constipatie important

29-10-2009
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
va rog sa imi spuneti ce trebuie sa iau pentru constipatie..orice as manca nimic nu duce la dieree sau la iesit afara doar niste pastile pe baza de plante ma ajuta sa ies afara si knd ies sunt exact k niste sambure de harbuz adik mai exact k kkt de oaie..ce trebuie sa fac?
multumesc
3 comentarii
0
30-10-2009, ora 14:58
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Vă recomand PSYLLIUM + consult gastroenterologic.

Detalii dsp Psyllium:
"¢ Conţinut: pulbere din coajă de psyllium format din 20% fibre solubile şi 80% fibre insolubile.
"¢ Fibrele solubile contribuie la obţinerea unui nivel sănătos al colesterolului şi trigliceridelor.
"¢ Fibrele insolubile cresc în volum de 50-60 ori prin absorbţie de apă. Masa formată detaşează şi deplasează rezidurile toxice din pliurile colonului, elimină în mod blând dar rapid toxinele din colon.

Indicaţii:
"¢ Constipaţie.
"¢ Diaree.
"¢ Calmant al colonului în colonul iritabil, boala Crohn.
"¢ Detoxifiant al organismului.

Administrare:
"¢ Etapa de curăţare: câte o (1) lingură rasă, dizolvată în iaurt sau suc de fructe (200 ml.) şi consumată rapid pentru a evita întărirea, cu circa 30 minute înainte de mesele principale.Timp de o săptămână - 10 zile;
"¢ Etapa de întreţinere: recomandabilă permanente: o (1) lingură rasă dizolvată în iaurt sau suc de fructe (200 ml) o dată pe zi, de preferinţă înainte de masa de seară, având ca efect suplimentar reducerea cantităţii acestei mese, cu efect pozitiv suplimentar în obezitate.

Contraindicaţii: Nu are.

Precauţii:
"¢ Se consumă la distantă de minim o oră de orice medicament pentru a nu-l încorpora şi elimina.
"¢ Se vor consuma minim 2 litri de apă pe zi.
"¢ Dacă se consumă întărit, este înnecăcios. Atenţie mai ales la persoanele cu tulburări de deglutiţie.

----------*

Post Scriptum - Mâncaţi şi câte un morcov ras, pe stomacul gol (de 2 ori pe zi - dimineaţa şi seara)

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)

(*modificat de administrator)
0
30-10-2009, ora 15:32
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Dupa cate am vazut eu, tu ai mai multe probleme. Toate acestea la un loc denota un anumit remediu homeopat care te poate vindeca de mai toate. Consulta deci un medic homeopat mai degraba, remediile naturiste, desi sunt bune, nu prea mai au ele puterea de a rezolva problemele tale asa de eficient.
0
31-10-2009, ora 00:30
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
domnule scarface..pot s aiti spun k acesta cu constipatia este problema mamaei mele si crede-ma k de asta am intrebat aici..poate am o sansa sa o ajut cu ceva..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •