consult ginecologic bianual

28-03-2007
dido
Nu este medic/terapeut
dido
buna seara,

am mai postat undeva acest subiect dar pt a fi sigura ca sunt VAZUTA, scriu si aici ce am de spus..
dupa o intarziere de 17 zile a menstrei, am facut un control ginecologic simplu. doctorul mi-a spus ca 99, 99% nu sunt insarcinata, dar pt a fi mai siguri m-a chemat la o ecografie martea viitoare (la 1 sapt de la control).

totusi;

1.la cat timp de la contactul cu pricina se depisteaza o sarcina prin control ginecologic bimanual?

2.daca ma aflu la a 17-a zi de intarziere de menstra (deci 45 zile de la finalul menstruatiei precedente) cum se calculeaza perioada fertila?

3. de ce mi-a spus doctorul sa nu am niciun contact sexual pana la ecografie???

ps. daca nu vine si nu vine, mai fac un test luni, adica la 3 si o zi sapt de intarziere a CM.
2 comentarii
0
28-03-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1) O sarcină se depistează prin control ginecologic începând cu săptpmâna a 4-a de sarcină (care corespunde în cazul unui ciclu normal săptămânii a 6-a de la ultima menstruaţie)
2) şi 3) Din cauză că nu mai putem pune preţ pe calculul anterior al perioadei fertile, nu este bine să aveţi contact sexual (afară de cazul unei sarcini dorite). Ar putea avea loc acum un contact fertil, iar sarcina să fie prea mică pentru a fi văzută ecografic. Mai departe, aţi putea pleca cu un buletin de ecografie liniştitor în poşetă, în timp ce, după mai multe săptămâni, veţi observa ceva crescând în burtă: copilul.
0
28-03-2007, ora 00:00
dido
Nu este medic/terapeut
dido
multumesc din suflet pentru promptitudine!!!

totusi, la un ciclu dereglat cum se calculeaza perioada de fertilitate??? sa ne referim, de exemplu, la un ciclu care dureaza mai bine de 45 de zile, sa zicem... intreb asta pt ca e foarte posibil ca sa fi facut acel sex neprotejat exact in perioada cand consideram ca se apropie menstruatia, dar.. e posibil ca fix acea perioada sa fi fost cea de fertilitate avand in vedere faptul ca acest ciclu are o durata foarte mare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: