatele sunt principala cauza pentru osteoporoza la femeile trecute de 50 ani datorita lipsei fixatorilor de calciu si a raportului Calciu/fosfor care are valoarea de 1, 2 desi in mod normal ar trebui sa fie de 1, 7 cel putin pentru ca, calciu sa fie asimilat de organism.
Poti incerca de exmplu paine neagra INTEGRALA cu seminte de in, de floarea soarelui.
0
03-08-2012, ora 20:59
the_artivist
Nu este medic/terapeut
the_artivist
In completare urina inchisa la culoare si cu miros e semn ca nu bei suficienta APA. Nu mai bea atat suc chiar daca este aloe.Nu este normal as mult pe zi.Pentru rinichi cel mai bun remediu este apa plata. Preferabil pe cat posibil sa atingi 2 litri si chiar sa depasesti in functie de efortul pe care il depui in ziua respectiva. Si nu mai lua tot felul de pastile de slabit ca majoritatea au efecte adverse foarte urate pe termen lung. Daca vrei sa slabesti fao cat mai natural.Pastreaza o alimentatie bazata pe vegetale si fa MISCARE...SPORT. Este cel mai bun remediu posibil PUNCT. Fa sport cat poti pe zi.
Si elimina SAREA ZAHARUL SI GRASIMILE... unele dintre putinele sfaturi bune date la televizor :-)
O ultima chestie : tine minte ca marea majoritate (90%) a bolnavilor de cancer de colon au fost constipati. M-am informat mult dupa decesul tatalui meu si a bunicii care au murit de aceasta boala.Nu este de joaca mai ales daca ai trecut de 50 ani. Cum spunea si Mari-Meli poti urma si sfaturile ei.
0
03-08-2012, ora 21:11
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
O sa tin cont de sfat ms.Vreau sa incerc ulei masline in care am pus flori de galbenele la macerat.O lingura dimineata cica ar ajuta la gastrita si reflux si constipatie dar e greu sa inghiti ulei...ufff.O fi din cauza la balonare, cantitati asa de mari de aer in colon mi-o incetini tranzitul.Majoritatea spun ca simt nevoia dar nu pot eu nu simt nevoia.In plus si daca iau 3 laxative si am numai apa in burta nu pot decat intr-o anumita pozitie.si nu cea de sezut ghemuit cu picioarele mai sus cum se recomanda ci cu spatele drept usor aplecata in spate si spre dreapta.Imi e frica sa nu am ceva care imi blocheaza:(Tai lactatele de azi..poate poate..desi am avut si periade fara lactate.Mananc acum ca sunt la regim de o luna,
Stie cineva daca aloe vera de la king e natural?mai dau si o gramada de bani pe el si nu stiu daca e bun.
0
03-08-2012, ora 21:21
the_artivist
Nu este medic/terapeut
the_artivist
Toate sucurile din comert... si ma repet... toate sucurile din comert sunt pasteurizate fix pentru ca acestea sa reziste mult timp pe rafturi fara sa expire.Ceea ce se obtine din aceste sucuri este fix : apa, arome si zahar si nimic mai mult. Marea majoritate a vitaminelor si enzimelor se pierd in procesul de pasteurizare. Practic e o apa lung ce iti da o satisfactie gustativa si atat pe seama sanatatii tale. Daca vrei sucuri recomand un storcator de fructe si fa-ti de exemplu suc de mere cu morcovi, suc de frunze verzi comestibile cu diverse fructe (aici iti trebuie un storcator special de frunze comestibile - spanac, salata etc).
Tine cura asta si daca te ajuta fa tot posibilul sas renunti la laxative daca se poate urgent.
Recomand uleiul de in foarte bogat in omega 3.Dimineata 1-2 lingurtie de ulei de in luate pe stomacul gol.
Ca de exemplu...ia-o logic... cat timp rezista un suc natural facut acasa din fructe proaspecet inainte sa inceapa sa fermenteze?.Cam putin nu? 2-3 zile?..Atunci cum se poate ca o sticla de suc chiar si de aloe sa reziste chiar si 6 luni fara sa fie pasteurizat sau sa contina conservanti?
0
03-08-2012, ora 21:55
the_artivist
Nu este medic/terapeut
the_artivist
uite cateva alimente dupa care te poti ghida :
Lichide : doar apa si sucuri naturale facut la storcator acasa
Cereale : cereale integrale musli, paine doar din faiana integrala preferabil de secara cu tot felul de seminte daca gasesti.
legume : rosii, vinete, varza, ardei, castraveti etc.
radacinoase : cartofi, morcovi, telina, radacina de patrunjel
leguminoase : mazare, linte, fasole, naut, lupin
legume frunzoase : spanac, stevie, salate de toate tipurile, marar, patrunjel, brocoli, conopida etc.
fructe : cam toate fructele posibile dar nu in cantitati exagerate.Profita de pepeni acum ca tot este sezonul. :-)
seminte : de in, de floare soarelui, nuci, migdale, caju etc. Ferestete de arahide (alune clasice)
0
11-09-2012, ora 22:26
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Nu functioneaza nimic:(Va rog alegeti pentru mine cea mai sanatoasa solutie:
1 Clisma
2 Am vazut la tv niste pastile de la sanciuc
3 Ceaiuri
4 sennalax
Care este diferenta intre ceai si pastile pe baza de acelasi lucru?Nu e aceasi chestie?Si pastilele de la sanciuc au componente care se gasesc in laxative.Am incercat herbolax de la Himalaya parca, am luat si 5 pastile in o zi si nimic, a 3-a zi inca 2..
Pana la urma este sanatoasa clisma sau nu?Si daca e cu ce o fac?

Multumesc pentru mesaje tuturor
0
04-11-2012, ora 14:47
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Am ajuns la urgenta spitalul colentina..vroiau sa ma opereze de colecist, am refuzat operatia si m-am dus la floreasca la spital.Gresise diagnosticul..ma opera degeaba.O sa va spun toata povestea dupa. In schimb aici mi-au gasit ca e colonul lipit la flexura splenica.Cu 2 colonoscopii n-au putut sa treaca de zona aia.Maine sunt programata la o iriografie.Am incredere in medicii de la spitalul de urgenta.Ce poate fi?Sunt speriata.
0
05-11-2012, ora 19:23
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Un doctor pe topic-ul meu va rog??:)
0
05-11-2012, ora 20:37
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Am terminat irigografia.Cica e totul ok:"Fara modificari vizibile radiologic la nivelul colonului".Dar ma intreb de ce nu au putut sa bage furtunasul in zona aia de 2 ori?Lichidul trece daca are presiune si ma misc intr-o anumita pozitie.Dca cititi postul meu anterior eu simteam ca e ceva neinregula exact in zona aia..ca si cum era blocat pana si cu laxative si exact acolo nu s-a putut avansa cu colonoscopia.O sa scriu cum scrie si-n rezultat:" Se poate examina pana la nivelul unghiului splenic ce nu poate fi depasit datorita unei cuduri stranse, aspect normal pe distanta examinata."
Doctorul mi-a spus ca am un colon mai lung decat normal.Ce pot sa fac eu acum dupa ce am incercat toate?Am avut un blocaj pana si cu 3 tranzactive efervescente.Am venit acasa: am luat debridat, am mancat un iaurt cu seminte de tot felul si o pastila de amrase(ultumul recomandat de farmacist) si presimt ca tot deageaba:((
Sunt balonata mai rau ca niciodata si cu dureri.Cat am stat in spital 7 zile si nu am mancat nimic nu m-a durut si revenise la normal dupa atatea clisme si fortrans.Cum am mancat nitel iar.
0
12-07-2013, ora 15:08
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Buna din nou.Am mai consultat un medic si mi s-a facut in spital inca o colonoscopie fiind suspecta de chron, lupus sau poliartrita reumatoida.A treia colonoscopie cu succes.Nu s-a vazut nimic...nu stiu ce aveam acolo de se facuse o cudura.Am facut o luna de synergin, fara succes combinat cu laxative.Apoi mi s-a dar motilum cu normix cu enterolactis duo+ supozitoare glicerina.Primele 2 nu inteleg dc mi s-au dat ca inteleg ca sunt pt diaree, infectii etc.L-am termin si pe asta.
Tot nu s-a rezolvat problema constipatiei.Am luat si in greutate 7 kg in ultiumul an si m-am umplut si de cosuri pe spate, pe picioare.
Sufar si de boala de reflux.Am facut 3 luni cu emanera de 40 si apoi am schimbat pe nexium ca aveam dureri mari epigastrice si retrosternale.S-au mai rarit cu nexium..desi tot esomeprazol este...nu pot sa-mi explic diferenta.
Intreb inca o data..Exista pe piata un laxativ care sa nu-mi faca rau?Sa nu strice folosit pe termen indelungat?Vad ca toate produlele au la baza senna etc ceai pastile pulbere.Sunt toate la fel de nesanatoase?
Va rog frumos nu mai insistati cu regimul..regim pentru constipatie tin de foarte multi ani si in continuare.
Multumesc
0
12-07-2013, ora 21:38
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ce fel de regim urmezi hornetica ? Pot sa-ti dau niste sfaturi pt constipatie daca doresti !
0
12-07-2013, ora 23:38
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Azi de exemplu.Am mancat o banana+iaurt cu cereale.(dimineata), salata de telina cu pui fiert (un castronel dupa masa), 1 felie de pepene verde+1 castravete presarat cu sare+2 felii paine cu 2 felii muschiulet porc(seara)Vreo 5 luni am stat numai pe ciorbe, am insistat ca ma gandeam ca s-or vedea si rezultatele.In rest mananc cate legume, seminte si fructe pot..acum cu boala de reflux le-am mai restrans.Mi-am baut ca de obicei pe tot parcursul zilei 3 linguri de tarate cu 500 ml apa.Nu vreau sa mai aud de prune, miere, apa pe stomacul gol, psyllium, colon help si alte cele ca cedez nervos.Daca rezolvam asa usor nu-mi mai pierdeam timpul si banii prin doctori.
Fiecare doctor vine cu pastilele lui, mai putin ultimul care mi-a spus ca o sa sufar de ea toata viata si nu avem ce face decat sa incercam tot ce e pe piata..poate poate ceva ma ajuta sa ies afara, rar dar macar sa se intample de la sine o data pe saptamana.
Tu ce ai incercat?
0
14-07-2013, ora 21:52
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Se pare ca ai nevoie de un plan mai complex pt a ameliora un pic constipatia, asa ca iti fac cateva recomandari :

