Constipatie insistenta

29-07-2015
Darius Andrei
Nu este medic/terapeut
Darius Andrei
Buna Ziua !!
Tin sa precizez ca in momentul de fata am 16 ani si cam 95 Kg.Bun totul a inceput intr-o seara acum 3 4 ani. Eram la masa in familie si ca de obicei eu am mancat pana am simtit ca plesnesc, dupa masa am intrat in casa si in urmatorul moment simtind ca sunt prea plin ce sa fac? M-am dus la baie si fortat am inceput sa vomit. Ei bine de atunci a inceput cosmarul. Urmatoarea zi cam pe la ora 4 dimineata m-am trezit cu o durere in zona moale dintre stomac si abdomen, incercam sa merg la baie dar nimic, durerea persista, peste catva timp tin minte ca parca m-am dus ai am eliminat totusi ceva dar durerea a continuat sa persiste intreaga zi !! Tin sa precizez ca de atunci nu mai pot iesi afara normal, ori merg constipat ori merg constipat si pe urma deodata vine moale ! Inainte de acel incident aveam o digestie de fier, orice mancam nu aveam probleme, pot sa zic ca era perfect ! In familie am avuto pe strabunica mea care a avut probleme de genul destul de grave, si in momentul de fata si mama mea se comfrunta cu ele !! La medic am fost doar odata si mi-a zis sa consum zeama de pe varza si niste zemuri de genul acesta si mi-a prescris si un Mezin Forte ( 2 tablete inainte de masa ) primele zile a mers cat de cat pe urma pauza ! Acum regret foarte mult acea zi si nu inteleg cat de inchis la minte am putut fi sa fac acest lucru !! Va rog frumos, orice sfat ar fi bun venit !!
2 comentarii
0
30-07-2015, ora 15:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. O ecografie generala abdominala cu trimitere de la medicul de familie.
2. Daca ati tine o dieta data de un medic nutritionist scaunele s-ar regla.
0
30-07-2015, ora 17:02
Darius Andrei
Nu este medic/terapeut
Darius Andrei
Multumesc mult, o sa incerc si aceasta metoda !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •