constipatie si balonare

26-06-2010
florin29
Nu este medic/terapeut
florin29
buna ziua
va rog frumos sa-mi spuneti ce as putea face in cazul in care sunt balonat si constipat.
ies la toaleta la aproape 6-7 zile si asta se intampla de aproape 4-5 saptamani.
apa nu prea bea cei drep dar totusi nu aveam asemenea probleme
ies la toaleta numai daca iau pastile altfel nu, balonat sunt tot timpul si totodata simpt si burta grea umflata.
va multumesc
11 comentarii
0
26-06-2010, ora 20:41
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
In acest caz ar trebui fain frumos sa te prezinti la medicul de familie care iti va da o trimitere cel mai probabil la gastroenterologie.
0
27-06-2010, ora 02:13
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
hello

spune si tu ce mancai INAINTE, ce mananci acu?

Cam aceasi chestie am patit fiindca nu mancam decat fructe si paste de porumb, dar SI PAINE! fiindca lipsea glutamina (adica proteina), a devenit vizibila o intoleranta la gluten sau chiar boala celiaca.

Te-ar putea ajuta vizibil
*ceaiul verde (ecologic) - este antihistaminic (daca ai vreo alergie) + multe alte beneficii
*EVENTUAL glutamina 5 g/zi + alcalinizante (ceva pepene rosu, galben, spanac etc)- cum stai cu rinichii si ficatul?
*uleiul de tamaie 500-1000 mg /zi, picurat in cps unui alt medicament - catina, scoti praful si il bei cu apa ?
*eliminarea glutenului si (eventual) cazeinei, de preferat DUPA ce ai testat boala celiaca (multi o au dar nici nu banuiesc)
Food Causing Constipation
http://www.youngerthanyourage.com/13/constipation.htm

*seminte de in + vit E 100 UI /zi, sunt o chestie foarte sanatoasa, regleaza tranzitul intestinal. Numai sa nu fie expirate, mare atentie ca e vara. Recomand NOW FOODS.
*mai multe surse de fibre
*Dolce Soglievo de la Aboca luat dimineata inainte de orice este foarte eficient si fare efecte secundare insa doar paleativ, Nu rezolva problema.
0
27-06-2010, ora 15:58
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Trebuie sa nu fiu de acord in totalitate cu tine Germont.
In primul rand boala celiaca se manifesta predominant prin diaree si aproape niciodata prin costipatie.
Apoi cele mai multe fibre se gasesc in legume si fructe, asa ca eliminarea fructelor mi se pare o prostie.
In primul rand ar trebui sa consulte un gastroenterolog, nu stiu exact varsta lui florin... asta pt ca s-ar putea impune o colonoscopie, costipatia recent instalata fiind o indicatie de colonoscopie, mai ales daca se insoteste si de alte semne si simptome. Daca varsta este 29 atunci e mai putin probabil sa fie o patologie tumorala si ar putea intra in discutie un megadolicolon sau un sidr de intestin iritabil cu predominanta constipatiei.
Asadar... consult gastro si e adevarat si revizuirea alimentatiei. Consum de lichide de minim 1.5 litri de apa/zi (in aceasta perioada si mai mult) si cat mai multe fibre(legume, fructe, tarate) A...si inca ceva si painea este buna si nu cea neagra cum am fii tentati sa credem ci cea alba(superioara din acest punct de vedere celei negre)

Sanatate.
0
27-06-2010, ora 16:18
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Sir, din nefericire nu sunteti la curent cu ultimele descoperiri.
Boala celiaca nu este decat varful unui iceberg, trebuie sa elimini glutenul si abuzul de carbo din cerealele fiindca omul nu este adaptat unui astfel de consum.
Taratea ca fibra pentru combaterea constipatiei, poate fi deseori cea mai nefericita alegere, vedeti linkul dinainte.

http://heartscanblog.blogspot.com/2010/05/blame-gluten.html

CITEZ:
_
Inculpat: GLUTENUL?

Grîul este cel mai distructiv element în alimentaţia omului, un aliment vinovat de sindromul inflamator, diabet, boli de inima, cîteva boli intestinale, schizofrenie, tulburare bipolara, ADHD, crizele copiilor autisti... doar ca să menţionăm cîteva.
Dar de ce?
Grîul conţine în principal carbohidraţi. Aceasta explica capacitatea sa de a creşte glicemia dupa ce mănînci să zicem, un sandwich de curcan şi paine integrala. Absorbţia rapidă a zaharurilor, se pare că stă la baza capacitaţii sale de a forma "burta de grîu".
Dar nici carbohidraţii şi nici alte componente ca fibra sau vitaminele B, nu justifică toate celelalte efecte secundare ale grîului. Deci ce anume din grîu, spre exemplu înrăutăţeşte halucinaţiile auditive în schizofrenia paranoidă? Să fie glutenul?
-
Dvs sunteti doctor? Baiatul asta (nu e doctor), zice asa :
http://www.cristianmargarit.ro/2010/06/dieta/dobrogea-benecol-painea-care-scade-colesterolul

Disclaimer: din punctul meu de vedere cerealele procesate (cum este si painea) ar trebui evitate in orice dieta, glutenul exclus si carbohidratii tinuti la strictul necesar pentru a aduce aportul de fitonutrienti. De asemenea, amestecul de surse puternice de carbohidrati si grasimi la aceeasi masa il consider daunator.

*********************************************************

In rest, chiar nu am recomandat eliminarea fructelor, ma refer doar la un consum ponderat: 2-3 mere + 7 corcoduse intr-o zi SAU 1-2 felii de pepene + altceva etc. 10 mere deja nu mai este o alegere buna, unde sunt avantajele oferite de moderatie?
In schimb as da liber pentru verzituri, leggume in general. De ce? Au indice glicemic redus, continut nul de fructoza. Sa nu uitam ca dulcele are un cost exact determinat pt organism.
Iata excesul de fructoza: Good Bye Fructose
http://heartscanblog.blogspot.com/2009/07/goodbye-fructose.html
0
27-06-2010, ora 20:23
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Cu ce sa incep?!

Desi am sa depasesc un subiectul acestui topic(si imi cer scuze in avans) in raspunsul meu se vor regasi si sfaturi pt problema pusa(constipatia)

Asadar...domnule Germont... "imi cer scuze" ca nu sunt la curent cu noile descoperiri insa cand faccunostintelor mele medicale NU citesc blog-uri, fie ele si scrise de medici si NU ma intereseaza parerea d-lui Cristian Margarit ( un alt blog), caci o parere poate sa aiba oricine, asa cum am si eu ( si poate pe d-voastra nu va intereaza parerea mea) ci citesc articole din reviste de referinta (articole, consesuri) sau recomandari ale societatilor de specialitate.

Asadar ca un mic exemplu urmati link-ul

http://www.sge-ssn.ch/fileadmin/pdf/100-ernaehrungsthemen /80-ernaherung_und_krankheit/Feuille_d_info_alimentation_et_constipation.pdf

.e adevarat ca sunt de 2008, dar sunt ale unei socitati de specialitate( si nu bloguri) si e si mai adevarat ca arata superioritatea painii integrale si nu a celei albe...insa nu v-am gasit acum articolul american (care e mai nou si arata opusul).

Asa cum veti putea bine vedea in recomandarile de mai sus, apa are un rol f imporatant pentru o buna digestie(lucru pe care nu l-ati recomandat) si se recomanda consumul de paine.

Si ce m-a determinat in primul rand sa raspund problemei d-lui Florin a fost faptul ca in primul raspuns al d-voastra nu l-ati indemat sa mearga la un medic, ci direct sa intra la un regim. Nu v-a interesat sir, varsta domnului si faptul de in spatele unei simple constipatii s-ar putea ascunde ceva mai serios( O alta recomandare acceptata de toate tarile civilizate este efectuarea unui colonoscopii in cazul unei constipatii recent instalalate in special la personale varstnice. )

Si Da d-le sunt medic si ce m-a determinat sa intru pe acest forum si sa ajut cu niste raspunsuri unele persoane a fost faptul ca intamplator am "cazut " pe un astfel de forum si m-am crucit de raspunsurile primite la unele probleme gen "regimuri drastice pentru ciroze virale", "regimurile minune ale lui X pentru tratarea cancerului" caci daca niste regimuri ar trata niste boli fatale aceste recomandari ar fii facute si de catre medici.

Scuzati off-topicul.

Sanatate.
0
27-06-2010, ora 21:14
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Domnule, medicina nu este infailibila, dovada si starea in care am ajuns acum. Si am in familie medici, farmacisti.
Oricum, exista in spatiul ro o comunitate virtuala axata pe sport si viata sanatoasa in general. 60% din 10 mii de membri poate sunt gluten free. Doua realitati paralele!
Mai vedeti topicurile initiate de mine, sunt acolo niste articole scrise de cercetatori, cu bibliografie, cu tot ce trebuie.

Prea putina relevanta are daca nu i-am spus sa mearga si la medic, este ceva subinteles, nu ma intereseaza pe mine, fiindca nici nu sunt de specialitate sa mentionez colonoscopia, nu am asa ceva in obisnuinta. La fel si cu hidratarea, bine ca a mentionat altcineva ambele lucruri, felicitari dvs.

Problema este ca glutenul perturba motilitatea tractusului digestiv, este ca un DROG.
0
28-06-2010, ora 19:16
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna
Revin cu un mesaj.Rectific ce am zis mai sus...

Florin29, pot sa iti dau adresa cuiva care m-a ajutat si pe mine de foarte multe ori, este un medic homeopat.Nu sunt doar eu vindecata de el, mai sunt multe persoane pe forumul asta.Numele de Scarface cred ca inseamna mult pentru multi de aici...si daca nu inseamna mult pentru altii.. e din cauza ca doar au auzit de el, si nu au vrut sa se lase ajutati.
Este oarecum controversat as putea sa spun..dar asta doar pentru ca multi nu il cunosc si nu i-au urmat sfaturile.

Daca vrei cu adevarat ajutor spune-mi si iti dau adresa lui.merita macar sa incerci sa vb cu el sa iei remediile si apoi vedem cum te simti...desi eu iti garantez ca te vei simti mult mai bine.
Astept mesajul tau.

Multa sanatate
0
29-06-2010, ora 18:31
florin29
Nu este medic/terapeut
florin29
buna tuturor
buna bestiuza23
da as dori adresa domnului doctor
este din Bucuresti?
multumesc foarte mult
0
29-06-2010, ora 18:50
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna Florin29.Ti-am lasat adresa intr-un mesaj privat.Daca nu reusesti sa il vezi spune-mi.Multa sanatate
0
04-07-2010, ora 20:43
florin29
Nu este medic/terapeut
florin29
buna
nu am putut vedea mesajul cu adresa.
te rog mai trimitemi-l odata sau pune-l aici
multumesc mult
0
05-07-2010, ora 20:46
florin29
Nu este medic/terapeut
florin29
buna bestiutza23
nu am putut citi mesajul cu adresa domnului doctor
te rog frumos mai scrie-mi odata adresa dr.hemeopat
multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Balonarea
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • De ce apar balonările?
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  •