1. - 2 cani / zi ceai de cicoare din care una obligatoriu seara, are un efect laxativ foarte bland ;

2. - seminte de in si tarate lasate la muiat de seara, insa numai dimineata eventual amestecate cu cerealele de dimineata ; in rest peste zi mananca de cate ori doresti si PE SATURATE coliva ( arpacas ) cu miere si nuca ; in afara de fibre ai nevoie si de masa alimentara care sa tranziteze prin intestin ; de asemenea zilnic ar trebui sa mananci o bucatica de radacinoase ( morcov, patrunjel, pastarnac etc )

3. - ai nevoie de un program zilnic de stretching, aplecari, extensii (spre spate), laterale, fandari, exercitii la sol - aplecari ale trunchiului peste un picior etc ; important este sa faci cat mai des exercitii care implica aducerea coapselor peste abdomen si care vor face un masaj intern al intestinelor, in acest sens este bine sa faci balansari pe spate cu genunchii stransi la piept si balansuri pe burta cu mainile tinand de glezne (asana arcului din yoga) ;
- tot la 2 zile ( deoarece provoaca febra musculara) genuflexiuni, abdomene simple si cu rotatie, mersul piticului ( ff important ! ), extensii pt intarirea muschilor lombari - ai nevoie sa tonifici tot peretele abdominal si muschii spatelui ;
- de asemenea de cate ori ai posibilitatea mergi pe jos, joaca volei, fa alergari usoare, munci in gradina sau casa ( ca de exemplu plivitul buruieilor ) care implica statul pe vine sau aplecari ! ;)

Nu exagera cu exercitiile de la punctul 3, mai bine fa cateva minute zilnic decat cate o jumatate de ora si apoi deloc ! La exercitiile de forta - genuflexiuni, abdomene poti sa te ajuti de orice ( de ex la genuflexiuni poti sa tii mainile pe genunchi sau sa te tii de o masa ) mai importanta este miscarea completa decat numarul de repetari, pt inceput sunt deajuns 5-6 din fiecare apoi poti sa mai cresti usor !

Bafta ! Te asteptam cu vesti bune !
0
16-07-2013, ora 15:07
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
AA buna din nou.Am vazut ca mi-ai raspuns si la boala de reflux:P Incep cu exercitiile..mai putin aplecarile.Rotatiile si mersul pe jos.Mersi.
0
18-04-2015, ora 02:07
mambel
Nu este medic/terapeut
mambel
Doctori si iar doctori... remediu natural, din sursa nepoluata ati incercat. Eu am reusit sa imi restabilesc bunicuta de la tara cu ceva foarte bun acum putin timp. Daca chiar doriti sa verificati o sa va dau numarul ei de telefon. are aproape 90 de ani. :)
0
03-05-2015, ora 23:46
iulianstefanita
Nu este medic/terapeut
iulianstefanita
buna seara imi spune si mine cineva daca gasesc movicol in romania ?
0
30-12-2015, ora 11:42
berdan
Nu este medic/terapeut
berdan
Am un băieţel de 4 ani care are probleme de constipatie de la 6 luni, am fost la diversi medici:gastroenterolog, medic homeopat, chirurg pediatru si tot nu am rezolvat problema suntem de unde am plecat.Suntem disperati nu stim unde sa ma mergem si ce sa mai facem ca nimic nu funcţionează la el.Mananca multe fructe si legume, cereale si bea multa apa, este activ.Daca poate cineva sa ne ajute cu un sfat...va rog mult.
0
21-01-2016, ora 11:09
Ana1710d
Nu este medic/terapeut
Ana1710d
Un pahar de zeama de varza seara inainte de culcare, o data la 2-3 zile, sau chiar in fiecare zi, daca e nevoie. Este cea mai bogata sursa naturala de probiotice. Sunt dintre acelea care a incercat tot ce se poate: fructe, legume, tarate, nenumarate pahare de apa/zi, laxative, supozitoare, clisme, sport, prune uscate, iaurturi, ulei de masline, miere, ceaiuri...in principiu, tot! Toate au functionat pentru o perioada scurta. Asta am crezut si cu zeama de varza, dar m-am inselat. Acum mananc orice, si cu un pahar de zeama de varza seara, chiar inainte de culcare (caci baloneaza si iti provoaca sete) am rezolvat problema pentru cea mai lunga perioada. Si credeti-ma cand va spun ca STIU ce e constipatia. La un moment dat, a trebuit sa fac o urografie (o investigatie imagistica a tractului urinar), mi-au fost recomandate 2 laxative (n-am sa dau nume) dimineata si 2 seara, "ca sa golim intestinele". Nu s-a intamplat absolut nimic...daca intelegeti. Nimic. Asa ca, de la o constipata "notorie"...beti zeama de varza. E ieftina, naturala, sanatoasa si functioneaza! Multa sanatate!
0
28-01-2016, ora 20:24
berdan
Nu este medic/terapeut
berdan
Multumesc mult o sa incercam cu zeama de varza sper sa reuşesc sa il conving sa o bea ca la copii e mai greu. Revin cu rezultatul
0
13-04-2016, ora 17:29
hahabubu
Nu este medic/terapeut
hahabubu
Am fost diagnosticata cu cancer de colon aici in Romania. M-am internat la o super clinica de gastroenterologie din Londra unde mi s-au facut tot felul de analize inclusiv colonoscopie. Nu s-a adeverit acest diagnostic, aveam colon iritabil, lenes. tratamentelele prescrise au fost Regucol care nu prea a mers, Movicol, la fel si apoi Fybogel = super tratament facut numai din plante, seminte de phsillim, ispanhula huks, care mi-au activat peristaltismul intestinal, si reglat constipatia cronica de care sufeream. In tara am incercat cu tot ce se gasea in farmaciile noatre dulcolax, senna, crusin, etc
Asa mi-am distrus stomacul ptr ca astea sint laxative de moment,
Acum am scaun zilnic si pot spune ca am scapat si de balonari, de burta care o aveam tot timpul umflata
Chiar am mai slabit si asta m-a bucurat. Mi s-a expilcat in spital de medic ca are efectul drojdiei care umfla bolul alimentar din stomac, si ajuta peristaltismul intestinal pt evacuare. Fiind natural poate fi folosit de copii si chiar de femeile gravide
Ca si Movicol, Fybogel e fabricat in UK si nu se gaseste in tara noastra. Daca are cineva nevoie ii pot oferi o cutie, sint plicuri care se dizolva in apa si au gust de portocala, nu sint gretoase. sint din Craiova, tel----*
Diana

(*modificat de admin)
0
02-05-2016, ora 08:17
dava
Nu este medic/terapeut
dava
Buna vezi ca nu cumva constipatia sa fie data de altceva cauta pe net constipatia si cancerul de colon
Sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns
35 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •